DI ansætter ny direktør for handel
4.10.2021 09:40:12 CEST | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse

Jacob Kjeldsen kommer fra en stilling som chef for DI’s største medlemsforening, Fremstillingsindustrien, der har både små og mellemstore og store produktionsvirksomheder som medlemmer.
Jacob Kjeldsen har tidligere gennem mange år været international chef i DI med ansvar for DI’s kontorer i bl.a. USA, Kina, Indien og Tyskland og kommer således til DI Handel med bred erfaring fra både produktionsvirksomheder og fra internationalt arbejde.
Det er erfaringer, han får brug for i sit nye arbejde, hvor Danmark som handelsnation er inde i en spændende og udfordrende udvikling.
En af de vigtigste opgaver for Jacob Kjeldsen bliver at hjælpe DI’s medlemmer med at styrke e-handel herhjemme og i udlandet og med at styrke handelsvirksomhedernes position i en verden med store forandringer. E-handel er vokset markant – ikke bare i handelsvirksomhederne men i snart sagt alle virksomheder, ikke mindst under nedlukningen i forbindelse med pandemien. Til gengæld kniber det stadig for danske virksomheder med at få gang i e-eksporten.
Med Jacob Kjeldsen ved roret lancerer DI nu en ny og forstærket indsats med en række nye medlemstilbud, som er relevante for både virksomheder, der sælger b2b og b2c. E-handel ændrer på spillereglerne i forsyningskæden, da det bl.a. åbner for handels- og produktionsvirksomhedernes direkte salg til slutbrugerne. Derfor er det afgørende for deres succes, at DI og DI Handel tilvejebringer denne viden til industrien.
Handelserhvervet i Danmark udgør 32 procent af omsætningen i det private erhvervsliv og står for 24 procent af den private beskæftigelse.
Jacob Kjeldsen afløser Sidsel Dyrholm Holst på posten som branchedirektør i DI Handel. Sidsel Dyrholm Holst skal efter 19 år i DI tiltræde en stilling som programleder i Fonden for Entreprenørskab.
Fotos af Jacob Kjeldsen kan hentes her til fri afbenyttelse
Følg os på:
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos presserådgiver Bo Hjuler, tlf. 2328 4912, e-mail boh@di.dk
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Grønlands-aftale kan skabe ro, sikkerhed og ny vækst i Arktis22.9.2026 17:42:50 CEST | Pressemeddelelse
Aftalen mellem Grønland, Danmark og USA kan blive begyndelsen på et mere stabilt samarbejde om sikkerhed og udvikling i Arktis. Dansk Industri håber, at aftalen skaber ro om Grønlands fremtid og styrker både det transatlantiske forhold og muligheder for det grønlandske folk for flere arbejdspladser og vækst.
DI-topchef: Aftale kan styrke stabilitet, sikkerhed og samarbejde om Grønland19.9.2026 08:22:44 CEST | Pressemeddelelse
Det er særdeles positivt, hvis Danmark, Grønland og USA er nået frem til en aftale, der kan styrke sikkerheden i Arktis og skabe større forudsigelighed om Grønlands fremtidige udvikling, Sådan lyder kommentaren fra DI's topchef til nyheden om aftale mellem USA, Grønland og Danmark.
DI: I dag begynder et nyt grønt erhvervseventyr i Danmark og EU18.9.2026 08:13:09 CEST | Pressemeddelelse
Greensand, EU’s første kommercielle offshore CO₂-lager, åbner officielt i dag. Det er begyndelsen på et nyt dansk CCS-eventyr, der både vil styrke den grønne omstilling og den europæiske konkurrenceevne.
DI: Virksomheder med AI-fokus vokser hurtigere og ansætter flere16.9.2026 11:14:08 CEST | Pressemeddelelse
Virksomheder med systematisk brug af AI har siden 2021 haft markant højere vækst end sammenlignelige virksomheder. Samtidig er beskæftigelsen steget. Det viser nye tal fra Nationalbanken også, selv om deres tal viser en lidt fladere fremgang, end vi har haft historisk, påpeger Dansk Industri.
Teton vinder DI Prisen 2026: AI-platform vil redde presset plejepersonale15.9.2026 16:27:45 CEST | Pressemeddelelse
Mens sundhedsvæsenet mangler hænder, kan kunstig intelligens nu overtage rutineopgaver og frigøre værdifuld tid til patienterne. Den danske virksomhed Teton vinder tirsdag DI Prisen for at vise vejen for fremtidens velfærdsteknologi.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

