Der skal flere kvindelige forskere i de danske medier
7.3.2023 17:00:00 CET | Aalborg Universitet | Pressemeddelelse

Aalborg Universitet (AAU) vil i årene frem arbejde mere målrettet på at gøre det nemmere for danske medier og andre interessenter at få mere balance i mediernes brug af ekspertkilder.
AAU har udarbejdet en ekspertliste med kvindelige forskere på tværs af forskellige fagområder på Aalborg Universitet. Listen skal gøre det nemmere for journalister at tænke i alternative ekspertkilder inden for et givent forskningsfelt.
Baggrund
I februar offentliggjorde Akademikerbladet en opgørelse over landets mest citerede forskere i 2022. Listen taler sit tydelige sprog. Ud af 50 forskere er der kun tre kvindelige forskere blandt de mest citerede i danske medier i løbet af 2022.
Samtidig viser AAU’s egne opgørelser, at mandlige forskere på universitetet oftere bliver valgt til ekspertkilder i medierne frem for kvindelige forskere fra universitetet. Det vil AAU gerne ændre på, så derfor skal lanceringen af den nye ekspertliste med kvindelige forskere den 8. marts være med til at kickstarte arbejdet mod at sikre mere diversitet i eksponeringen af forskere fra Aalborg Universitet.
Kontakter
Jeannette Bylov, presserådgiver, Aalborg Universitet
Mobil: 24230566
Billeder

Links
Information om Aalborg Universitet
Følg pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Ny institutleder: Institut for Medicin og Sundhedsteknologi er central i løsningen af sundhedsvæsnets udfordringer27.2.2026 12:05:00 CET | Pressemeddelelse
Den nye institutleder på Institut for Medicin og Sundhedsteknologi på Aalborg Universitet bliver Christian Brink Scholz, der kommer fra en stilling med fokus på innovation og tværfaglighed mellem læger og ingeniører. Instituttet spiller ifølge Christian Brink Scholz en vigtig rolle med at understøtte samfundets behov både via uddannelse, forskning og innovation.
FV26: Aalborg Universitets ekspertliste står klar til at gøre alle klogere på valgkampens temaer26.2.2026 16:25:08 CET | Pressemeddelelse
Så er folketingsvalget udskrevet! Ved seneste valg gik næste to tredjedele af danskerne ind i valgkampen uden at vide, hvor de vil sætte deres kryds.
Historisk forskningspartnerskab i grønt byggeri tager første spadestik26.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med en rekordstor bevilling i ryggen går fire danske universiteter sammen for at skabe den altafgørende forskning, der skal mindske klima- og miljøaftrykket fra byggerier og renoveringer og placere dansk byggeforskning i absolut topklasse. Med som partneruniversitet er det prestigefyldte ETH Zurich. Samarbejdet bliver officielt sat i gang med et stort arrangement i IDA-huset den 26. februar.
Hvem mangler på torvet i din by? Her er 100 kvinder, der fortjener en statue23.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Kun hver tiende statue i Danmark forestiller en kvinde. Et ekspertudvalg præsenterer nu et konkret katalog over kvinder, der skal gøre op med århundreders historisk skævhed i vores bybillede.
Ny indsigt i arvelighed kan gøre behandlingen af kroniske tarmsygdomme mere præcis12.2.2026 09:58:04 CET | Pressemeddelelse
Kronisk tarmbetændelse er en alvorlig og uforudsigelig sygdom, og mange med sygdommen får i dag enten for lidt eller for meget behandling. En ny dansk undersøgelse åbner for at forudsige, om et sygdomsforløb udvikler sig mildt eller alvorligt. Det er første skridt på vejen mod personaliseret behandling af mennesker med kronisk tarmbetændelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
