Det stærkeste opsving i industrien i 30 år
Siden 2013 har der været stigning i industriens beskæftigelse. Dermed er vi inde i det længste beskæftigelsesmæssige opsving i industrien siden 1990. Det viser en ny analyse fra Dansk Metal.
18.212. Så mange flere arbejder i dag i industrien sammenlignet med 2013. Det svarer til en stigning på 6,6 procent, og med 16 kvartaler med konstant stigning i beskæftigelsen er det det længste, sammenhængende opsving i næsten 30 år.
”Stigningen i beskæftigelsen er et fuldstændig klart tegn på, at industrivirksomhederne er en drivende kraft i væksten herhjemme. Ikke mindst er det de højproduktive medarbejdere, der giver industrien vind i sejlene. Det er virkelig værd at glæde sig over, at flere og flere kommer i beskæftigelse, og meget tyder på, at opsvinget fortsætter”, siger cheføkonom i Dansk Metal Thomas Søby.
Industribeskæftigelsen fik et ordentligt dyk i forbindelse med finanskrisen i 2008/09, hvor 75.000 personer mistede beskæftigelse i industrien. På trods af de seneste års fremgang er der fortsat langt op til beskæftigelsesniveauet før krisen.
”Vi når næppe op på samme beskæftigelsesniveau som før krisen. Markedet og virksomhederne har ændret sig markant siden starten af 00’erne. Men der er ingen tvivl om, at vi vil se en øget efterspørgsel efter kvalificeret arbejdskraft i årene der kommer. Derfor er det helt afgørende, at vi sikrer flere faglærte, så virksomhederne ikke løber tør”, siger Thomas Søby.
Arbejdsløsheden i Dansk Metals A-kasser var i februar på 2,3 procent. Specielt inden for faggrupper som smede, industriteknikere og lastvognsmekanikere er der udfordringer med at finde nye ansatte til de virksomheder, der har behov for yderligere arbejdskraft.
”Vi ser desværre fortsat en meget uheldig tendens til manglende efteruddannelsesindsats på de danske arbejdspladser. Her må både virksomheder og medarbejdere få skeen over i den anden hånd og komme i gang. Vi skal også have sikret uddannelse af flere faglærte. Og det skal blandet andet ske ved at løfte ufaglærte til faglærte gennem videreuddannelse”, siger Thomas Søby, der er cheføkonom i Dansk Metal.
Uddannelsen af flere faglærte skal også ske ved, at der oprettes flere lærepladser, og ved at flere unge søger ind på erhvervsuddannelserne. Her ser der heldigvis ud til at være fremskridt – men det går ifølge Dansk Metal ikke hurtigt nok.
”Én mulig løsning er, at man i folkeskolen igen indfører obligatorisk erhvervspraktik. Ligesom et forslag om, at de kommunale 10. klasser flyttes ud på samme matrikel som erhvervsskolerne, med fordel kan prøves af”, siger Thomas Søby.
Se hele analysen ”Industribeskæftigelsen i det stærkeste opsving siden 1990” her.
Yderligere info og kommentarer:
Thomas Søby, cheføkonom i Dansk Metal, telefon 30831071
Jens Dissing Munk, pressechef i Dansk Metal, telefon 30178874
Information om Dansk Metal
Dansk Metal er en fagforening for ca. 108.000 lønmodtagere, der arbejder med it, teknik og mekanik.
Følg pressemeddelelser fra Dansk Metal
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Metal
Ny pressechef til Dansk Metal30.1.2019 12:53:42 | Pressemeddelelse
Mads Rattenborg Hersbøll bliver ny pressechef i Dansk Metal. Han skal sikre Dansk Metals offentlige stemme i et år med massive politiske aktiviteter.
10 råd til EU-parlamentarikerne fra Dansk Metal11.1.2019 13:14:17 | Pressemeddelelse
De kommende EU-politikere bør styrke Produktionseuropa efter valget i maj. Dansk Metal lancerer nu et EU-katalog med 10 forslag, der vil sikre arbejdspladser og velfærd i Europa.
Prioritér kvalitet over samlebåndsuddannelser19.12.2018 10:42:57 | Pressemeddelelse
Det er positivt, at regeringen lægger op til en reform af tilskudssystemet til ungdomsuddannelserne, som skal sikre, at alle unge får taget den rette uddannelse.
Flere oplever dårlig ledelse i industrien17.12.2018 05:00:00 | Pressemeddelelse
Mere end halvdelen af Dansk Metals tillidsrepræsentanter i industrien oplever ledelsesudfordringer. Det er en markant stigning siden 2015, og det går både ud over arbejdsmiljø og bundlinje.
Dansk Økonomi er bomstærk – fokus på uddannelse er nødvendigt4.12.2018 12:00:18 | Pressemeddelelse
Det Økonomiske Råd slår fast, at dansk økonomi er inde i en højkonjunktur, og at der er udsigt til solid vækst i økonomien de kommende år. Dansk Metal deler vismændenes positive vurdering af dansk økonomi, men undrer sig over, at der heller ikke denne gang er fundet plads til en analyse af det nuværende og fremtidige uddannelsesbehov.
Stærk kommunikationschef til Dansk Metal26.11.2018 10:35:18 | Pressemeddelelse
Hanne Ahrensbøll er ansat som Dansk Metals nye kommunikationschef. Hun kommer med stor ledelseserfaring og skal sikre endnu tættere forankring med medlemmerne af fagforbundet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum