DI: 44 forslag kan sikre fremtiden for Danmarks landkommuner
20.8.2021 07:00:00 CEST | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse

- Den største hjælp, som politikerne kan give landkommunerne, er optimale forhold for de lokale virksomheder. God erhvervspolitik er god landdistrikts-politik. Bedre forhold for virksomhederne i landkommunerne har langt større positiv effekt for området end flere videregående studiepladser og udflytning af offentlige arbejdspladser. Derfor er DI’s udspil så vigtigt for Danmarks landdistrikter, siger Lars Sandahl Sørensen, adm. direktør i DI.
98 procent af fremgangen i beskæftigelse i de senere år kommer fra private virksomheder. Og i landkommunerne er eneste årsag til de seneste års øgede beskæftigelse en fremgang i ansatte i de lokale virksomheder. Antallet af offentligt ansatte er gået ned.
- DI’s 44 forslag er helt nødvendige. Og de kommer i rette tid. Udviklingen i landdistrikternes befolkning og arbejdsudbud er stadig for nedadgående, men med disse forslag vil vækstbetingelserne forbedres for landkommune-virksomhederne. På den måde kan Danmarks landdistrikter få gavn af det øjeblikkelige opsving på linje med resten af landet, siger Lars Sandahl Sørensen.
Ifølge DI’s analyser vil Danmarks 36 landkommuner, som huser cirka 25 procent af befolkningen, opleve en nedgang i antal borgere i de kommende år, mens bykommuner vil opleve fremgang. Og allerede nu har virksomhederne i landkommunerne sværere end resten af landet ved at finde arbejdskraft.
- DI vil give de lokale virksomheder bedre vækstbetingelser især gennem bedre adgang til arbejdskraft - også udenlandsk - flere ind på erhvervsskolerne i lokalområdet og bedre infrastruktur både fysisk og digitalt. Det er de helt centrale faktorer for at skabe lokal vækst. Og så vil vi arbejde for et tættere samarbejde i landkommunerne mellem jobcentre, uddannelser og erhvervsliv, siger Lars Sandahl Sørensen.
DI’s 44 forslag er delt op i seks kategorier under overskrifterne: ”Mere attraktivt at bo og arbejde i landområder”, ”Optimale vilkår for virksomheder – også på landet”, ”Mere uddannelse tættere på hjemmet”, ”Nye muligheder med digitalisering”, ”Grøn omstilling” og Bedre trafikforhold i hele Danmark”. Ingen forslag indebærer tvang eller kunstigt åndedræt til landkommunerne. Alle forslag giver nye, bedre og positive muligheder for vækst til virksomhederne i landområderne. Det er gulerod, ikke pisk.
- Udgangspunktet for at gøre noget for landkommunernes virksomheder er godt. For virksomhederne er både glade og stolte over at ligge i et lokalt landområde. De har valgt beliggenheden positivt til, og er som udgangspunkt ikke på vej til at flytte. Hvad vi mangler er politisk handlekraft fra ministrene til at hjælpe dem og lokalområdet – nu ligger forslagene der, siger Lars Sandahl Sørensen, der håber at både regeringen, folketingets politikere og kommunerne vil prioritere bedre forhold for landdistrikterne virksomheder i den kommende tid. For hele Danmarks skyld.
Link til kort udgave af DI’s udspil ”Hele Danmark skal blomstre”: di.dk/hele-danmark-skal-blomstre
Følg os på:
Kontakter
Yderligere oplysninger:
Pressekoordinator Lars Bøgeskov på 2236 3138
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: God start på drøftelser med regeringen om USA’s prispolitik på lægemidler28.8.2026 12:52:48 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen har i dag taget fat på drøftelserne om USA’s såkaldte “Most Favored Nation (MFN)”, som er USA’s nye prispolitik på lægemidler. Regeringen har nedsat en taskforce om sagen som havde første møde i dag. MFN kan få alvorlige konsekvenser for danske life science-virksomheder, og derfor mener landets største erhvervsorganisation Dansk Industri (DI), at det er vigtigt, at regeringen kommer med konkrete initiativer for at afbøde de værste følger af reguleringen.
Ny nordjysk alliance vil kæmpe for mere ørenlyd på Christiansborg25.8.2026 17:03:19 CEST | Pressemeddelelse
En historisk bred alliance på tværs af det offentlige og private virksomheder i Nordjylland vil kæmpe for at få markant mere ørenlyd på Christiansborg. Samtlige 11 kommuner, Region Nordjylland, Aalborg Universitet og DI Nordjylland står bag den nye alliance, Nordjysk Vækstalliance. Alliancen vil kæmpe for, at en række konkrete nordjyske udfordringer kommer til at fylde mere i den politiske debat herhjemme. Det gælder f.eks. spørgsmål om investeringer i infrastruktur og elnettet.
Nordjysk Erhvervstopmøde 2026 drøfter landsdelens fremtidige vækst20.8.2026 07:30:00 CEST | Presseinvitation
Nordjysk Erhvervstopmøde samler omkring 700 virksomhedsledere, politikere, forskere, uddannelsesledere og andre centrale beslutningstagere fra hele landsdelen. Topmødet er blevet et af Nordjyllands vigtigste mødesteder for dialog om erhvervsudvikling, vækst og fremtidige rammevilkår. På årets topmøde sættes der særligt fokus på, hvordan Nordjylland kan styrke sin konkurrencekraft og skabe grundlag for vækst og arbejdspladser i de kommende år.
DI: Et stærkt forsvar kræver en stærk forsvarsindustri19.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmark og Europa står i den mest alvorlige sikkerhedspolitiske situation i årtier. Derfor er der brug for et stærkere forsvar, men også for en stærkere forsvarsindustri, der kan udvikle teknologi, levere kapaciteter og understøtte Forsvaret. Det kræver et langt tættere samarbejde mellem Forsvaret og danske virksomheder, lyder budskabet fra DI Forsvar og Sikkerhed forud for DALO Industry Days.
Danish.Care opruster den politiske indsats med ansættelse af Head of Public Affairs10.8.2026 15:09:13 CEST | Pressemeddelelse
Danish.Care og Dansk Industri (DI) styrker nu den politiske interessevaretagelse for virksomhederne indenfor hjælpemiddel- og velfærdsteknologi med ansættelsen af Charlotte Enevoldsen som Head of Public Affairs. Ansættelsen sker som led i foreningens nye samarbejde med Dansk Industri (DI) og en ambition om at sætte endnu større politisk fokus på teknologiens rolle i fremtidens sundheds- og ældreområde.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

