DI åbner dørene for 28 amerikanske kongresmedlemmer inden statsbesøg
9.8.2019 14:23:56 CEST | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse

- Det er en stor ære at få mulighed for at fremvise danske styrkepositioner over for en så stor gruppe centrale amerikanske beslutningstagere. Mange danske virksomheder er til stede på det amerikanske marked, og det er vigtigt for dem og for Danmark, at vi skaber endnu tættere relationer mellem vores to lande, siger Thomas Bustrup, direktør i DI.
- Både demokrater og republikanere fra forskellige områder i USA er til stede og meget lydhøre om alt fra databeskyttelse til handelspolitik og bæredygtig udvikling. Vi har haft en god dialog om vigtige dagsordner, som vi vil arbejde videre med, når landets præsident Donald Trump snart gæster Danmark, siger Thomas Bustrup.
Kongresmedlemmerne ankom mandag den 5. august i følgeskab af 170 personer fra store amerikanske virksomheder, heriblandt VISA, Shell, General Motors og Google.
Flere danske virksomheder var også til stede under besøget hos DI ved Rådhuspladsen i København, hvor de blandt andet deltog i paneldebatter med de amerikanske politikere om fremtidens energi, infrastruktur og uddannelse. Derudover fik kongresmedlemmerne et indblik i ”Den danske model”, GDPR-regler og danske virksomheders arbejde med datasikkerhed.
- Vi har inspireret de 28 amerikanske kongresmedlemmer med danske succeshistorier, der kendetegner Danmark, og det samfund vi lever i. Vi er førende inden for udvikling af vedvarende energi og velfærdsteknologi, som der er stor efterspørgsel efter i USA, siger Thomas Bustrup.
Det er det amerikanske Ripon Society og Franklin Center for Global Exchange, der har samlet kongresmedlemmerne til et besøg i Danmark under overskriften TransAtlantic Capital to Capital Exchange. Målet er, at styrke handelsforbindelser over Atlanten, som er vigtig for dansk økonomi.
USA er verdens største økonomi og Danmarks største handelspartner uden for EU. Dansk eksport til USA beløber sig til 125 mia. kr., hvormed landet indtager en tredjeplads over lande, som Danmark har det største handelssamkvem med.
Det danske aftryk i USA er også betydeligt. Ifølge en ny analyse fra DI, der har kontorer i Washington D.C. og New York, og den danske ambassade i USA, har danske virksomheder skabt 123.000 amerikanske job og bidraget til landets økonomi med investeringer på omkring 102 mia. kr.
Følg os på:
Kontakter
For yderligere information kontakt DI’s presserådgiver Ditte Rieland Hansen på tlf.: 2246 7822 eller e-mail: dirh@di.dk.
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI om vismandsrapport: Virksomheder oplever en anden hverdag26.5.2026 12:02:55 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Industri har ros til den nye rapports relevante analyser om bl.a. differentieret moms, udenlandsk arbejdskraft og den aktuelle økonomiske politik, men vismændenes analyse af store virksomheder rammer ved siden af virkeligheden
DI-prognose: Stiger en tønde olie 10 dollar, kan det koste tusindvis af job16.5.2026 07:04:42 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt oliechok fra krigen i Mellemøsten kan forplante sig til lavere aktivitet og færre job i Danmark. Dansk Industris prognose viser, at hvis olieprisen i en periode ligger blot 10 dollar højere end forventet, kan det bremse væksten med milliarder og koste 11.000 job.
DI: Klimafremskrivningen vurderer, at 2030-klimamålet står til at blive indfriet12.5.2026 16:54:23 CEST | Pressemeddelelse
Danmark er på vej til at indfri 70-procentsreduktionsmålet i 2030. Men alt afhænger af implementeringen, så de politiske aftaler bliver omsat til konkret handling. Det forudsætter stabile rammevilkår og en fast kurs i klimaindsatsen.
Over 8 ud af 10 juniormesterlæreelever er i praktik i en virksomhed8.5.2026 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny analyse fra Dansk Industri viser, at 86 pct. af juniormesterlæreeleverne er i virksomhedspraktik. Dermed har virksomhederne allerede i ordningens første år åbnet dørene for mere end 2.100 unge.
DI: EU sender vigtigt signal om forenkling af AI-regler7.5.2026 08:17:44 CEST | Pressemeddelelse
EU-landene er efter måneders forhandlinger i dag blevet enige om en AI-omnibus, der skal forenkle og justere reglerne på AI-området. Med aftalen er man blandt andet blevet enige om at trykke på pauseknappen og udskyde fristen for anvendelse af de mest omfattende regler om kunstig intelligens, samtidig med at der fjernes visse overlap mellem AI-forordningen og sektorlovgivning. Baggrunden for beslutningen er, at EU vil forenkle reglerne for at øge de europæiske virksomheders konkurrenceevne, og landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), er overvejende positiv over for beslutningen. - Beslutningen er et vigtigt politisk signal om, at EU er villig til at genbesøge regulering, der i praksis risikerer at hæmme innovation og konkurrenceevne. At man både udskyder fristerne for højrisikokravene og begynder at rydde op i overlappende regler, er et skridt i den rigtige retning. Men vi må også være ærlige: Det her er kun første skridt, hvis EU for alvor skal rydde op i den digital
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


