PHM Danmark

DEAS opgraderer Findbolig.nu i samarbejde med Valtech

26.3.2020 09:52:41 CET | PHM Danmark | Pressemeddelelse

Del
DEAS har netop indgået aftale med det førende digitale konsulenthus Valtech om opgradering og udvikling af DEAS’ boligudlejningsportal Findbolig.nu.

Boligportalen har årligt cirka 1 mio. besøgende og bruges af bl.a. pensionsselskaber og -kasser samt private udlejere til udlejning samt håndtering af ventelister og fortrinsudlejning.

”Denne investering udspringer af vores nye digitale strategi, hvor lejernes brugeroplevelse er et centralt element i vores fremtidige serviceleverancer,” fortæller Henrik Dahl Jeppesen, adm. direktør i DEAS.

Potentielle lejere vil blive præsenteret for et helt nyt, brugervenligt og digitalt univers, hvor de nemt og hurtigt kan finde deres nye bolig.

”DEAS ønsker at tage lederskab på den digitale front, og dette er blot ét af områderne. Vi vil skabe en udlejningsplatform, der sikrer det rette match mellem ejer, lejer og bolig, og dermed baner vejen for at realisere danskernes boligdrømme,” siger Henrik Dahl Jeppesen.

Brugeroplevelsen i fokus

Aftalen med Valtech indebærer udvikling af et nyt, moderne site med en forbedret digital funktionalitet, design samt indhold, der er tilpasset lejernes kunderejse med brugeroplevelsen i fokus.

”Vi glæder os til samarbejdet med DEAS. Vi kan byde ind i realiseringen af DEAS’ digitale vision med stor erfaring med digital transformation af stærke internationale og nationale brands, og vores for-analyse viser et stort potentiale for at styrke brugeroplevelsen og dermed platformens effektivitet,” siger Line Huusom, Account Director, Insights + Experience, Valtech.

DEAS har arbejdet sammen med Valtech på en række projekter, bl.a. en opgradering af deas.dk samt selvbetjenings-appen DEAS 24syv.

”Vi har valgt Valtech, fordi de er super skarpe og besidder unikke digitale kompetencer - særligt inden for digital innovation og transformation. Og vi skal sammen sikre en helt optimal kundeorienteret brugeroplevelse gennem hele udlejningsprocessen,” slutter Henrik Dahl Jeppesen.

Over 6.000 boliger udlejes på årsbasis via Findbolig.nu. Sitet forventes at blive relanceret januar 2021.

For mere information
CEO/adm. direktør Henrik Dahl Jeppesen, DEAS, mobil 27 90 10 35
Account Director, Insights + Experience, Line Huusom, Valtech, mobil 25 28 69 58.

Kort om Valtech
Valtech er et af Danmarks førende digitale bureauer, der med kontorer i København og Aarhus i dag tæller over 150 medarbejdere fordelt på over 30 forskellige nationaliteter. Valtech indgår i den globale Valtech Group med godt 3000 medarbejdere på 40 kontorer verden over i bl.a. London, Paris, Amsterdam, Stockholm, New York, Sao Paolo og Singapore. Den danske kundeliste omfatter udover DEAS bl.a. TrygFonden, Telia, Novo Nordisk, Lundbeck, Sanofi, Coloplast, Grundfos Bayer og Wonderful Copenhagen.

Kort om DEAS-koncernen
DEAS-koncernen (DEAS Holding A/S) rummer de to selskaber DEAS A/S og DEAS Asset Management A/S, der tilsammen leverer alle ydelser inden for ejendomsforvaltning. Koncernen er specialiseret i ejendomsadministration og asset management. Derudover tilbydes udlejning, drift og vedligehold, bygherrerådgivning, Facility Services og offentlig-privat partnerskab (OPP). Koncernens over 900 medarbejdere betjener kunder og lejere fra kontorer i København, Aalborg samt Aarhus. Den samlede portefølje under administration er ca. 2.300 ejendomme, og i alt 77.000 lejere – virksomheder og familier – serviceres hver dag. DEAS Holding A/S ejes af Montagu Private Equity.

Billeder

Information om PHM Danmark

PHM Danmark
PHM Danmark
Bellidavej 20
2500 Valby

+45 26 46 21 90https://www.phmgroup.dk/

Følg pressemeddelelser fra PHM Danmark

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra PHM Danmark

DEAS samler drift og rådgivning under Jesper Gemmer17.6.2026 09:44:04 CEST | Pressemeddelelse

DEAS styrker organiseringen af sine drifts-, energi- og rådgivningsaktiviteter ved at samle Facility Service, Technical Real Estate Management, Technical Building Consultancy, IQ Energy og Sustainability i én samlet enhed under ledelse af Jesper Gemmer. Med den nye organisering ønsker DEAS at styrke samspillet mellem drift, teknik, energioptimering og rådgivning for at skabe endnu større værdi for kunderne og deres ejendomsporteføljer. Jesper Gemmer tiltrådte den 1. maj som Senior Director for området og har siden haft fokus på at samle de forskellige fagligheder i en fælles retning med fokus på kundeværdi, effektiv drift og langsigtet udvikling. "Vores kunder forventer i stigende grad, at drift, teknik, energi og udvikling spiller sammen. De udfordringer, som ejendomsejere står overfor i dag, kan sjældent løses inden for ét fagområde alene. Derfor samler vi nu kompetencerne tættere. Jesper kommer med en stærk kombination af strategisk forståelse, operationel erfaring og kommercielt fo

Taurus Ejendomsforvaltning kigger ind i rekordresultat for 2025 og skruer samtidigt op for foreningsindsatsen.9.4.2026 10:14:24 CEST | Pressemeddelelse

Taurus Ejendomsforvaltning, en del af PHM Danmark, oplever solid fremgang og forventer at fremlægge et rekordresultat for 2025 drevet af høj aktivitet i markedet og et skærpet fokus på kerneleverancer. Selskabet ser frem til at fremlægge resultaterne for 2025. Siden CEO Allan Holst Jensen tiltrådte for knap et år siden, har Taurus arbejdet målrettet med at styrke driften og skabe et stærkere fundament for vækst. “Vi har haft fokus på at få styrket vores kerneforretning og skabe en tydelig retning. Det begynder vi nu at se resultaterne af,” siger Allan Holst Jensen. Foreninger i fokus Taurus har traditionelt haft professionelle investorer som sit primære og strategiske fokus, hvilket fortsat vil være omdrejningspunktet for forretningen. Samtidig har Taurus har allerede opbygget en portefølje af foreninger – blandt andet via samarbejder med institutionelle investorer - og vil nu styrke indsatsen yderligere. “Vi ser en stigende efterspørgsel og har et godt fundament at bygge videre på. Fo

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye