Der blev solgt boliger for 500 millioner kroner om dagen i første halvår

Boligmarkedet har været gloende hedt i 2019, og der er handlet for et hidtil uset højt beløb. I første halvår er der blevet solgt boliger for 94,4 milliarder kroner. Det svarer til, at der hver dag i gennemsnit er blevet handlet boliger for 521 millioner kroner – eller 22 millioner kroner i timen. Det viser nye handelstal fra Boligsiden.
”Når vi isolerer første halvår er der på tre år sket en stigning i købesummen på 20 procent svarende til 14,7 milliarder kroner. Det siger lidt om, hvad der er sket med priserne i en periode, hvor renten har været i bund,” siger Birgit Daetz, der er boligøkonom og kommunikationsdirektør hos Boligsiden, og fortsætter:
”Hele opsvinget i samfundsøkonomien har skabt et nyt fundament for bolighandel – køberne har med andre ord fået en købelyst, der også strækker sig til mere end det nødvendige forstået på den måde, at køberne igen træffer ekstravagante valg. Det ser vi eksemplificeret i interessen for sommerhuse og den opadgående kurve for salget af byggegrunde.”
Imponerende boligsalg
Og netop salget af sommerhuse har overgået sig selv i år, men også handlen af villaer og rækkehuse ligger over sidste års niveau. Retter vi fokus mod ejerlejlighederne er der dog tale om en nedgang i salget. Alligevel ligger det samlede salg med 42.997 handler i første halvår over sidste års niveau.
”På trods af et ejerlejlighedssalg, der ligger syv procent under sidste års niveau, når vi ser på første halvår, lander det samlede salg én procent over niveauet i samme periode sidste år. Det er imponerende. Særligt fordi vi i de seneste fire år har oplevet ekstremt høje salgstal,” siger Birgit Daetz.
Mens der ikke er noget, der tyder på, at salget af ejerlejligheder er i nærheden af et boost, spår Birgit Daetz en fortsat positiv udvikling for særligt sommerhussalget.
”Man skal altid passe på med at kigge for dybt i krystalkuglen, men interessen for sommerhuse har allerede fra i vinter været massiv, og den tendens forventer jeg, vil fortsætte et godt stykke tid endnu. Når hussalget har gode kår som nu, kommer der en masse friværdi i spil, som bliver kanaliseret over på blandt andet sommerhusmarkedet,” siger hun.
Det totale boligsalg i 1. halvår:
1. halvår |
Antal solgte |
Ændring i solgte ift. 2019 |
Købesum |
Ændring i sum ift. 2019 |
2019 |
42.997 |
– |
94,4 mia. kr. |
– |
2018 |
42.779 |
1 % |
93,3 mia. kr. |
1 % |
2017 |
43.470 |
-1 % |
92,1 mia. kr. |
3 % |
2016 |
39.227 |
10 % |
78,6 mia. kr. |
20 % |
2015 |
40.834 |
5 % |
79,1 mia. kr. |
19 % |
2014 |
32.089 |
34 % |
55,3 mia. kr. |
71 % |
2013 |
30.015 |
43 % |
49,4 mia. kr. |
91 % |
2012 |
27.479 |
56 % |
43,1 mia. kr. |
119 % |
2011 |
23.506 |
83 % |
39,6 mia. kr. |
138 % |
(Opgørelsen inkluderer salget af villaer, rækkehuse, ejerlejligheder, villalejligheder, sommerhuse, kolonihaver, andelsboliger, land- og lystejendomme samt helårs- og fritidsgrunde. Kilde: Boligsiden)
Øvrige nøgletal:
- I løbet af 1. halvår 2019 er der blevet handlet 24.967 villaer og rækkehuse. Det er to procent flere end i samme periode sidste år. Isolerer man salget i juni, lyder handelstallet på 4.465, hvilket er fire procent under sidste års niveau. Samlet set er salget i årets første seks måneder det højeste i den tid Boligsiden har lavet statistik.
- På markedet for ejerlejligheder ligger salget syv procent under niveauet for 1. halvår 2018. Der er i alt solgt 8.821 ejerlejligheder i perioden versus 9.496 i 2018. Salget er det laveste i fem år. Den årlige ændring i det månedlige salg er også under niveau, i det der i juni blev lukket 1.510 handler svarende til en nedgang på ni procent ift. juni sidste år.
- Sommerhussalget i 1. halvår var rekordhøjt og ligger 10 procent over sidste års niveau. I hele perioden er der i alt solgt 4.866 sommerhuse, hvilket svarer til en stigning på 84 procent på fem år. I juni alene skiftede i alt 963 sommerhuse ejer.
Nøgleord
Kontakter
Har du brug for yderligere kommentarer eller tal for de(n) kommune(r), du dækker. Kontakt kommunikationsdirektør Birgit Daetz, bcd@boligsiden.dk. Telefon: 21210284
Billeder

Links
Information om Boligsiden
Hvem er Boligsiden?
På Boligsiden gør vi det nemt for boligkøbere at finde den bolig, de er på jagt efter. Selskabets aktionærer er ejendomsmæglere, ejendomsmæglerkæder og Dansk Ejendomsmæglerforening. Boligsidens Markedsindeks viser aktuelle nøgletal om boligmarkedet, og statistikkerne er baseret på indberetninger fra samtlige af ejendomsmæglernes boligsalg. Boligsiden udgiver løbende artikler om boligmarkedet på www.boligsiden.dk/nyheder og udsender hver måned en række faste pressemeddelelser med udgangspunkt i udviklingen i handelsaktiviteten, salgspriser, salgstid, nedslag og boligudbud.
Følg pressemeddelelser fra Boligsiden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Boligsiden
Sensommeren satte fart på salget af sommerhuse18.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nye handelstal fra Boligsiden viser, at der er solgt 1.208 sommerhuse i august. Det er det højeste antal solgte på månedsbasis i år, og kun i 2020 er der solgt flere sommerhuse i august måned.
For første gang betaler lejlighedskøbere mere end 40.000 kr. pr. kvm.11.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nye august-tal fra Boligsidens Markedsindeks viser, at salgspriserne for ejerlejligheder fortsætter op, og for første gang har kvadratmeterprisen nu krydset 40.000 kr. pr. kvm. på landsplan.
Boligkøberne tager hul på efteråret med færre valgmuligheder4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Udbuddet af boliger til salg falder over hele landet med undtagelse af en enkelt region, der har fået lidt flere huse på markedet. Det viser Boligsidens nyeste opgørelse over udbuddet primo september.
Salget af huse i juli når ny rekord i flere dele af landet21.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Boligsidens nye handelstal for juli viser usædvanlig mange salg af huse i sommermåneden. På landsplan er der tale om det næsthøjeste resultat for juli, og i fire landsdele er der nået ny rekord i hussalget. Det gælder særligt i Jylland.
Ny prisrekord: Et sommerhus i Danmark koster nu 2 millioner kroner14.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nye juli-tal fra Boligsidens Markedsindeks viser, at den gennemsnitlige salgspris for sommerhuse i Danmark for første gang ligger på to millioner kroner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum