Transportministeriet

Der skal være mere trygt og mere liv på landets stationer

Del

Parterne bag Infrastrukturplan 2035 er blevet enige om principperne bag puljen til mere trygge, attraktive og grønne stationer. Puljen skal blandt andet gå til tryghedsskabende initiativer på stationer og til at skabe liv og aktivitet på stationer.

Med en pulje på 350 millioner kroner er partierne bag Infrastrukturplan 2035 klar til at skabe mere tryghed på udsatte stationer. Derudover skal puljen bidrage til at skabe liv og aktivitet på stationer, projekter der understøtter til- og frabringer transport til stationer ved for eksempel cykelparkering og lademuligheder og samtidig give mulighed for at understøtte udviklingen i lokalsamfundet uden for de større byer ved at udleje stationsbygninger til lokale lejemål. Bæredygtighed og optimering af energiforbruget vil også tænkes ind i forbindelse med udmøntning af projekter på stationer.

Regeringen (Socialdemokratiet) er sammen med Venstre, Dansk Folkeparti, Socialistisk Folkeparti, Radikale Venstre, Enhedslisten, Det Konservative Folkeparti, Nye Borgerlige, Liberal Alliance, Alternativet og Kristendemokraterne nu blevet enige om principperne for udmøntningen af puljen.

DSB vil i 2022 udarbejde et oplæg for anvendelse af puljen til forligskredsen. En gang årligt skal forligskredsen træffe beslutning om, hvilke projekter der skal igangsættes.

Fakta

Projekter i puljen kan omfatte:

  • Tryghedsskabende initiativer på stationer – særligt på S-togsstationer i hovedstadsområdet.
  • Initiativer, som skal skabe liv og aktiviteter på stationer.
  • Initiativer som skal skabe sammenhæng mellem stationsområdet og tilstødendeområder.
  • Initiativer, som skal skabe grønnere stationer.

Puljen er på 350 millioner kroner og skal gå til undersøgelserne og gennemførsel af projekterne, der besluttes af forligskredsen.

Kontaktoplysninger til ordførere:

Socialdemokratiet:
Thomas Jensen, Thomas.Jensen@ft.dk 61624178

Venstre:
Kristian Pihl Lorentzen, Kristian.Lorentzen@ft.dk, 27 52 28 18

Dansk Folkeparti
Hans Kristian Skibby, Hans.Skibby@ft.dk, 61 62 42 31

Socialistisk Folkeparti:
Anne Valentina Berthelsen, Anne.Berthelsen@ft.dk 61624090

Radikale Venstre:
Rasmus Helveg Petersen, Rasmus.Helveg.Petersen@ft.dk 61625541

Enhedslisten:
Henning Hyllested, Henning.Hyllested@ft.dk, 61625101

Det Konservative Folkeparti
Niels Flemming Hansen, Niels.Hansen@ft.dk, 61 62 32 21

Nye Borgerlige
Mette Thiesen, Mette.Thiesen@ft.dk, 61625096

Liberal Alliance
Ole Birk Olesen, Ole.Birk@ft.dk, 61 62 51 76

Alternativet
Torsten Gejl, Torsten.Gejl@ft.dk, 61 62 46 51

Kristendemokraterne
Jens Rohde, Jens.Rohde@ft.dk, 33 37 58 73

Kontakt transportminister Benny Engelbrecht via Transportministeriets pressetelefon: 33 11 00 14

Nøgleord

Vedhæftede filer

Information om Transportministeriet

Transportministeriet
Frederiksholms Kanal 27 F
1220 København K

41 71 27 00http://www.trm.dk

Følg pressemeddelelser fra Transportministeriet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Transportministeriet

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum