Danskernes haver er blevet wellness-paradis - pas på efterårets udfordringer

Danske haver er det seneste år blevet invaderet. Af luksus og velvære. SPA Kompagniet, der er en af Danmarks største forhandlere af spabade har, særligt under corona, oplevet tyve gange højere efterspørgsel på vildmarksbade og udespa, end for blot fem år siden.
– Vi har set tendensen komme snigende de senere år, men efterspørgslen efter selv dyre bade fik et solidt boost, da corona ramte og verden lukkede ned, siger Morten Vestergaard, der er direktør i SPA Kompagniet og uddyber:
– Vi hører fra vores kunder, at mange har fået lidt ekstra penge mellem hænderne, som de har sparet under coronatiden på restaurantbesøg, koncerter og rejser. I stedet har de set haven som et projekt, hvor det blev enormt populært at opgradere husets udearealer. Udespa og vildmarksbade er nær gået hen og blevet allemandseje.
Når man placerer de ofte meget dyre ting på terrassen eller i haven, kan de dog også nemmere blive udsat for skader, hærværk eller vejrrelaterede problemer – og uden de rigtige forsikringer, kan det føre til uforudsete udfordringer.
Tjek træer, grene og tagsten
Har man over sommeren investeret i nyt udstyr til udearealerne, skal man også være opmærksom nu, hvor efteråret er her. Med udbredelsen af det eksklusive udstyr til haven følger også nye forsikringsmæssige overvejelser. Det fortæller forsikringsselskabet If.
– Når man investerer i nyt udstyr, er det altid en god idé at tjekke, om der nye hensyn at tage. Det kan være om placeringen er udsat i forbindelse med storm – om der er risiko for nedfaldne grene eller tagsten. Om overdækningen på eksempelvis pool eller vildmarksbad er fastgjort tilstrækkeligt, når efterårsstormene sætter ind. Mange skader er omfattet af forsikringen, men ikke alle. Kan man undgå skader, sparer man både reparationstid og besvær, derfor er vi selvfølgelig lige så interesseret i at hjælpe med at forebygge at skaderne opstår, siger Birgitte Ringbæk, der er kommunikationschef hos If Forsikring.
If Forsikring peger særligt på tre punkter, hvor opmærksomhed fra boligejernes side, enten kan minimere risikoen for skader eller gøre dem mindre trælse. Fokus bør rettes mod: Træer og grene, udsatte vandrør og korrekt forsikring på henholdsvis hus- eller sommerhusforsikring.
Gode råd til at forebygge skader på haveudstyret:Beskær grene og træer
|
Kontakter
Birgitte RingbækKommunikationschef
3687 4183
Billeder

Information om If Forsikring
If er Nordens største forsikringsselskab med mere end 4,5 mio. kunder, som både tæller private og virksomheder. Vi forsikrer hver femte bolig og personbil i Norden, og vi tilbyder også ejendoms- og personforsikringer til enkeltpersoner og virksomheder. Vi er 10.000 medarbejdere fordelt på flere forretningsområder og lande, og takket være vores størrelse og brede tilstedeværelse kan vi være tæt på kunderne og tilbyde pålidelige forsikringer. Vores løfte til kunderne er kernen i vores identitet: If hjælper meget. If er ejet af finske Sampo, som er børsnoteret i Helsinki, Stockholm og København. I 2025 blev Topdanmark en del af If.
Følg pressemeddelelser fra If Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra If Forsikring
If advarer om stigende tyveri af kostbart GPS-udstyr19.10.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Nordens største forsikringsselskab, If, har i Danmark registreret en stigning på næsten 50 procent i GPS-tyverier – og tyveribølgen har ændret retning.
Varsel om vindstød af stormstyrke og risiko for kraftig regn: Her er 5 gode råd til boligejere2.10.2025 17:31:04 CEST | Pressemeddelelse
Weekendens vejr er en påmindelse om, at boligejere gør klogt i at forberede hus og have på efteråret, lyder det fra Nordens største forsikringsselskab, If.
Nordens største forsikringsselskab lancerer ny AI-løsning til danske privatkunder2.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Digitalisering er en afgørende prioritet for forsikringsselskabet If, der nu giver danske privatkunder adgang til en generativ AI-chatbot.
Forsikringsselskab i opråb: Mange virksomheder mangler en kriseplan ved cyberangreb30.9.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Mikrovirksomheder og små virksomheder bør udarbejde en kriseplan i tilfælde af, at de bliver ramt af et cyberangreb, lyder opfordringen fra If.
Stor stigning i danske hjem: Her er 6 gode råd til at undgå farlige batteribrande13.9.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
If, Nordens største forsikringsselskab, opfordrer til øget opmærksomhed og deler konkrete råd til brandsikring af danske hjem.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum