DI: 1,3 mia. kr. til arbejdsmiljø sikrer bedre indsats på arbejdspladserne
23.3.2023 13:58:36 CET | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse

Med 1,3 mia. kr. i tre år får Arbejdstilsynet mere permanente midler og en mulighed for at planlægge mere langsigtede indsatser ved ikke gentagne gange at stå med usikkerhed om økonomien og mulige fyringsrunder.
- Det er vigtigt, at økonomien i flere år er sikret på et stabilt niveau for et stærk og kompetent Arbejdstilsyn. Den nuværende usikre økonomi for Arbejdstilsynet sikre ikke et effektivt tilsyn, hvor tilsynet har mulighed for at planlægge langsigtet, og løbende sikre bedst muligt arbejdsmiljø for pengene siger Anders Just Pedersen, underdirektør i DI.
Det er håbet, at den nye bevilling vil blive fulgt op af forhandlinger om en ny arbejdsmiljøaftale.
- Det er rigtig godt, at SVM-regeringen nu har givet startskuddet til politiske forhandlinger om en ny arbejdsmiljøaftale. Arbejdstilsynet bør arbejde strategisk med de få virksomheder, der ikke overholder arbejdsmiljøreglerne og hvor tilsynsbesøg kan rykke på arbejdsmiljøet. Og der er fortsat en række områder i arbejdsmiljøreglerne, der trænger til en modernisering, som der nu forhåbentligt bliver kræfter til at se på siger Anders Just Pedersen, der dog også ser tidsler i finanslovsudspillet.
- Det er ærgerligt at Arbejdsmiljøpuljen, hvor mindre virksomheder kunne få støtte til arbejdsmiljørådgivning lukker allerede i 2023 inden evalueringen og dermed kendskabet til effekten af puljen er kendt. Der har igangsat mange gode projekter i de to sidste år med støtte fra puljen.
Finansloven skal forhandles hjem i de kommende uger.
Følg os på:
Kontakter
Pressekoordinator Lars Bøgeskov, 22363138, larb@di.dk
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI: Alvorlig vurdering af truslerne mod Danmark24.9.2026 15:30:03 CEST | Pressemeddelelse
Politiet Efterretningstjeneste (PET) har i dag skærpet deres vurdering af truslerne mod dansk erhvervsliv fra Rusland. DI tager vurderinger meget alvorligt, og er i tæt dialog med både myndigheder og medlemmer om situationen.
DI: Destruktive cyberangreb er ikke længere teori24.9.2026 12:27:49 CEST | Pressemeddelelse
– Når Styrelsen for Samfundssikkerhed i dag hæver truslen fra destruktive cyberangreb til høj, er det et klart signal om, at risikoen ikke længere er teoretisk. Vi skal desværre alle være forberedte på, at det kan blive til virkelighed, siger branchedirektør i Dansk Industri (DI) Andreas Holbak Espersen.
DI: Meget alvorlig vurdering af truslen om angreb på Europa24.9.2026 11:41:38 CEST | Pressemeddelelse
- Det er en meget alvorlig vurdering af truslerne fra Rusland mod Europa og Danmark, der er kommet fra Forsvarets Efterretningstjeneste i dag, og vi er enige i, at det er noget, vi som borgere og virksomheder, skal forholde os til og forberede os på, siger adm. direktør Lars Sandahl Sørensen, Dansk Industri (DI).
DI: Grønlands-aftale kan skabe ro, sikkerhed og ny vækst i Arktis22.9.2026 17:42:50 CEST | Pressemeddelelse
Aftalen mellem Grønland, Danmark og USA kan blive begyndelsen på et mere stabilt samarbejde om sikkerhed og udvikling i Arktis. Dansk Industri håber, at aftalen skaber ro om Grønlands fremtid og styrker både det transatlantiske forhold og muligheder for det grønlandske folk for flere arbejdspladser og vækst.
DI-topchef: Aftale kan styrke stabilitet, sikkerhed og samarbejde om Grønland19.9.2026 08:22:44 CEST | Pressemeddelelse
Det er særdeles positivt, hvis Danmark, Grønland og USA er nået frem til en aftale, der kan styrke sikkerheden i Arktis og skabe større forudsigelighed om Grønlands fremtidige udvikling, Sådan lyder kommentaren fra DI's topchef til nyheden om aftale mellem USA, Grønland og Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


