Den nye affaldsordning kommer til Fredensborg Kommune i foråret
13.1.2020 10:17:12 CET | Fredensborg Kommune | Pressemeddelelse

I løbet af foråret 2020 begynder Fredensborg Kommune at indføre den nye affaldsordning, der skal sikre, at vi genbruger mere og behandler vores ressourcer mere cirkulært - og dermed også bidrager til at løfte en både national og global dagsorden.
”I Fredensborg Kommune vil vi gerne bidrage til at skabe en mere bæredygtig fremtid for alle. Det kan vi gøre ved at sortere vores affald i de nye særskilte beholdere til glas, papir, pap, metal og plast”, siger borgmester Thomas Lykke Pedersen, der håber at borgerne også vil opleve det som en forbedring, at de snart kan sortere affaldet lige ved deres bolig.
Kommunens borgere kan fremover sortere deres affald enten ved en kollektiv affaldsløsning i deres bebyggelse eller ved individuelle beholdere ved husstanden.
”Når du har sorteret dit affald, sørger vi for - i samarbejde med Fredensborg Forsyning og Norfors - at affaldet bliver samlet ind, og at de forskellige affaldsfraktioner bliver holdt adskilt helt frem til behandlingsanlæggene. Dermed sikrer vi, at sorteringen gør en forskel og alt ender, hvor det skal”, siger Flemming Rømer, formand for Infrastruktur- og Teknikudvalget.
Indførelsen af den nye affaldsordning sker etapevis i løbet af foråret 2020. Først med de boligforeninger i Kokkedal, Nivå, Fredensborg og Humlebæk, der er klar til ordningen.
Det præcise tidspunkt for, hvornår ordningen indføres for enfamilieboliger, er endnu ikke fastlagt, men et godt bud er tidligst ved slutningen af 2020.
Alle husstande modtager i god tid trykt informationsmateriale om de nye ordninger samt en sorteringsvejledning. Byrådet har tidligere besluttet, at den nye ordning skal indføres med en fleksibel tilgang.
I informationsmaterialet beskrives også kravene til, hvor beholderne skal stå, dvs. indretning af adgangsvejen og pladsen.
Nøgleord
Kontakter
Borgmester Thomas Lykke Pedersen (A) tlf. 25 29 19 42
Udvalgsformand Flemming Rømer (O) tlf. 22 21 25 96
Billeder
Information om Fredensborg Kommune
Følg pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Nu er det meget enklere at få hjælpemidler fra kommunen29.1.2026 09:59:16 CET | Pressemeddelelse
Borgere der har brug for et hjælpemiddel, behøver nu ikke længere ansøge om det først, men kan selv hente det på hjælpemiddelcentralen
Det nye byråd har fået en god start på det langsigtede arbejde28.1.2026 10:20:30 CET | Pressemeddelelse
På sit første arbejdsseminar tog det nyvalgte byråd fat på både arbejdsprogrammet for de kommende fire år og dykkede ned i temaer om kunstig intelligens og styrkelse af frivillighed
Aftale om byggeriet af kommunens to nye børnehuse er på plads15.1.2026 09:34:04 CET | Pressemeddelelse
Børn og voksne i Kokkedal og Fredensborg kan nu glæde sig til to nye børnehuse, hvor bæredygtighed og nye pædagogiske principper for indretning følges ad
Ny pulje på 250.000 kr. til aktiviteter i bymidterne13.1.2026 08:21:02 CET | Pressemeddelelse
Byrådet ønsker mere liv i kommunens bymidter og opfordrer til at søge støtte fra ny pulje
Nyt samarbejde styrker Fredensborg Kommunes beredskab i krisetid23.12.2025 10:04:46 CET | Pressemeddelelse
Med vedtagelsen af en ny aftale om fælles beredskab, kan Fredensborg, Allerød, Hørsholm og Rudersdal kommuner - som sammen driver Nordsjællands Brandvæsen - bedre hjælpe hinanden, hvis krisen rammer
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

