De maritime grænseaftaler nord for Færøerne er nu trådt i kraft
”Det glæder mig, at grænseaftalerne i havområdet nord for Færøerne nu træder i kraft. Én ting er resultatet, som alle kan være tilfredse med. Ligeså vigtig er dog processen, der ledte frem til resultatet. Det er endnu et klart vidnesbyrd om vores fælles evne og vilje til at samarbejde og løse konflikter fredeligt i Nordatlanten og Arktis i overensstemmelse med FN’s havretskonvention. Jeg håber, at dette eksempel kan inspirere andre og vise, hvordan tvister kan og bør løses fredeligt ved forhandlingsbordet,” siger udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen.
Det følger af traktaterne, at de træder i kraft, når parterne har informeret hinanden om, at de nødvendige nationale procedurer er blevet gennemført. Dette skete 14. december 2022.
Baggrund
Danmark, Island og Norge har alle tiltrådt FN’s havretskonvention af 1982. Ifølge konventionen, kan en kyststats kontinentalsokkel udstrækkes udover 200 sømil til yderkanten af den såkaldte kontinentalmargin. Oplysninger om grænserne for den del af kontinentalsoklen, der strækker sig ud over 200 sømil, forelægges FN’s Sokkelkommission (CLCS).
Forelæggelser herom fra hhv. Kongeriget Danmark/Færøerne, Island og Norge overlappede med ca. 112.000 km2. I 2006 blev parterne enige om, at 27.000 km2 tilfaldt Danmark/Færøerne, 29.000 km2 tilfaldt Island og 55.528 km2 tilfaldt Norge.
CLCS bekræftede i store træk udstrækningen af parternes sokkelkrav, og den aftalte delingsformel blev omsat til tre traktater med hhv. Island og Norge.
Traktaterne blev undertegnet 30. oktober 2019 i Stockholm med forbehold for godkendelse i henhold til staternes interne forfatningsretlige procedurer. Herefter blev traktaterne behandlet i de respektive parlamenter. Både Lagtinget og Folketinget har givet samtykke til aftalerne, og Udenrigsministeriet modtog den 14. december 2022 noter fra hhv. Island og Norge, der bekræfter, at disse staters parlamenter nu også har givet deres samtykke til grænseaftalerne. De kan derfor træde i kraft efter deres indhold.
Traktaterne fastlægger de maritime grænser nord for Færøerne. Inden for området har Færøerne eksklusive rettigheder til alle ikke-levende ressourcer (olie, gas og mineraler) og visse levende ressourcer som f.eks. snekrabber.
For yderligere henvendelser:
Pressevagten, pressevagten@um.dk, +45 61979247
Nøgleord
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn9.5.2025 14:58:42 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde mandag den 12. maj 2025 kl. 09.00.
Dansk eksport i marts 20259.5.2025 13:38:50 CEST | Pressemeddelelse
I 2025 faldt Danmarks samlede eksport 1 pct. i forhold til februar. Årsstigningstakten, dvs. de seneste 12 måneder i forhold til de 12 måneder forud, var 10,3 pct.
For første gang vil FN-topmøde foregå på dansk jord7.5.2025 14:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 8.-9. maj vil Danmark være vært for et møde i FN-systemets højeste ledelses- og koordinationsorgan, Chief Executives Board.
Europaministeren drøfter konkurrenceevne i Dublin og Wien7.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 7.-8. maj besøger europaminister Marie Bjerre Irland og Østrig.
Regeringen lancerer ny handlingsplan for kvinder og piger i konflikt30.4.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag lancerer regeringen den femte danske nationale handlingsplan om Kvinder, Fred og Sikkerhed. Med handlingsplanen vil Danmark styrke indsatsen for kvinders fulde, lige og meningsfulde deltagelse i arbejdet for fred og sikkerhed.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum