De unge skal definere fremtidens føtex gennem Youth Board og udviklingsforløb

I morgen, lørdag d. 25. juni samles føtex’ nye Youth Board for første gang, når 30 unge medarbejdere fra hele landet sætter direktør Anja Madsen og den øvrige føtex-ledelse i stævne i Middelfart. Dermed tages der for første gang hul på arbejdet i det nye føtex-maskinrum, hvor tanker og ideer kan formes og udvikles for at teste dem ude i varehusene. Youth Boardet er med andre ord et direkte talerør fra de unge ind i ledelsen.
- I føtex tror vi på vores unge kollegaer, som gennem de sidste år har vist, hvor stor energien og motivationen er for at skabe en endnu federe arbejdsplads for vores medarbejdere og bedre indkøbsoplevelser for vores kunder. Meget af det under uformelle møder, men nu formaliserer vi det med vores Youth Board. Jeg glæder mig til at mødes i et forum med højt til loftet og vende muligheder og ideer, som vi løbende kan afprøve og finpudse. Både i butikkerne og digitalt, siger Anja Madsen.
Unge, der har lyst til at blive medlem af Youth Board, har gennem foråret kunne give deres interesse til kende og med en anbefaling fra deres leder er der blevet udvalgt 30 medlemmer. En af dem er Astrid Fries Dinesen fra føtex Holme ved Aarhus.
- Youth Board handler om at gøre føtex til den bedste arbejdsplads for de unge. føtex er klar til at lytte, klar til at lære og gøre ideerne til virkelighed, fortæller hun.
Det første Youth Board har et særligt fokus på grønne løsninger og muligheder, fortæller Anja Madsen.
- Vi ønsker at give den unge generation en stemme i klimakampen, men også i hverdagen generelt. Samtidig er Youth Board en mulighed for at prøve kræfter med at tage ansvar og udvikle sig personligt. Målet for mig er, at Youth Board kommer med helt konkrete forslag til nye produkter og arbejdsgange, som kan være med til at gøre en grøn forskel i hverdagen.
Helt nyt udviklingsforløb for unge føtex-talenter
Samtidig med oprettelsen af tænketanken er der således lavet et nyt udviklingsforløb, som skal klæde den enkelte unge på til jobbet, og som samtidig kan tegne en sti frem mod uddannelse inden for detailhandel.
- Der er to ting de unge siger er især vigtige for dem: Udvikling og sammenhold. For at kunne forløse det lancerer vi nu et nyt onboarding- og udviklingsprogram, hvor vi bl.a. vil give de unge mikrotitler for at anerkende dem for hvert udviklingstrin, de gennemgår. Samtidig vil skabe en endnu bedre kultur for samtale og feedback mellem unge medarbejdere og ledere, siger Anja Madsen.
- For mig betyder det sindssygt meget at jeg kan udvikle mig gennem mit arbejde. Og at jeg hele tiden kan bygger mere på. Mikrotitlerne gør at jeg føler mig anerkendt og at det føles som en klap på skulderen fra chefen. Det er sejt, lyder det fra Anna Hvidenlund fra føtex i Rosengårdscentret i Odense.
OM FØTEX YOUTH BOARD
- Youth Board, ny tænketank, idéer og forslag, afprøves i virkeligheden
- Giver stemme og ansvar til den unge generation, som har svarerne og skal leve med forandringerne
- Giver samtidig karriereveje til unge med smag for at gøre en konkret forskel i detailhandel
OM DET NYE UDVIKLINGSFORLØB
- 3 måneders onboarding program med træning og gode samtaler med lederen
- Udviklingsprogram med mikrotitler for hvert stadie af rejsen og høj fokus på den personlige udvikling
- Alt er også digitalt
Kontakter
Group CommunicationSalling Group
Tlf:8778 5002press@sallinggroup.comBilleder
Information om Salling Group
Med kæder som føtex, Bilka, Netto, Salling stormagasiner og BR arbejder vi i Salling Group for at gøre hverdagen bedre gennem gode indkøbsoplevelser, muligheder for job i hele landet og lettere vej til en ansvarlig livsstil. Knap 60.000 dedikerede kolleger i Tyskland, Polen og Danmark servicerer hver uge 10 millioner kunder.
Fordi vi er 100% ejet af Salling Fondene år, går en del af vores overskud tilbage til samfundet. Siden 2012 har Salling Fondene doneret mere end 1,9 mia. kroner til uddannelse, kultur, sport, socialt arbejde og andre gode formål.
Følg pressemeddelelser fra Salling Group
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Salling Group
Salling Group og Folkekirkens Nødhjælp fejrer 20 års partnerskab4.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
I to årtier har Salling Group og Folkekirkens Nødhjælp samarbejdet om alt fra katastrofehjælp og bekæmpelse af madspild til støtte til Ukraine og indsamling af genbrugstøj.
føtex er ny hovedpartner for DBU Fodboldskole: Vil gøre en forskel for børn og unge over hele landet1.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Et nyt og landsdækkende samarbejde mellem DBU og føtex ser dagens lys: Fra 2026 vil føtex stå i spidsen som partner for DBU Fodboldskole, der hver sommer samler tusindvis af børn og unge til sjove og lærerige fodboldoplevelser.
10.000 danskere har fået målt blodtrykket under indkøbsturen – og hvert tiende er for højt29.10.2025 11:30:00 CET | Pressemeddelelse
Samarbejdet mellem Hjernesagen og Salling Group har gjort det muligt for tusindvis af danskere at opdage forhøjet blodtryk i tide og tage vigtige skridt mod at forebygge stroke – ofte uden at kende til risikoen på forhånd. Indsatsen er med til at bringe forebyggelse og blodtryksmåling helt tæt på danskernes hverdag.
Ny teknologi skal hjælpe kunderne: Scan og find de bedste avocadoer i Bilka27.10.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Salling Group og Bilka sætter nu turbo på indsatsen for at tilbyde kunderne de bedste avocadoer. Det skal være slut med at komme hjem med u- eller overmodne avocadoer, når en helt ny scanner nu introduceres i Bilka.
Salling fejrer julen med tre spektakulære nyheder16.10.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Julen bliver ekstra magisk i år, når Salling tænder julelysene og præsenterer tre store juleoplevelser: en ny og strålende facadeudsmykning, åbningen af Salling Christmas Garden i Aarhus og et helt nyt juleshow med musik og dans i både Aarhus og Aalborg.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

