Danske virksomheders digitale forspring bliver mindre
6.3.2019 14:06:18 CET | Erhvervsministeriet | Pressemeddelelse
Den netop offentliggjorte Redegørelse om Danmarks digitale vækst 2019 peger på, at danske virksomheder fortsat er blandt de bedste i Europa til at bruge en række etablerede, digitale teknologier fx hjemmesider og sociale medier.
Redegørelsen viser også, at rammevilkårene i Danmark generelt er gode. Stort set alle boliger og virksomheder har adgang til højhastighedsbredbånd, og dansk lovgivning er bredt set blandt de mest digitaliseringsklare i Europa.
Behov for mere fokus på avancerede teknologier og kompetencer
Inden for mere avancerede, digitale teknologier som fx kunstig intelligens eller arbejde med dataanalyse (Big Data) klarer danske virksomheder sig imidlertid mindre godt.
Virksomhederne udfordres også af mangel på digitale kompetencer. Danmark har relativt færre IT-specialister end de lande, vi normalt sammenligner os med. Det gælder også for befolkningens digitale kompetencer, som ikke helt kan måle sig med vores nordiske naboers. Danske virksomheder er samtidig blandt dem, der oftest forgæves forsøger at rekruttere IT-specialister.
”Den digitale udvikling går meget hurtigt, og vi står ikke så stærkt på de nyere digitale vækstområder som fx kunstig intelligens og Big Data. Øget brug af digital teknologi er vigtigt for Danmark, da det kan øge produktiviteten og styrke konkurrenceevnen i virksomhederne. Vi skal derfor investere mere i digitale teknologier og uddannelse i digitale færdigheder, hvis vi fortsat skal være blandt de mest velstående lande.” siger erhvervsminister Rasmus Jarlov.
Den hastige, digitale udvikling øger behovet for, at virksomhederne er omstillingsparate og konkurrencedygtige. Investering i digitale teknologier, forretningsmodeller og kompetencer er med til at ruste virksomhederne til fremtiden.
Regeringen er optaget af, at Danmark og dansk erhvervsliv skal være med helt fremme i den digitale omstilling. Derfor afholder regeringen Digitalt Topmøde den 14. marts 2019. Her vil statsministeren og en lang række ministre samt erhvervsledere, arbejdsmarkedets parter og forskere drøfte sporene for Danmarks digitale fremtid.
Nøgleord
Kontakter
Jesper IngemannPresserådgiver
Tlf:+4591399414jesing@em.dkLinks
Information om Erhvervsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Bødskov: Ulovligt billigt bras fra tredjelande er gift for EU26.2.2026 09:00:05 CET | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov rejser i dag til Bruxelles for at deltage i dagens EU’s konkurrencerådsmøde. Med sig har han en klar vej til at tøjle de massive problemer med onlinemarkedspladser fra tredjelande, som fx Temu.
100 millioner til dansk biosolutions: Bødskov sætter handling bag ordene i Bruxelles26.2.2026 08:00:07 CET | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov rejser i dag til konkurrenceevnerådsmøde i Bruxelles. Her vil han sætte fokus på styrkelsen af europæisk biosolutions. Samtidig sættes der handling bag ordene, når der i Danmark lanceres en pulje på 100 mio. kr. til at styrke dansk biosolutions.
Byrdelettelser for op til 21,5 mia. kr. på vej til dansk erhvervsliv24.2.2026 10:41:35 CET | Pressemeddelelse
Regeringen sætter gang i næste fase af Automatisk Erhvervsrapportering, der bringer den samlede potentielle byrdelettelse i tiltaget op på 21,5 mia. kr. Samtidigt skal virksomheders tidsforbrug og udgifter til tilsyn reduceres med knap 10 pct.
Milliardløft til iværksætteri i landdistrikterne: 48 aftaler om vækstlån for næsten 84 mio. kr.23.2.2026 10:11:15 CET | Pressemeddelelse
Danske virksomheder i landdistrikterne har for alvor fået glæde af den milliard, der med den historiske Iværksætteraftale blev øremærket til vækstlån. Siden ordningen trådte i kraft i februar 2025, er der givet 48 lån målrettet virksomheder i landkommuner til en samlet værdi af næsten 84 mio. kr.
92 millioner kroner skal sparke liv i endnu flere danske bymidter20.2.2026 15:00:08 CET | Pressemeddelelse
Med en ny udmøntning fra Indstillingsudvalg for bæredygtig byudvikling får 16 byer i Danmark nu muligheden for at skabe mere levende bymidter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
