Deltag i læsekonkurrencen ’Sommerbogen’ og få en boggave
6.7.2022 14:13:05 CEST | Ishøj Kommune | Pressemeddelelse

Hvert år deltager tusindvis af børn i Danmarks største læsekonkurrence for alle i alderen 6–15 år.
Konkurrencen er arrangeret af de danske børnebiblioteker og handler om at få en masse gode læseoplevelser og dele dem med hinanden.
For at være med i konkurrencen skal man udfylde et udfordringsark med 30 læseudfordringer med varierende sværhedsgrader. Børnene skal herefter løse mindst 10 af udfordringerne for at deltage i konkurrencen. Man kan være med i ’Sommerbogen’ hen over hele sommerferien og frem til 20. august, som er sidste dag for aflevering af udfordringsarket.
Udfordringsarket kan hentes på Kulturium Bibliotek eller printes på læsesporet.dk/sommerbogen.
Præmier på højkant og gave fra biblioteket
Konkurrencen består i en lodtrækning om tre hovedpræmier, hvor de heldige børn får lov til at tømme en boghandel på 5 minutter.
Når man afleverer sit udfyldte ark på Kulturium Bibliotek, får man desuden en selvvalgt boggave af biblioteket.
Derudover har skolerne i Ishøj kunnet melde sig til en skolekonkurrence om at være den mest læsende skoleklasse. Her er præmien en tur i biografen for hele klassen.
Har du spørgsmål, så ring til Kulturium Bibliotek på telefon 43577171.
Læs mere om ’Sommerbogen’ på ishojbib.dk
Kontakter
Anne Cauchi, børnebibliotekar: ankca@ishoj.dk
Billeder
Information om Ishøj Kommune
Følg pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Ny bestyrelse skal forvandle historisk vandværk til en oplevelsesdestination22.4.2026 09:15:46 CEST | Pressemeddelelse
Fem stærke profiler skal udvikle de gamle vandværksbygninger ved Thorsbro Vandværk til en ny oplevelsesdestination på Vestegnen
Virksomheder roser Ishøj Jobcenter i ny tilfredshedsmåling9.3.2026 13:53:51 CET | Pressemeddelelse
I en ny tilfredshedsmåling svarer 88 procent af virksomhederne i Ishøj, at de er tilfredse eller meget tilfredse med den service, som Ishøj Jobcenter giver til virksomheder
Fællesskab og kreativitet på Ishøj Kulturskole8.12.2025 11:24:41 CET | Pressemeddelelse
Over 100 elever deltog den 15. november til årets Kulturskoledag, som blev en stor succes med musik, dans, kreativitet og masser af fællesskab
Ny skoleleder på Strandgårdskolen i Ishøj21.11.2025 12:06:47 CET | Pressemeddelelse
Strandgårdskolen i Ishøj får ny skoleleder. Et kendt ansigt. Valget er nemlig faldet på Lea Tøttrup Christiansen, som tidligere har været viceskoleleder på skolen
Prisbelønnet socialt initiativ skaber jobs lokalt27.10.2025 09:26:35 CET | Pressemeddelelse
Hans Majestæt Kongen besøgte i august Code of Care på Bredekærgård i Ishøj i anledning af, at organisationen modtager Kongeparrets Socialpris
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

