DGI og DIF: Tillykke til en ny regering
26.6.2019 15:38:00 CEST | DGI | Pressemeddelelse
Fælles pressemeddelelse fra DGI og DIF.
DGI’s formand Charlotte Bach Thomassen og DIF’s formand Niels Nygaard hilser en ny socialdemokratisk regering velkommen. Og på vegne af de over to millioner medlemmer i de to idrætsorganisationer glæder formændene sig til samarbejdet med den nye regering.
DGI og DIF glæder sig især over en række elementer i aftalen for regeringsdannelsen, som understøtter, at flere danskere kan blive aktive i foreningsidrætten, så Danmark i 2025 bliver verdens mest idrætsaktive nation.
Vil fremme børn og unges trivsel
Regeringen vil gøre Danmark til verdens bedste land at være barn i. Det fremgår af aftalen, at større psykisk sårbarhed blandt børn og unge er et af de største problemer i det moderne samfund. En national handlingsplan for mental sundhed skal være med til at identificere tiltag, der fremmer børn og unges trivsel.
”Vi har den udfordring, at mange unge - særligt piger - ikke trives. Derfor er det afgørende, at aftaleparterne bag en ny regering anerkender, at der er udfordringer på området. Idrætsforeningerne og foreningslivet kan spille ind med positive aktive fællesskaber, og vi er ikke i tvivl om, at det kan være en af løsningerne,” siger Charlotte Bach Thomassen, formand for DGI.
DGI og DIF hæfter sig også ved, at en ny regering vil investere i sundhed, herunder arbejdet med forebyggelse i sundhedsvæsenet.
Fritidspas til udsatte børn og unge
Ifølge aftalen vil regeringen kortlægge og afvikle bureaukratiske byrder for det frivillige foreningsliv og udbrede fritidspas til udsatte og børn og unge, så flere får mulighed for at deltage i foreningslivet.
”Det er et vigtigt signal fra en ny regering, at der skal være gode vilkår for det frivillige foreningsliv og mindst muligt bureaukrati. Det er vi glade for, og det betyder meget. Samtidig glæder vi os over, at flere udsatte børn og unge skal hjælpes ind i foreningernes fællesskaber,” siger Niels Nygaard, formand for DIF.
I aftalen er det desuden præciseret, at de stærke, forpligtende fællesskaber vi har bygget i Danmark, er afgørende for, at hver ny generation har kunne gå en bedre fremtid i møde end den forrige.
Kontakter
Charlotte Bach Thomassen, formand for DGI, tlf. 3028 3295.
Niels Nygaard, formand for DIF, tlf. 2073 7112.
Majbritt Andersen, pressechef i DGI, tlf. 2129 4115.
Information om DGI
Følg pressemeddelelser fra DGI
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DGI
DG: Alle børn og unge skal ind i frivillige fritidsfællesskaber.21.3.2026 14:28:49 CET | Pressemeddelelse
DGI bakker op om Socialdemokratiets udspil om, at alle børn og unge skal ind i frivillige fritidsfællesskaber
Alle børn skal gå til en fritidsaktivitet i Bispebjerg12.3.2026 15:45:16 CET | Pressemeddelelse
Fælles pressemeddelelse fra Københavns Kommune og DGI Storkøbenhavn. Når børn går til en fritidsaktivitet, får de ofte både nye venner, større selvtillid og et fællesskab at være en del af. Derfor styrkes samarbejdet mellem Tagensbo Skole og det lokale fritidsliv i Bispebjerg nu med to nye indsatser.
Ny national mission: Alle børn skal have et fritidsfællesskab25.2.2026 05:00:00 CET | Pressemeddelelse
Tusindvis af børn står uden et fritidsfællesskab efter skoletid. Det skal en ny national Fritidsmission ændre.
Ny rekord: Over 140.000 gymnaster på gulvet til DGI’s forårsopvisninger18.2.2026 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Der er deltagerrekord til DGI’s traditionsrige forårsopvisninger i gymnastik. DGI står bag 95 opvisningsdage over hele landet, de første den 22. februar.
1.500 landsstævnecykler er blevet til hverdagscykler23.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Cyklistforbundet, Røde Kors centre og idrætsforeninger er blot tre eksempler på, hvor landsstævnecyklerne nu suser rundt. Under DGI Landsstævne i Vejle var cyklerne en bragende succes – nu er de doneret til 74 nye modtagere, hvor de skaber bevægelse og glæde i hverdagen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
