Det bliver en god jul – Danske Spil udklækker tre nye millionærer i weekenden

Fredag aften startede festen, hvor en heldig dansker fra Frederiksberg vandt en delt andenpræmie i Eurojackpot. Den heldige spiller købte sin kupon i Føtex i Frederiksbergcentret, og kan nu glæde sig over at gå julen i møde med 1.299.833 kr. ekstra på lommen.
Dermed skulle man tro, at danskernes held for weekenden var sluppet op, men sådan skulle det selvfølgelig ikke være.
For selvom førstepræmiepuljen i lørdagens Lotto ikke blev vundet, skulle der selvfølgelig også findes to vindere af Millionærgarantien, hvor der hver lørdag bliver trukket lod om 2x1 million kroner om alle spillede rækker.
Lørdagens to nye millionærer har det tilfælles, at de begge spillede med via deres PLUS-abonnementer, dog fra to meget forskellige dele af Rigsfællesskabet.
Den ene heldige vinder kommer nemlig fra Qeqqata Kommune på Grønland, mens den anden spillede med fra Mariagerfjord Kommune i Nordjylland.
Det er første gang i år, at en lotterispiller fra Mariagerfjord Kommune løber afsted med en milliongevinst, mens det er anden gang, at vi kan sende en afsted mod Grønland. I juli vandt en spiller fra Nuuk nemlig 1.069.369 kr. i Eurojackpot.
Da førstepræmien hverken gik i Eurojackpot eller Lotto, stiger begge puljer nu. Næste fredag kan der i Eurojackpot nu vindes 360 millioner kroner, mens lørdagens pulje i Lotto stiger til 19 millioner kroner.
Hvis du har spillet med i lørdagens Lotto hos en af vores forhandlere er det vigtigt, at du gemmer din kupon, uanset om du har haft en gevinst eller ej. Hver Lotto række, du spiller til en trækning i december, er nemlig lig med 1 lod i Det Store Jule Lotto, der trækkes den 25. december. Her finder vi 12 vindere af 1 mio. kr. blandt alle spillede rækker i december.
Vindertal Eurojackpot:
2, 5, 13, 15, 23
Stjernetal Eurojackpot:
6, 8
Vindertal Lotto:
6, 9, 14, 15, 26, 29, 31
Tillægstal Lotto:
24
Eurojackpot:
-Eurojackpot havde premiere den 23. marts 2012 og trækkes fast hver fredag aften.
-Både spillere i Finland, Slovenien, Holland, Estland, Tyskland, Italien, Spanien, Norge, Sverige, Island, Letland, Litauen, Kroatien, Ungarn, Tjekkiet, Slovakiet og Danmark spiller med om de gigantiske puljer, som skal gøre europæiske Lotto-spillere til multimillionærer.
-Den højeste danske gevinst blev vundet i 2015, hvor en heldig spiller fra Helsingør vandt 315. 009.958 kr.
Lotto:
-Lotto startede d. 7. oktober 1989 og trækkes fast hver lørdag aften.
-Siden 2015 har Lotto haft en Millionærgaranti, der betyder, at der hver uge desuden bliver trukket lod om 2x1 mio. kr. blandt alle spillede rækker.
-Den højeste gevinst blev vundet i 2008, hvor en heldig spiller fra København vandt 38.564.007 kr.
Billeder
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Træt af dårligt vejr? Danske Spil har vilde 735 millioner i Eurojackpot puljen i aften16.9.2025 08:50:00 CEST | Pressemeddelelse
DMI forudser regn og rusk, men Danske Spils prognose for Eurojackpot byder på 735 millioner kroner til en enlig vinder i aften – og så kan man jo bare rejse derhen, hvor vejret passer.
Lotto: Suverænt største gevinst i over et år14.9.2025 08:44:00 CEST | Pressemeddelelse
En heldig dansker vandt i weekenden Lottos suverænt største gevinst i mere end et år: Vedkommende kan se frem til svimlende 20.000.000 skattefrie kroner. Se her, hvor lykken slog ned.
Ved at være på tide: Lander Eurojackpots førstepræmie i Danmark igen?12.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Eurojackpot har 634 millioner kroner i førstepræmiepuljen i aften – og samtidig er det ved at være unormalt længe siden, den seneste førstepræmie blev vundet herhjemme.
Lotto-vinder vil droppe stressende lederjob: ”Drømmer om at blive pedel”10.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er ikke nødvendigvis lykken at have et velbetalt job: En mand fra Østjylland vil bruge milliongevinst fra Lotto på at få et job med mindre stress og mere fritid.
Danske Spils kunder vandt 2,7 millioner på landsholdets pragtsejr9.9.2025 11:24:52 CEST | Pressemeddelelse
Er man kunde hos Oddset, kan man fylde lommerne efter landskampen i går aftes. Hele 2,7 millioner kroner vandt Oddset-kunderne på landsholdets sejr.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum