De små fly i Danmarks flyvehistorie
21.11.2022 15:18:01 CET | Turbine Forlaget A/S | Pressemeddelelse

Danmarks flyvehistorie – De små fly er titlen på det andet bind i den storslåede serie, der zoomer ind på de små flys betydning, anvendelsesmuligheder og forskelligheder. En åben dobbeltdækker har været på vingerne og spillet en afgørende rolle i en hæsblæsende forbryderjagt. Små børn var passagerer på de små fly i forbindelse med kighosteflyvningerne. Kvindernes verdensmesterskab i svæveflyvning blev afholdt over den jyske hede. Og formationsholdet RVators hyldede sundhedspersonalet med et hjerte af røg på himlen under coronakrisen – i hjemmebyggede fly. Historierne om de små fly er mange og spænder over en bred vifte af både emner og tid. Ole Steen Hansen fortæller både historier fra nutiden, samt historier om luftfotografering fra ballon over Tivoli i København i 1800-tallet, og om den vigtige rolle dansk flyproduktion spillede omkring Anden Verdenskrig.
Historierne ledsages af et væld af flotte billeder af maskiner, luftfotos, piloter og passagerer. Ole Steen Hansen har et personligt kendskab til de små flys Danmark, da han selv er pilot og kender til passionen for at flyve i de små maskiner. Mange af bogens fotos er taget af forfatteren selv, når han har hængt ud ad åbne vinduer i små fly og fotograferet dem, der fløj tæt ved siden af.
Ole Steen Hansen er forfatter, fotograf og pilot; han har studeret historie på Aarhus Universitet, og i 2019 modtog han Dansk Forfatterforenings faglitterære pris for sit forfatterskab. Danmarks Flyvehistorie er resultatet af årtiers engagement i dansk flyvning og flyvehistorie. Bind 1 udkom sidste år, og nu er bind 2 klar til udgivelse.
Fakta om bogen:
Titel: Danmarks flyvehistorie – De små fly
Forfatter: Ole Steen Hansen
Forlag: Turbine
ISBN: 9788740686319
Sidetal: 418
Vejl. pris: 399,95 kr.
Udgivelsesdato: 22. november 2022
For at se denne video fra www.youtube.com, så skal du aceptere cookies på toppen af denne side.Få et indblik i bogen her
Nøgleord
Kontakter
Marie JensbyPR og kommunikation
Tlf:60548460marie.jensby@turbine.dkBilleder

Links
Information om Turbine Forlaget A/S
Forlaget Turbine blev grundlagt i 2004.
Vores profil er bred, og grundtanken er, at vi ikke lader os begrænse af hverken genre, stil eller format – vores fokus er kvaliteten i den enkelte udgivelse.
Følg pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Japans fascinerende kulturhistorie28.8.2026 08:44:00 CEST | Pressemeddelelse
Asger Røjle Christensen har i over fyrre år fulgt udviklingen i Japan. I 13 år af sit liv har han boet og arbejdet som korrespondent i Tokyo. Gennem de sidste ti år har han på Turbine udgivet syv populære bøger om forskellige sider af Japans samfund og historie. Nu er han aktuel med bogen Aizu – dagligliv i Japan uden for storbyen.
Kate’s Joint fra Blågårdsgade rykker ind i dit køkken27.8.2026 12:38:06 CEST | Pressemeddelelse
Blågårdsgade 12 er adressen, hvor Kate Kamil gennem mere end 30 år har serveret dhal og andre velsmagende retter til både de lokale på Nørrebro og alle dem, der har fundet vej til Kate’s Joint. Nu deler Kate Kamil ud af sin historie og sine vegetariske opskrifter i kogebogen Kate’s Joint og det grønne, indiske køkken – Inspiration fra Indien, Ishøjplanen og Indre Nørrebro.
Peter Sommer debuterer i bogformat27.8.2026 10:45:44 CEST | Pressemeddelelse
Peter Sommer markerer et skævt lille jubilæum for 23 års sangteksteri, der har forsøgt at trykteste det danske sprogs evne til at findes i musikken, med udgivelsen af Sort på hvidt – sangtekster 2002-2025. Det er blevet til 103 tekster, fordelt over 10 albums, og nu samlet i en grafisk ambitiøs bog med tilhørende billedgalleri af hovedpersonen samt alle hjælperne omkring ham.
Storslået dansk fantasyserie afsluttes med slaget om Igdrafell26.8.2026 08:50:00 CEST | Pressemeddelelse
Nu er det sidste bind i den storslåede danske fantasyserie om det magiske skib Galathea endelig klar til at komme ud til de mange læsere, der har ventet tålmodigt på at få afslutningen på det eventyr Nathali og Bettina Liane har sendt Aia og vennerne ud på.
Ali Smith vil genoplive omsorgen og solidariteten7.8.2026 09:13:00 CEST | Pressemeddelelse
Skotske Ali Smith er en af vor tids skarpeste og mest anmelderroste forfattere. Hun hyldes for sin evne til at skrive præcist og klarsynet om verdens tilstand. Med romanen Glyf vil hun genoplive den omsorg, solidaritet og åbenhed, der er hårdt brug for i en splittet og brutal tid.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
