Danskerne fejrer i stor stil nytår i løbeskoene
28.12.2018 12:56:53 CET | Sparta Atletik og Løb | Pressemeddelelse

Med et mættet løbsmarked er det som løbsarrangører med at være nytænkende og bruge de oplagte anledninger til at få danskerne ud og løbe.
"Royal Run 2018 var et klart eksempel på, hvordan en særlig anledning kan få danskerne til at motionere. 30 procent af de 70.000 deltagere på landsplan havde aldrig deltaget i et motionsløb før, så Royal Run blev en positiv generator for vækst på løbsmarkedet generelt. Vi håber på samme effekt til det kommende 40 års jubilæum på Copenhagen Marathon i 2019, hvor vi sammen med vores hovedsponsor Telenor, vil bruge anledningen til at gør hovedstadens signaturevent til en helt særlig oplevelse for byen, deltagere og publikum. På baggrund af jubilæet forventer vi en vækst på 5000 deltagere i forhold til 2018," siger Dorte Vibjerg, direktør i Sparta, som er landets største løbsarrangører.
Løberne skåler nytåret ind
Anglamark Nytårsløbet er et eksempel på, at en særlig anledning kan få folk i løbeskoene, da løbet år efter år bliver udsolgt. Forklaringen bag et udsolgt Anglamark Nytårsløb er, at deltagerne har tiden og lysten til at komme og løbe og skåle nytåret ind med løbevenner og familie, før det går løs med den store festivitas.
"For mange er tiden i det daglige knap, og det kan være svært at få snøret løbeskoene i det omfang, man gerne vil. Derfor bruger mange anledningen omkring nytårsskiftet til at få en helt særlig løbsoplevelse, før året går på hæld. Det er stemningen og fællesskabet, der gør oplevelsen helt speciel, og det er derfor nytårsløbet år efter år bliver udsolgt. I år har vi tilmed glæden af kæmpetalentet og den nykåret U23 europamester i cross, Anna Emilie Møller," siger Dorte Vibjerg.
Kontakter
Martin van DijkPR- og Pressemedarbejder
Tlf:26292691martin@sparta.dkBilleder

Information om Sparta Atletik og Løb
Sparta Atletik og Løb er Danmarks førende løbe- og atletikklub med 1500 medlemmer og en af Europas største løbsarrangører af events som CPH Half, CPH Marathon, DHL Stafetten København og Copenhagen Athletics Games.
Vi står desuden for den tekniske afvikling af store events såsom Royal Run, Tour de France Grand Départ og VM Halvmaraton i 2014.
Sparta Atletik og Løb er baseret ved Østerbro Stadion. Her driver vi Danmarks største atletiklub båret af et passionerede trænerstab og et inspirerende træningsmiljø fra børnenes sandkassehold til det højeste internationale eliteniveau.
I vores løbeafdeling tilbyder vi daglig løbetræning på mere end 20 forskellige træningshold. Her mødes, trænes og inspireres løbere på alle distancer og alle niveauer – fra nybegynderen og den sociale motionsløber til Danmarks allerhurtigste løbere.
Følg pressemeddelelser fra Sparta Atletik og Løb
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Sparta Atletik og Løb
København trækker: 188.000 har tilmeldt sig lotteriet til Copenhagen Half Marathon1.10.2026 11:29:42 CEST | Pressemeddelelse
Interessen for Copenhagen Half Marathon 2027 har sprængt alle rammer. 188.522 løbere har registreret sig i lotteriet i håb om at få fat i en af de 45.000 pladser ved startstregen.
Verdensrekord, europæisk rekord og dansk rekord ved VM i København20.9.2026 12:50:05 CEST | Pressemeddelelse
København dannede søndag formiddag rammen om en verdensrekord i halvmaraton hos kvinderne. Derudover brød svenske Andreas Almgren 30 års afrikansk dominans ved VM på samme distance, mens Jacob Simonsen blev det helt store danske lyspunkt med rekordtiden 60.46.
Allerede 100.000 i lotteriet til Copenhagen Half Marathon19.9.2026 21:13:51 CEST | Pressemeddelelse
Interessen for CPH Half 2027 har været massiv, siden lotteriet åbnede onsdag den 16. september. Over 100.000 håbefulde løbere har nu registreret sig til de 45.000 pladser. Lotteriet er fortsat åbent og lukker først den 30. september.
Lillesø ét sekund fra dansk rekord til VM 5 km19.9.2026 18:19:09 CEST | Pressemeddelelse
Et for hårdt udlæg kostede sandsynligvis Joel Ibler Lillesø en ny dansk rekord i den imødesete VM-dyst over 5 km. Helt fremme snød en Eritrea-løber Jakob Ingebrigtsen på målstregen.
Sensationelt: Annemarie Nissen løber i mål som nr. 4 i verden19.9.2026 14:14:20 CEST | Pressemeddelelse
Weekendens VM i København fik en uventet flot dansk åbning, da Annemarie Nissen overraskede alt og alle med en sensationel 4. plads på One Mile.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
