Danskerne accepterer vilkår i blinde

Når danskerne benytter sig af en ny tjeneste på nettet eller henter en ny app, er det oftest med bind for øjnene, at de klikker ”accepter”. Det viser en ny befolningsundersøgelse blandt 2.000 danskere, som Userneeds har lavet for Ingeniørforeningen, IDA.
Kun 8 procent af de medvirkende svarer, at de altid læser betingelserne, og 21 procent angiver, at de ofte læser betingelserne. Dykker man ned i besvarelserne, er det de færreste, der svarer, at de læser det hele grundigt. I alt viser undersøgelsen, at kun cirka hver 20. sætter sig grundigt ind i, hvad der står.
IDAs tekniske talsperson på it-området, Kåre Løvgren forstår godt, hvorfor det kun er de færreste, der når igennem alle vilkårene
”Vi møder de her vilkår og betingelser overalt i den digitale verden, og de er ofte meget lange og knudrede. Derfor kan jeg godt sætte mig ind i, at kun meget få læser alt det med småt, når de downloader en app. Men jeg mener, at det er en god idé at bruge lidt tid på at læse vilkårene, inden man installerer en app til sig selv eller sit barn,” siger han.
Kåre Løvgren mener, at man som forbruger og borger skal bruge sin sunde fornuft, når man færdes i det digitale rum.
”Vilkårene kan være skræmmende læsning, og vil formentlig give stof til eftertanke, når man finder ud af, hvor meget personlige data, man må afgive om sig selv eller sine børn for at få adgang til et spil eller en social platform eller helt almindelige service-apps,” siger han.
Læser du betingelserne, når du tilmelder dig tjenester eller downloader apps?
Altid |
8 % |
Ofte |
21 % |
Af og til |
29 % |
Sjældent |
30 % |
Aldrig |
11 % |
Ved ikke |
1 % |
I alt |
100 % |
Kilde: Userneeds har for Ingeniørforeningen, IDA (2.000 svar)
Kontakter
Ulrik Frandsen 23 65 09 69
Billeder

Information om Ingeniørforeningen, IDA
Følg pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
IDA: Skrot forslag om øget PET-overvågning10.4.2025 09:41:48 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen vil give Politiets Efterretningstjeneste uhindret adgang til at overvåge danskerne. ”Det er opskriften på et overvågningssamfund, når PET ved alt om den enkelte borger”, mener IDA.
Erhvervslivets bidrag sikrer at forskningsmål bliver indfriet1.4.2025 08:43:10 CEST | Pressemeddelelse
De private midler til forskning og udvikling er med til, at Danmark lever op til egne og europæiske målsætninger.
Vigtig fastholdelse af diplomingeniøruddannelsen26.3.2025 12:38:43 CET | Pressemeddelelse
Det er glædeligt, at ny politisk aftale om en reform af professionsbacheloruddannelserne sikrer, at de velfungerende ingeniøruddannelser ikke forkortes.
Turbo-oprustning skal fremtidssikre Europa19.3.2025 07:19:26 CET | Pressemeddelelse
De geopolitiske spændinger kalder på en hurtig militær oprustning, men gøres det klogt vil den europæiske forskning og innovation også kunne få et tiltrængt løft og på sigt sikre mere europæisk produceret forsvarsteknologi.
It-kriminelle ligger på lur i kulissen når årsopgørelsen kommer16.3.2025 09:16:46 CET | Pressemeddelelse
Danskerne bør være ekstra opmærksomme på falske mails og sms’er fra SKAT, advarer it-sikkerhedsekspert
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum