Dansker skal rådgive NATO om ny teknologi
Krige udkæmpet af robotter, megasværme af selvstyrende droner, avancerede cyberangreb og kvantecomputere, der kan bryde alle koder. Det er blot nogle af de scenarier, Danmark og vores allierede kan komme til at stå over for i fremtiden.
NATO’s generalsekretær udpeger nu en ekstern højniveau-rådgivergruppe, der skal rådgive NATO om, hvordan Alliancen fastholder sit teknologiske forspring i en tid, hvor teknologipolitik i høj grad også er sikkerhedspolitik, og tech-industrien spiller en fremtrædende rolle.
Generalsekretæren har udpeget danske Cecilia Bonefeld-Dahl, direktør i brancheorganisationen DIGITAL EUROPE, blandt gruppens tolv medlemmer.
Udenrigsminister Jeppe Kofod udtaler:
”Med udnævnelsen kommer Danmark med helt inde i maskinrummet på et område i rivende udvikling med direkte indflydelse på danskernes sikkerhed og tryghed. NATO skal være på bolden og forsvare sit teknologiske forspring.
Cecilia Bonefeld-Dahl bringer stor ekspertise og mange års erfaring fra den digitale sektor ind i NATO’s rådgivergruppe. Valget af hende er også en anerkendelse af Danmarks førerposition på det digitale område og viser, at vi her kan noget, som efterspørges af vores allierede.”
Cecilia Bonefeld-Dahl udtaler:
”Jeg glæder mig til at skulle rådgive NATO om ny teknologi. Meget af teknologiudviklingen i den private sektor har bredere samfundsmæssige konsekvenser, også for sikkerhedssamarbejdet i NATO. Jeg ser derfor frem til at bringe min viden og erfaring ind i NATO’s arbejde med ny teknologi. Forhåbentlig kan jeg bringe nogle perspektiver til bordet, der ikke altid har bevågenhed i en forsvarsalliance.”
Baggrund
På stats- og regeringschefernes møde i London den 3.-4. december 2019 vedtog NATO en køreplan for, hvordan Alliancen skal tilpasse sig teknologiudviklingen. Danmark spillede en ledende rolle i forhandlingerne om køreplanen, der indeholder arbejdsspor om bl.a. kunstig intelligens, kvanteteknologi og samarbejdet med tech-industrien. Sideløbende med indsatsen i NATO arbejder Danmark også i andre internationale fora, bl.a. EU og FN, på at fremme internationalt samarbejde om ansvarlig brug af ny teknologi baseret på demokratiske værdier og respekt for menneskerettighederne.
Pressekontakt:
Udenrigsministeriets pressevagt: pressevagten@um.dk
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Ny aftale skal udnytte den europæiske jernbaneinfrastruktur bedre19.11.2025 15:27:49 CET | Nyhed
Der er netop landet en foreløbig aftale mellem Rådet og Europa-Parlamentet om en optimering og effektivisering af forvaltningen af jernbanerne i EU. De nye regler vil forventeligt hjælpe med at gøre togforbindelserne mere pålidelige og muliggøre en bedre udnyttelse af jernbanekapaciteten på tværs af landegrænser i EU.
Copenhagen Conference on Democracy and the Rule of Law18.11.2025 10:57:03 CET | Pressemeddelelse
On 4–5 December 2025, the Danish Presidency of the Council of the European Union, in collaboration with the University of Copenhagen, will host the Copenhagen Conference on Democracy and the Rule of Law.
Danmark leverer innovativ finansiering til tilpasning i Afrika12.11.2025 16:00:00 CET | Pressemeddelelse
Dronningen holder tale ved lanceringen af ”Adaptation Finance Window for Africa” på COP30.
Styrket samarbejde mellem Danmark og Armenien11.11.2025 15:05:59 CET | Pressemeddelelse
I forbindelse med den armenske udenrigsministers besøg i Danmark d. 11.-12. november underskrives ny samarbejdsaftale med fokus på bl.a. grøn omstilling
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn11.11.2025 10:31:53 CET | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde tirsdag den 11. november 2025 kl. 15.00.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
