Danskerne har tilsyneladende mistet troen på Vingegaard
Tal fra Danske Spil viser, at kunderne siden Vingegaards tidstab til Pogacar på bjerget i søndags har mistet tiltroen til, at danskeren kan vinde Tour de France. Men der er håb endnu, lyder det fra Danske Spil.

Inden søndagens etape vajede klaphattene stolt i de danske hjem, og Danske Spils kunder havde tiltro til, at Jonas Vingegaard ville gentage sidste års bedrift og vinde Tour de France. Således var 60% af indskuddene på en Tour-vinder sat på danskeren, mens 40% var sat på Tadej Pogacar.
”Men i søndags skete der noget, da Pogacar satte Vingegaard på Puy de Dôme. Efter det er billedet vendt, og 65% af indskuddene er kommet på Pogacar som samlet vinder, mens kun 35% er kommet på Vingegaard. Så det kunne tyde på, at danskerne er vendt på en tallerken og mener, at det ser mere end svært ud for sidste års danske vinder,” fortæller Peter Emikke Rasmussen, som er oddssætter hos Danske Spil.
Der er dog håb endnu ifølge den erfarne oddssætter.
”Der er dog intet, der er afgjort endnu, da der er mange etaper og, ikke mindst, mange bjerge endnu. De bjerge, der resterer – og begge ryttere er jo exceptionelle i bjergene – ligger umiddelbart bedst til Vingegaard, da stigningerne er længere, men det er et langt løb, og Pogacar er en komplet rytter, som viste skræmmende styrke i søndags. Så vi håber herinde fortsat på, at Vingegaard kan køre den hjem, selvom det ser vanskeligt ud lige nu mod verdens bedste cykelrytter, Tadej Pogacar,” siger Peter Emmike Rasmussen.
Vinder Jonas Vingegaard Tour de France, står Danske Spils kunder til at vinde i alt 1,5 mio. kr.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Fik million-sms fra Danske Spil: ”Det er så uvirkeligt!”15.11.2025 08:50:00 CET | Pressemeddelelse
Mand fra Lolland vågnede op til milliongevinst i Keno, planlægger at rejse for pengene: ”Jeg tror, at alle kan bruge en million kroner – vi kan i hvert fald sagtens!”
Danske Spil: “Det er jo ren girlpower!”14.11.2025 09:15:00 CET | Pressemeddelelse
Der er tre kvinder og to mænd tilbage i Vild med dans - og oddssætterne hos Danske Spil forudser, at det er mændene, der ryger inden finalen, men: “Det bliver tæt!”
Kommunalvalg: Ifølge Danske Spil går det kun en vej for Sisse Marie Welling13.11.2025 08:45:00 CET | Pressemeddelelse
Der er fem dage til krydset til kommunalvalget sættes, men i København ser løbet allerede ud til at være kørt.
Danskerne har talt: I disse fem kommuner bliver borgmestrene siddende – i disse fire gør de ikke11.11.2025 08:50:00 CET | Pressemeddelelse
Ifølge Danske Spils Oddset-kunder er fire borgmestre på vej ud, mens fem andre sidder sikkert på borgmesterkontoret.
Lotto: Millioner af kroner til både Jylland og Sjælland i weekenden10.11.2025 09:02:36 CET | Pressemeddelelse
Endnu en weekend, endnu en række Lotto millionærer fra Danske Spil - denne gang bliver flere dele af landet begavet med store gevinster.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum