Det britiske mega sangtalent Joy Crookes kommer til Pumpehuset 20 februar 2022.
3.9.2021 19:00:00 CEST | Live Nation Denmark ApS | Pressemeddelelse
PUMPEHUSET
20. FEBRUAR 2022
Det britiske mega sangtalent Joy Crookes kommer til Pumpehuset til februar.
Joy Crookes er hurtigt blevet en af de mest interessante nye artister på den britiske musikscene. Hendes unikke tilgang til historiefortælling kombineret med hendes smittende karisma har medført at hun er blevet en enormt værdsat ny stemme. Hun bruger sin kreativitet som et værktøj til at forstå sin egen identitet, sit sted i verden og sine parforhold.
I en alder af bare 22 har hun opbygget en ekstremt loyal fanbase, opnår streamingtal i 100 millionklassen og har positioneret sig selv som en vigtigt og indflydelsesrig del af den up-and-coming britiske musikscene. Efter at have været nomineret til en Rising Star award til Brit Awards udsolgte hun sin allerførste UK tour på få timer.
I 2021 udgiver Joy Crookes sin længeventede debut LP ’SKIN’. Det er en samling sange som hun har arbejdet på og finpudset gennem hele sin ungdom og endelig færdiggjorde sidste år under de mest uheldige omstændigheder. LP’en kommer til at berøre emner som mentalt helbred, parforhold og politik på den mest yndefulde og følsomme måde. Hun har skabt hvad der kan beskrives som et originalt værk, som både passer perfekt ind i nutiden, men samtidig føles totalt tidsløst.
UK har leveret nogle af de største sangerinder gennem tiden, og hvis man skulle udpege den næste i rækken til at få sit store internationale gennembrud, kunne Joy Crookes være et godt bud. Oplev hende på dansk grund når hun indtager Pumpehuset med sin kraftfulde stemme 20. februar 2022.
Billetpriser: 215 kr. + gebyr
Billetsalget starter torsdag 9. september kl. 10.00 via livenation.dk og ticketmaster.dk
Relaterede links
Nøgleord
Kontakter
Heidi Degn
Pressekontakt
heidi@livenation.dk
Heidi DegnPR & Promotion Manager
heidi@livenation.dkInformation om Live Nation Denmark ApS
Live Nation er verdens førende producent og formidler af live entertainment oplevelser. På verdensplan bliver det til + 25.000 årlige koncerter og mere end 68 millioner solgte billetter. Live Nation Denmark er Danmarks førende koncertbureau med 50 engagerede medarbejdere der holder til på Frederiksberg Allé i København. Vi producerer alt fra mindre klubshows til arenakoncerter og store udendørskoncerter. Vores udbud spænder fra ny upcoming musik til mere etablerede kunstnere. COPENHELL Festivalen på Refshaleøen, og Heartland Festivalen ved Egeskov Slot på Fyn, PDH Music og Luger Denmark er ligeledes en del af Live Nation Danmark familien. Vi ønsker at tilbyde vores gæster det bedste; både før, under og efter arrangementet med musik- og begivenhedsrige oplevelser man husker for livet.
Følg pressemeddelelser fra Live Nation Denmark ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Live Nation Denmark ApS
GNAGS GRANDE FINALE - Afskedstour i april 2027 i landets største arenaer24.8.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det officielle billetsalg starter fredag 28. august kl. 10.00
"HELE DANMARKS MALTE" ANNONCERER SIN STØRSTE TOUR NOGENSINDE24.8.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter en totalt udsolgt Danmarksturné i foråret 2026 annoncerer Malte Ebert nu sin største tour nogensinde. BILLETTER I SALG 27. AUGUST KL. 10.00 VIA TICKETMASTER.DK
RICKY GERVAIS ANNONCERER WARM UP-SHOW I KØBENHAVN TIL KOMMENDE NETFLIX-SPECIAL12.8.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den prisvindende komiker Ricky Gervais gæster Bremen Teater den 26. august 2026 med sit ”Work In Progress”-show, hvor han arbejder med materiale til sin kommende turné Legend. Turnéen får premiere senere på året og bliver efterfølgende hans femte Netflix-special.
TREVOR WALLACE I FALKONERSALEN D. 6. NOVEMBER 20264.8.2026 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Standupkomikeren, forfatteren og skuespilleren Trevor Wallace annoncerede i dag, at han tager sit helt nye stand up-show med til København, hvor han optræder på Falkonersalen den 6. november 2026,
Ekstrakoncert: København får endnu en aften med Teddy Swims!31.7.2026 11:11:40 CEST | Nyhed
På grund af den store efterspørgsel tilføjes en ekstra dato i Royal Arena den 8. marts 2027, dagen efter den allerede annoncerede koncert den 7. marts. Billetterne til ekstrakoncerten er i salg nu via ticketmaster.dk og livenation.dk
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
