DI: Danske virksomheders øgede digitale oprustning under COVID-19 bringer Danmark bedre gennem krisen

I følge Danmarks Statistik har to ud af fem virksomheder med mindst 100 ansatte fremrykket investeringer i digitalisering som følge af COVID-19-krisen. Andelen af virksomheder, der angiver, at de har fremrykket deres investeringer i digitalisering, ligger mellem 36 og 45 pct. på tværs af branchegrupperingerne.
- Danmarks digitaliseringsniveau før COVID-19 har været en vigtig faktor til, at vi er kommet bedre igennem krisen end andre lande. Det er positivt, at virksomhederne fortsætter med at øge deres investeringer i digitalisering, så Danmark kan stå endnu stærkere, siger branchedirektør i DI Digital Rikke Hougaard Zeberg.
Hver anden virksomhed med mindst 100 ansatte har øget andelen af medarbejdere med remote adgang til virksomhedens it-systemer, og to ud af fem virksomheder har øget andelen af medarbejdere med remote adgang til virksomhedens e-mail system.
- Remote adgang til virksomhedernes e-mail og it-systemer har haft en kæmpe betydning for, at danske virksomheder har kunne fortsætte deres aktiviteter. Dette har understøttet en firedobling i remote arbejde under COVID-19, fortsætter Rikke Hougaard Zeberg.
Digitalisering er på dagsordenen mange steder. Bl.a. har DI Digital udarbejder 46 konkrete forslag til øget digitalisering, nedsat et CEO Commitment, som bl.a. skal levere indspark til regeringens digitaliseringspartnerskab.
- Danmark er i front på mange digitale parametre, men det er vigtigt, at vi får alle med, og vi fortsat bliver klogere på nye teknologier. Det kræver bl.a. at vi har fokus på udvikling af de digitale kompetencer, og at vi har fokus på også at give de mange danske SMV’ere en håndsrækning, afslutter Rikke Hougaard Zeberg.
NYT: COVID-19 fremrykker investeringer i digitalisering - Danmarks Statistik (dst.dk)
Følg os på:
Kontakter
Kontakt: SMS gerne til Rikke Zeberg 2084 0194, så vender hun tilbage med yderligere kommentarer og evt. lyd.
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Louise Simoni bliver ny kommunikationsdirektør i Dansk Industri7.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
12. januar indtræder Rud Pedersen Danmarks COO, Louise Simoni, i DI’s direktion som ny direktør for Kommunikation, Brand & Marketing.
DI-topchef til 500 unge nordjyder: Der findes ikke en motorvej til et godt arbejdsliv6.11.2025 15:17:26 CET | Pressemeddelelse
Direktøren for Danmarks største erhvervsorganisation, Dansk Industri, sagde til eleverne på Himmerlands Erhvervs- og Gymnasieuddannelser, at man godt må prøve sig frem for at finde arbejdslysten
DI vil øge virksomheders sikkerhed6.11.2025 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
For at styrke fokus på virksomhedernes beredskab og deres rolle for samfundssikkerheden laver Dansk Industri en ny enhed med en erfaren profil i spidsen
Danmark stiller stærkt ved COP30 trods udfordrende geopolitisk landskab5.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Når verdens ledere, virksomheder og civilsamfund samles til FN’s klimakonference COP30 i Belém, Brasilien, fra 10. til 21. november 2025, deltager Danmark med en erhvervsdelegation, der viser, hvordan danske virksomheder bidrager til at omsætte globale klimaambitioner til konkret handling og investering.
DI: Vi skal investere massivt i digital suverænitet3.11.2025 05:55:00 CET | Pressemeddelelse
Landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), kommer nu med en række konkrete anbefalinger til, hvordan Danmark og Europa sikrer sig teknologisk handlefrihed og robusthed. Digital suverænitet handler ikke om at kappe forbindelserne til tech-giganterne, men om politiske beslutninger om massive investeringer i kritiske teknologier samt regelforenklinger for virksomhederne, lyder det fra DI.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

