DET HYGGELIGE JULEMARKED VED TADRE MØLLE ER TILBAGE

Det’ sørme, det’ sandt, det’ meget snart december! Og første søndag i december genoptages en af julens fineste traditioner for alle, som er til julemarkeder i stemningsmættede omgivelser.
Familier og venner, voksne som børn kan få den hyggeligste adventssøndag med oplevelser for alle, når Tadre Mølles Venner og ROMU atter kan invitere til det årlige julemarked ved den gamle mølle.
Markedsboderne vil bugne med alskens håndlavede og unikke kvalitetsprodukter, mens duften fra gløgg, vafler og andet mundgodt spreder sig på møllegårdens område.
Væk nissen og tag en tur i hestevogn
Der er værksteder til børnene, åbent i Café Maries Minde og hestevognsture i Tadre Skoven med julestemning til op over begge ører. Og så bliver der naturligvis også mulighed for at være med til at vække nissen - som det sig hør og bør, når julen nærmer sig på Tadre Mølle:
”Den gamle møllegårdsnisse har hvilet sig helt siden forrige jul, så det er på tide, at vi får ham ud af fjerene!”, siger Isabella No’omi Fuglø, som er ROMUs museumsinspektør ved Tadre Mølle.
Hun ser frem til igen at kunne invitere til julemarked og er samtidig opmærksom på, at det fortsat er vigtigt at tage sine forholdsregler:
”Vi kommer til at bede om coronapas og holder selvfølgelig nøje øje med myndighedernes udmeldinger i den kommende tid, så vi kan sørge for, at alle trygt kan besøge julemarkedet”, forklarer hun og garanterer samtidig gode gaveidéer, stemningsfulde smagsindtryk og julens allerbedste dufte.
”Vi glæder os til at byde julen velkommen på den gamle vandmølle i den eventyrlige og naturskønne Elverdamsdal”, smiler museumsinspektøren.
Det er muligt at betale med kontanter og MobilePay. Der er begrænset parkering på området.
Tid, pris og sted
5. december kl. 10-16
Alm. entré. 35 kr. for voksne. Børn og unge under 18 år: Gratis.
Husk Coronapas
Tadre Mølle, Tadre Møllevej 23, Hvalsø
Nøgleord
Kontakter
Isabella No'omi FugløMuseumsinspektørROMU
Tlf:42 24 52 51isabellaf@romu.dkStine BlegvadRedaktørROMU
Kommunikation, presse, sociale medier, markedsføring
Billeder
Information om ROMU
Museumsorganisationen ROMU blev etableret i 2015 og udgøres i dag af besøgsstederne Roskilde Museum, Frederikssund Museum Færgegården, Lejre Museum, RAGNAROCK – museet for pop, rock og ungdomskultur, Lützhøfts Købmandsgård, Håndværksmuseet, Sankt Laurentius, Gl. Kongsgård, Tadre Mølle og Domkirkemuseet.
Følg pressemeddelelser fra ROMU
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra ROMU
Sophia Kalkau udstiller stort billedværk i Roskilde Domkirke2.9.2025 09:26:15 CEST | Pressemeddelelse
Billedkunstneren Sophia Kalkau udstiller fra 24. oktober værket ’24 flag fra æsken med forvandlinger’ i Roskilde Domkirke. Kirken har gennem århundreder været skueplads for skiftende perioders bedste kunst, der med tiden har givet kirken sit helt unikke udseende. Udstillingen tager tråden op og kobler kirken med samtidskunsten, og den er en del af et nyt initiativ, Forvandling & Verdensarv.
En hovedrengøring i museets wunderkammer28.8.2025 08:58:46 CEST | Pressemeddelelse
Hver dag kæmpes en skjult kamp på landets museer, hvor kulturarven trues af støv, skimmelsvamp og skægkræ. Gennem fire uger i august har ROMU intensiveret krigen mod utøj, og bevæbnet med pensel, klud og specialstøvsuger går et håndplukket team hver enkelt genstand nænsomt igennem. Propre magasiner er nemlig essentielt for at bevare vores værdifulde kulturarv.
Kom om bag kulissen hos de største musik-ikoner22.8.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Til efteråret bliver du ledt tættere på både 80-års fødselarerne Dolly Parton og Neil Young, firserhitmagerne i Tøsedrengene samt på to toneangivende udgivelser fra Fleetwood Mac og Skousen & Ingemann i foredragsrækken ‘Rockgiganter & Mikrobryg’ på Danmarks Rockmuseum i Roskilde.
Stor donation sikrer banebrydende forskning i Danmarks tidlige historie20.8.2025 08:25:18 CEST | Pressemeddelelse
KrogagerFonden har givet 2 millioner kroner til ROMU, som skal i gang med at kortlægge Lejres undergrund. Med moderne jordscanninger omkring det gamle kongesæde håber arkæologerne at kunne kvalificere områdets forskningsmæssige potentiale. Projektet har store perspektiver for at løfte Lejres sublime forhistorie frem i lyset.
Flotte bidrag baner vej for nyt tag til Tadre Mølle14.8.2025 09:36:12 CEST | Pressemeddelelse
Sensommeren og efteråret byder på en tiltrængt renovering af taget på Tadre Mølle ved Hvalsø. Stedet er fortsat åbent for besøgende, men selve vandmøllen er midlertidigt taget ud af drift, mens møllehuset får skiftet stråtaget og delvist ny tagkonstruktion.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum