Den nye affaldsordning kommer til Fredensborg Kommune i foråret

I løbet af foråret 2020 begynder Fredensborg Kommune at indføre den nye affaldsordning, der skal sikre, at vi genbruger mere og behandler vores ressourcer mere cirkulært - og dermed også bidrager til at løfte en både national og global dagsorden.
”I Fredensborg Kommune vil vi gerne bidrage til at skabe en mere bæredygtig fremtid for alle. Det kan vi gøre ved at sortere vores affald i de nye særskilte beholdere til glas, papir, pap, metal og plast”, siger borgmester Thomas Lykke Pedersen, der håber at borgerne også vil opleve det som en forbedring, at de snart kan sortere affaldet lige ved deres bolig.
Kommunens borgere kan fremover sortere deres affald enten ved en kollektiv affaldsløsning i deres bebyggelse eller ved individuelle beholdere ved husstanden.
”Når du har sorteret dit affald, sørger vi for - i samarbejde med Fredensborg Forsyning og Norfors - at affaldet bliver samlet ind, og at de forskellige affaldsfraktioner bliver holdt adskilt helt frem til behandlingsanlæggene. Dermed sikrer vi, at sorteringen gør en forskel og alt ender, hvor det skal”, siger Flemming Rømer, formand for Infrastruktur- og Teknikudvalget.
Indførelsen af den nye affaldsordning sker etapevis i løbet af foråret 2020. Først med de boligforeninger i Kokkedal, Nivå, Fredensborg og Humlebæk, der er klar til ordningen.
Det præcise tidspunkt for, hvornår ordningen indføres for enfamilieboliger, er endnu ikke fastlagt, men et godt bud er tidligst ved slutningen af 2020.
Alle husstande modtager i god tid trykt informationsmateriale om de nye ordninger samt en sorteringsvejledning. Byrådet har tidligere besluttet, at den nye ordning skal indføres med en fleksibel tilgang.
I informationsmaterialet beskrives også kravene til, hvor beholderne skal stå, dvs. indretning af adgangsvejen og pladsen.
Nøgleord
Kontakter
Borgmester Thomas Lykke Pedersen (A) tlf. 25 29 19 42
Udvalgsformand Flemming Rømer (O) tlf. 22 21 25 96
Billeder
Information om Fredensborg Kommune
Følg pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
IT-virksomheden M Networks og Rune Bak Jensen vandt årets Erhvervspris22.10.2025 18:28:59 CEST | Pressemeddelelse
Den socialt bevidste og medarbejderejede IT-virksomhed M Networks har mottoet ”IT leveret af mennesker”
Lukas Just Bloch er årets elev22.10.2025 18:24:11 CEST | Pressemeddelelse
Årets Lærlinge-/elevpris går til en meget engageret og omsorgsfuld elev hos Bistroen på Fredensborg Store Kro
Ældre Sagen Fredensborg og kommunen indgår samarbejdsaftale8.10.2025 13:40:25 CEST | Pressemeddelelse
Repræsentanter for Ældre Sagen Fredensborg og Fredensborg Kommune har underskrevet en ny samarbejdsaftale, der bl.a. skal forebygge og nedbringe ensomhed og hjælpe med indførsel af ny teknologi
DI kan hjælpe os med at forbedre dialogen med private virksomheder7.10.2025 10:50:05 CEST | Pressemeddelelse
Fredensborg Kommune opfordrer DI til at formidle kontakt til de virksomheder, som medvirker i DI’s måling af erhvervsvenlighed
Kommunen udvider indsatsen for at forbedre børn og unges trivsel7.10.2025 08:12:58 CEST | Pressemeddelelse
Med den nye budgetaftale for 2026 afsætter byrådet flere ressourcer til at styrke børn og unges trivsel. Det sker i tråd med 2030-planen for børn og unges trivsel, som nu er opdateret
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

