Der blev solgt boliger for 500 millioner kroner om dagen i første halvår

Boligmarkedet har været gloende hedt i 2019, og der er handlet for et hidtil uset højt beløb. I første halvår er der blevet solgt boliger for 94,4 milliarder kroner. Det svarer til, at der hver dag i gennemsnit er blevet handlet boliger for 521 millioner kroner – eller 22 millioner kroner i timen. Det viser nye handelstal fra Boligsiden.
”Når vi isolerer første halvår er der på tre år sket en stigning i købesummen på 20 procent svarende til 14,7 milliarder kroner. Det siger lidt om, hvad der er sket med priserne i en periode, hvor renten har været i bund,” siger Birgit Daetz, der er boligøkonom og kommunikationsdirektør hos Boligsiden, og fortsætter:
”Hele opsvinget i samfundsøkonomien har skabt et nyt fundament for bolighandel – køberne har med andre ord fået en købelyst, der også strækker sig til mere end det nødvendige forstået på den måde, at køberne igen træffer ekstravagante valg. Det ser vi eksemplificeret i interessen for sommerhuse og den opadgående kurve for salget af byggegrunde.”
Imponerende boligsalg
Og netop salget af sommerhuse har overgået sig selv i år, men også handlen af villaer og rækkehuse ligger over sidste års niveau. Retter vi fokus mod ejerlejlighederne er der dog tale om en nedgang i salget. Alligevel ligger det samlede salg med 42.997 handler i første halvår over sidste års niveau.
”På trods af et ejerlejlighedssalg, der ligger syv procent under sidste års niveau, når vi ser på første halvår, lander det samlede salg én procent over niveauet i samme periode sidste år. Det er imponerende. Særligt fordi vi i de seneste fire år har oplevet ekstremt høje salgstal,” siger Birgit Daetz.
Mens der ikke er noget, der tyder på, at salget af ejerlejligheder er i nærheden af et boost, spår Birgit Daetz en fortsat positiv udvikling for særligt sommerhussalget.
”Man skal altid passe på med at kigge for dybt i krystalkuglen, men interessen for sommerhuse har allerede fra i vinter været massiv, og den tendens forventer jeg, vil fortsætte et godt stykke tid endnu. Når hussalget har gode kår som nu, kommer der en masse friværdi i spil, som bliver kanaliseret over på blandt andet sommerhusmarkedet,” siger hun.
Det totale boligsalg i 1. halvår:
1. halvår |
Antal solgte |
Ændring i solgte ift. 2019 |
Købesum |
Ændring i sum ift. 2019 |
2019 |
42.997 |
– |
94,4 mia. kr. |
– |
2018 |
42.779 |
1 % |
93,3 mia. kr. |
1 % |
2017 |
43.470 |
-1 % |
92,1 mia. kr. |
3 % |
2016 |
39.227 |
10 % |
78,6 mia. kr. |
20 % |
2015 |
40.834 |
5 % |
79,1 mia. kr. |
19 % |
2014 |
32.089 |
34 % |
55,3 mia. kr. |
71 % |
2013 |
30.015 |
43 % |
49,4 mia. kr. |
91 % |
2012 |
27.479 |
56 % |
43,1 mia. kr. |
119 % |
2011 |
23.506 |
83 % |
39,6 mia. kr. |
138 % |
(Opgørelsen inkluderer salget af villaer, rækkehuse, ejerlejligheder, villalejligheder, sommerhuse, kolonihaver, andelsboliger, land- og lystejendomme samt helårs- og fritidsgrunde. Kilde: Boligsiden)
Øvrige nøgletal:
- I løbet af 1. halvår 2019 er der blevet handlet 24.967 villaer og rækkehuse. Det er to procent flere end i samme periode sidste år. Isolerer man salget i juni, lyder handelstallet på 4.465, hvilket er fire procent under sidste års niveau. Samlet set er salget i årets første seks måneder det højeste i den tid Boligsiden har lavet statistik.
- På markedet for ejerlejligheder ligger salget syv procent under niveauet for 1. halvår 2018. Der er i alt solgt 8.821 ejerlejligheder i perioden versus 9.496 i 2018. Salget er det laveste i fem år. Den årlige ændring i det månedlige salg er også under niveau, i det der i juni blev lukket 1.510 handler svarende til en nedgang på ni procent ift. juni sidste år.
- Sommerhussalget i 1. halvår var rekordhøjt og ligger 10 procent over sidste års niveau. I hele perioden er der i alt solgt 4.866 sommerhuse, hvilket svarer til en stigning på 84 procent på fem år. I juni alene skiftede i alt 963 sommerhuse ejer.
Nøgleord
Kontakter
Har du brug for yderligere kommentarer eller tal for de(n) kommune(r), du dækker. Kontakt kommunikationsdirektør Birgit Daetz, bcd@boligsiden.dk. Telefon: 21210284
Billeder

Links
Information om Boligsiden
Hvem er Boligsiden?
På Boligsiden gør vi det nemt for boligkøbere at finde den bolig, de er på jagt efter. Selskabets aktionærer er ejendomsmæglere, ejendomsmæglerkæder og Dansk Ejendomsmæglerforening. Boligsidens Markedsindeks viser aktuelle nøgletal om boligmarkedet, og statistikkerne er baseret på indberetninger fra samtlige af ejendomsmæglernes boligsalg. Boligsiden udgiver løbende artikler om boligmarkedet på www.boligsiden.dk/nyheder og udsender hver måned en række faste pressemeddelelser med udgangspunkt i udviklingen i handelsaktiviteten, salgspriser, salgstid, nedslag og boligudbud.
Følg pressemeddelelser fra Boligsiden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Boligsiden
Lejligheder i København er blevet en halv mio. kr. dyrere på et halvt år10.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Salgsprisen for den gennemsnitlige ejerlejlighed på 90 kvm. i København er steget næsten 500.000 kroner siden januar. De viser de nye juni-tal fra Boligsidens Markedsindeks, som også afslører halvårlig prisfremgang for huse og sommerhuse.
Huskøberne har fået færre valgmuligheder: Her er faldet størst4.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Boligsidens nye udbudstal viser, at antallet af huse til salg er blevet færre det seneste år i langt de fleste landsdele. Størst er faldet i hovedstadsområdet og flere andre steder på Sjælland.
Boligsalget stiger igen i maj: Efterspørgslen øges flere steder i landet19.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Boligsidens nye handelstal for maj viser stor stigning i salget af alle boligtyper sammenlignet med samme måned sidste år. Ejerlejligheder er fortsat eftertragtede, ligesom salget af huse stiger i stort set hele landet og især i Østjylland, der er fortrop i statistikken.
Nye tal: Boligpriserne fortsætter op, imens nedslag og salgstid går ned12.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nye maj-tal fra Boligsidens Markedsindeks viser igen stigende salgspriser for både huse, lejligheder og sommerhuse. Boligpriserne sætter dermed ny rekord for anden måned i træk, og i takt med den stigende efterspørgsel bliver både nedslag i pris og den gennemsnitlige salgstid mindre.
Flere boliger til salg – nu overhaler sommerhusene ejerlejlighederne5.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Boligsidens nye udbudstal for primo juni viser, at der igen er flere sommerhuse til salg end ejerlejligheder. Dermed har de to boligtyper byttet plads i udbudsstatistikken og genindtaget de positioner, som de havde før coronaperioden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum