Demokraternes præsidentkandidat hedder formentlig Sanders eller Biden
Der er lagt op til spænding, når Super Tuesday for alvor åbner ballet for det amerikanske primærvalg. Her skal Demokraternes kandidater møde de delegerede fra blandt andet Californien og Texas. To af Demokraternes præsidentkandidater, Bernie Sanders og Joe Biden, er indtil videre Danske Spils favoritter til odds 1,90 og odds 2,70.
”Sanders prøvede lykken for fire år siden og tabte til Hillary Clinton. Nu ser det ud til, at han har fornyede chancer, og sammen med Biden vurderer vi de to kandidater til at have de største chancer. Biden kom godt fra start og kan trække på sin erfaring som Obamas vicepræsident. Spørgsmålet er, om vælgerne vil have en progressiv kandidat i Sanders, eller en mere garvet mand som Biden”, fortæller oddsansvarlig i Danske Spil Peter Emmike.
Der er imidlertid lang vej til Det Hvide Hus for både Sanders og Biden. Imens Trump giver odds 1,60 for at fortsætte fire år mere i det ovale værelse, giver Biden odds 6,00. Bedre står det til for Sanders, der giver odds 4,00 – men med en komfortabel margen til Trump. Spørgsmålet er derfor, hvor meget Super Tuesday kan rykke for de to kandidaters positioner internt hos Demokraterne.
”Super Tuesday er en del af det uforudsigelige game, hvor kandidaterne for alvor skal op på dupperne. Ikke nok med, at primærvalgene for alvor bliver skudt i gang – vi ved også, at det er her, banen bliver kridtet op af de kandidater, der har potentialet til at slå Trump”, siger Peter Emmike.
Danske Spils odds peger lige nu i retning af, at Sanders tager duellen op mod Trump. Ifølge Danske Spil betyder det dog ikke, at det er spillernes favorit.
”Joe Biden startede ud med at ligge relativt lunt i svinget på odds mellem 4,00 og 5,00, og gav kortvarigt odds 1,90. Bidens popularitet har været relativt jævn, og efter Danske Spils vurdering ånder han Sanders i nakken. Det kan vi også se på vores spillere, da Biden er kundernes mest spillede kandidat indtil videre”, fortsætter Peter Emmike.
Efter weekendens afstemning i South Carolina var Biden storvinderen af de delegeredes stemmer. Det står derfor klart, at Biden har en reel chance mod Sanders – hvis ikke andre kandidater overhaler dem indenom.
Demokraterne har nemlig også andre kandidater at vælge imellem, blandt andre Michael Bloomberg. Danske Spil vurderer milliardæren og den tidligere borgmester i New York til at være Demokraternes hemmelige kort, der kan overraske senere i forløbet.
”Bloomberg har brugt rigtig mange penge på sin præsidentkampagne og har bl.a. indrykket et hav af tv-reklamer op til Super Tuesday, og det bliver interessant at se, om han har tag i vælgerne”, siger Peter Emmike.
Hedder den amerikanske præsident Bloomberg efter præsidentvalget giver det pengene 16,00 gange igen. Skulle Michelle Obama overraskende melde sig på banen og blive valgt som præsident, giver det pengene 150 gange igen.
Nøgleord
Kontakter
PresseafdelingenKontakt vores presseafdeling
Ring til vores pressetelefon for mere information eller flere kommentarer på tlf.: 3085 1785
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Træt af dårligt vejr? Danske Spil har vilde 735 millioner i Eurojackpot puljen i aften16.9.2025 08:50:00 CEST | Pressemeddelelse
DMI forudser regn og rusk, men Danske Spils prognose for Eurojackpot byder på 735 millioner kroner til en enlig vinder i aften – og så kan man jo bare rejse derhen, hvor vejret passer.
Lotto: Suverænt største gevinst i over et år14.9.2025 08:44:00 CEST | Pressemeddelelse
En heldig dansker vandt i weekenden Lottos suverænt største gevinst i mere end et år: Vedkommende kan se frem til svimlende 20.000.000 skattefrie kroner. Se her, hvor lykken slog ned.
Ved at være på tide: Lander Eurojackpots førstepræmie i Danmark igen?12.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Eurojackpot har 634 millioner kroner i førstepræmiepuljen i aften – og samtidig er det ved at være unormalt længe siden, den seneste førstepræmie blev vundet herhjemme.
Lotto-vinder vil droppe stressende lederjob: ”Drømmer om at blive pedel”10.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er ikke nødvendigvis lykken at have et velbetalt job: En mand fra Østjylland vil bruge milliongevinst fra Lotto på at få et job med mindre stress og mere fritid.
Danske Spils kunder vandt 2,7 millioner på landsholdets pragtsejr9.9.2025 11:24:52 CEST | Pressemeddelelse
Er man kunde hos Oddset, kan man fylde lommerne efter landskampen i går aftes. Hele 2,7 millioner kroner vandt Oddset-kunderne på landsholdets sejr.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum