Denne vane i varmen kan koste dig dyrt

Vi er mere udsatte for tyveri og indbrud i sommervarmen. Og vi hjælper selv til. Vinduerne får lige et ekstra skub op, når vi kommer hjem og inden sengetid, og det betyder, at indbrudstyvene let kommer indenfor.
Rådet er klart: Lås døre og luk vinduer helt i, når du ikke er hjemme. Er du i haven, så sørg for kun at have vinduer eller døre åbne på den side af huset, hvor du selv opholder dig. Og skal soveværelsesvinduet være åbent, så sæt sikkerhedshasp på, så en eventuel opbrydning vil støje.
Tyverier stiger med temperaturerne
Forsikringsselskabet If har sammenlignet antallet af anmeldte tyverier de seneste to somre – den meget varme sommer i 2018 og den lidt mindre varme i 2019. Der blev i den varme sommer 2018 anmeldt 13 pct. flere tyverier.
- Det giver ekstra grund til at være påpasselig med at huske at lukke døre og vinduer, når man forlader hjemmet i denne varme periode. Der er givetvis indbrudstyve eller tyvebander, der vil forsøge at indhente noget af det forsømte fra foråret, hvor der under coronanedlukningen var færre indbrud, siger kommunikationschef i If Skadeforsikring, Birgitte Ringbæk.
Reduceret forsikringserstatning
Skulle uheldet være ude, og en tyv får adgang til dit hjem gennem et åbent vindue eller dør, vil det ikke blive betragtet som et normalt indbrud. Et indbrud kræver nemlig i forsikringsmæssig forstand, at døre og vinduer har været forsvarligt låst. Forsikringen vil derfor dække efter begrebet ’simpelt tyveri’, hvilket indebærer begrænset erstatning af smykker, kontanter og særlig værdifuldt indbo som dyrt elektronik og designermøbler.
Børneværelser i risikozonen
- Børn har oftere den forestilling, at når der er nogen hjemme, så sker der ingenting. Har man større børn, der har for vane at lukke døren til deres værelse, så tag en snak med dem om vigtigheden i at lukke vinduerne, når de forlader værelset. Budskabet er vigtigt hele året, anbefaler Ifs kommunikationschef.
Der er ofte både computere og andet dyrt elektronik på børneværelserne, og det er mindst ligeså hårdt for børnene at miste sit udstyr på grund af uopmærksomhed og uvidenhed. Fokus i samtalen kan være på den ærgerlige oplevelse at måtte miste sit udstyr, i stedet for dystre billeder af en tyv, der træder ind på værelset.
Nøgleord
Kontakter
Birgitte RingbækKommunikationschef
Tlf:3687 4183 / 6120 5009birgitte.ringbaek@if.dkBilleder
Information om If Forsikring
If er Nordens største forsikringsselskab med mere end 4,5 mio. kunder, som både tæller private og virksomheder. Vi forsikrer hver femte bolig og personbil i Norden, og vi tilbyder også ejendoms- og personforsikringer til enkeltpersoner og virksomheder. Vi er 10.000 medarbejdere fordelt på flere forretningsområder og lande, og takket være vores størrelse og brede tilstedeværelse kan vi være tæt på kunderne og tilbyde pålidelige forsikringer. Vores løfte til kunderne er kernen i vores identitet: If hjælper meget. If er ejet af finske Sampo, som er børsnoteret i Helsinki, Stockholm og København. I 2025 blev Topdanmark en del af If.
Følg pressemeddelelser fra If Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra If Forsikring
Få det gjort i tide: Novembervejr kommer ofte bag på bilister26.10.2025 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Som bilist har man et ansvar for at køre med dæk, der passer til det aktuelle og forventede føre, lyder påmindelsen fra If.
If advarer om stigende tyveri af kostbart GPS-udstyr19.10.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Nordens største forsikringsselskab, If, har i Danmark registreret en stigning på næsten 50 procent i GPS-tyverier – og tyveribølgen har ændret retning.
Varsel om vindstød af stormstyrke og risiko for kraftig regn: Her er 5 gode råd til boligejere2.10.2025 17:31:04 CEST | Pressemeddelelse
Weekendens vejr er en påmindelse om, at boligejere gør klogt i at forberede hus og have på efteråret, lyder det fra Nordens største forsikringsselskab, If.
Nordens største forsikringsselskab lancerer ny AI-løsning til danske privatkunder2.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Digitalisering er en afgørende prioritet for forsikringsselskabet If, der nu giver danske privatkunder adgang til en generativ AI-chatbot.
Forsikringsselskab i opråb: Mange virksomheder mangler en kriseplan ved cyberangreb30.9.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Mikrovirksomheder og små virksomheder bør udarbejde en kriseplan i tilfælde af, at de bliver ramt af et cyberangreb, lyder opfordringen fra If.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum



