DI: Behov for målrettet hjælp til turist- og oplevelseserhvervet

- Vi er i tæt dialog med vores medlemmer inden for turist- og oplevelseserhvervet, og tilbagemeldingerne er enslydende. I januar og februar pegede alt i retning af endnu et rekordår, og i løbet af halvanden uge har alt ændret sig.
- Indtægterne er nul eller tæt på nul, og selvom virksomhederne gør alt hvad de kan, så kan de ikke reducere omkostningerne hurtigt nok. Derfor foreslår vi nu seks helt konkrete forslag, som skal være med til at hjælpe erhvervet igennem krisen, siger direktør Kent Damsgaard.
Corona-krisen har de facto medført, at hovedparten af turist- og oplevelseserhvervet er lukket helt eller delvist ned. Erhvervet støtter op om det offentliges arbejde med at bekæmpe spredningen af smitte, men krisen har store og alvorlige konsekvenser for erhvervet.
- Turist- og oplevelseserhvervet har været igennem en lavsæson, og i de fleste virksomheder betyder det, at kassekreditten på dette tidspunkt er fuldt udnyttet. Virksomhederne var ved at forberede sig på at skulle skrue op for aktivitetsniveauet op mod påsken. På den måde rammer corona-virussen erhvervet ekstra hårdt, og derfor er der behov for målrettet hjælp til erhvervet, siger Kent Damsgaard.
Konkret foreslår DI blandt andet, at regeringen hurtigst muligt udvider kompensationsordningen for aflyste arrangementer og at der skabes klarere retningslinjer fremadrettet samt gives sikkerhed for forudbetalinger.
Følg os på:
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos vicedirektør Per Geckler Møller, tlf. 2949 4434, e-mail pgm@di.dk
Billeder
Links
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Nyt våbenindkøb booster Danmarks forsvarsindustri12.9.2025 14:57:52 CEST | Pressemeddelelse
Partierne bag forsvarsforliget valgte europæiske våbenindkøb for 58 mia. kr. Via krav om industriaftaler giver aftalen dansk forsvarsindustri milliardordrer.
Katastrofe afværget: Midlertidig løsning på astronomisk emballageregning sikret11.9.2025 17:29:59 CEST | Pressemeddelelse
Der er fundet en mindelig kortsigtet løsning for producentansvaret, som Dansk Industri (DI) hilser velkommen. Men den langsigtede løsning bliver uhyre vigtig, så der skal regeringen virkelig i arbejdstøjet, lyder det fra DI.
DI: Europæisk trepart om havvind er et vigtigt skridt for billigere og grønnere strøm4.9.2025 18:30:06 CEST | Pressemeddelelse
Fælles europæisk satsning på havvind kan sænke elpriserne, styrke energiuafhængigheden og skabe nye muligheder for danske virksomheder.
7.500 virksomheder har sat deres kryds: Vejen er den mest erhvervsvenlige kommune4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med kun få måneder til kommunalvalget har 7.500 virksomheder med næsten 300.000 ansatte afgivet deres stemme på, hvilken kommune i landet der er den mest erhvervsvenlige. Dansk Industri (DI) har i dag offentliggjort landets største, årlige undersøgelse af den lokale erhvervsvenlighed, og ifølge virksomhederne er det i år Vejen Kommune, der er den mest erhvervsvenlige. - Tillykke til Vejen. Mange danske kommuner bør skele til Vejen og de øvrige kommuner i Syd- og Vestjylland, som er landets mest erhvervsvenlige landsdele. - De lokale politikere har afgørende indflydelse på, hvor gode betingelser vores virksomheder har for at skabe vækst, job og velstand. Alle virksomheder bygger på en drøm om at gøre en forskel, og danske virksomheder giver danskerne noget at stå op til og Danmark noget at leve af. Det bør vi alle minde lokalpolitikerne om, når vi sætter vores kryds til kommunalvalget den 18. november, siger erhvervs- og medlemsdirektør Emil Fannikke Kiær. Dialog og imødekommenhed Det e
Stærke perspektiver i ukrainsk produktion på dansk jord3.9.2025 13:50:36 CEST | Pressemeddelelse
Den ukrainske virksomhed FPRT, som producerer fast raketbrændstof, etablerer sig nu i Vojens. Dermed tager det dansk-ukrainske forsvarssamarbejde et nyt skridt fremad. Dansk Industri bifalder beslutningen, som åbner nye muligheder for industrien både i Danmark og Ukraine. - Det er først og fremmest et vigtigt skidt i støtten til den ukrainske kamp og for bestræbelserne om hurtigt at udvikle stærkere forsvar i de europæiske i lande. Samtidig skaber det vækst og arbejdspladser i Danmark, siger DI's Erhvervs- og Medlemsdirektør Emil Fannikke Kiær. Ukrainsk produktion af materiel på dansk jord er bare det senest eksempel på samarbejde mellem dansk og ukrainsk forsvarsindustri. Danmark støtter også produktionen af ukrainsk materiel i Ukraine. - Der eksisterer allerede en række stærke samarbejder mellem os og vores partnere i den ukrainske forsvarsindustri. Flere danske virksomheder er allerede etableret på jorden i Ukraine. Vores virksomheder lærer dagligt af ukrainerne, som med deres hasti
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum