Danske vinelskere skaber velstand i Sydafrikfa
27.7.2020 09:08:54 CEST | Coop Danmark A/S | Pressemeddelelse
Det begyndte i 1995 med nogle få tusinde flasker fra den sydafrikanske vinproducent Spier i Coops butikker.
Siden har samarbejdet udviklet sig til at være et af de absolut vigtigste partnerskaber for begge parter. I dag sælger Coop årligt over 10 millioner flasker vin fra Spier i Danmark og er deres største kunde, selv om deres vine sælges over hele verden.
De to vigtigste årsager til den stærke udvikling er:
Fælles udvikling af nye vine: Coops vinindkøbere har en meget tæt dialog med vinmagerne hos Spier, anført af den mangeårige chef Frans K. Smit. Det betyder, at der er en god og åben dialog omkring udvikling af nye vine – en dialog der har ført til, at Spier har en enestående position på det danske marked.
Fælles værdigrundlag: Lige som Coop som forbrugerejet virksomhed ønsker at være den mest ansvarlige dagligvarevirksomhed i Danmark, ønsker Spier at være den mest ansvarlige vinproducent i Sydafrika.
Direktør for Spier, Andrew Milne, forklarer, hvordan Spier adskiller sig fra andre sydafrikanske vinproducenter:
”Spier er drevet af formål. Selv om en god indtjening er vigtig, ser vi økonomisk succes som et middel til at skabe positive forandringer i det lokalsamfund, vi er en del af. Vi investerer en betydelig procentdel af vores overskud i vores Growing for Good-initiativer, der har en positiv indflydelse på vores samfund, medarbejdere og miljø. Derudover er miljømæssig bæredygtighed kernen i vores forretning.”
For de danske kunder betyder det, at de får vin tilpasset deres smag til en fair pris, fordi Coop kan købe så store mængder.
”Æren for at vi på 25 år er nået så langt, tilhører i stort omfang min forgænger i jobbet, Erik Larsen, der fandt Spier, skabte forståelsen for at producere vine til danskerne og fastholdt loyalt kontakten også de første år, hvor det ikke gik så stærkt,” siger kategorigruppechef Brian Karstens, Coop.
Coop og Spier fejrer de 25 år med tilbud i Kvickly, SuperBrugsen og Dagli´Brugsen.
Yderligere information: Kategorigruppechef Brian Karstens, 5221 4244
Billedtekst: Spier investerer en del af sit overskud i lokalsamfundet i Sydafrika, f.eks. kunstprojekter som dette ved Stellenbosch
Billeder
Information om Coop Danmark A/S
Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Maria Rørbye Rønn indtræder i Coop Danmarks bestyrelse9.4.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den tidligere generaldirektør i DR, Maria Rørbye Rønn, er nyt bestyrelsesmedlem i Coop Danmark. Hun afløser Kristine Martin Berg, der har siddet i bestyrelsen siden 2024.
Coop forbedrer driftsindtjeningen med 350 millioner kr.9.4.2026 10:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Coop Danmark A/S præsenterer i dag årsregnskab for 2025. Det viser, at driftsindtjeningen (EBITDA) for året ender på 313 millioner kr. Det er en forbedring på 350 millioner kr. i forhold til 2024 og en samlet forbedring på 731 millioner kr. i forhold til 2023. Coop står i dag på et solidt fundament og er foran den økonomiske plan, der blev lagt ved ejerskiftet i 2024.
Nye is fra Irma1.4.2026 09:09:25 CEST | Pressemeddelelse
5 nye varianter af Irma-is er nu i butikkerne. Cremet, lækker is lavet på dansk fløde fra nordjyske gårde og fremstillet på Aabybro Mejeri i Nordjylland, der har eksisteret siden 1888 og i dag er kendt for at producere noget af Danmarks bedste is. Irma isen er udviklet i samarbejde med dessertkokken Morten Heiberg. ”Vi har set rigtig meget frem til at lancere Irma is. Den forener det, vi gerne vil med Irma-mærket: Høj kvalitet, god smag og gode råvarer. Samtidig er den produceret i Danmark på fløde fra nordjyske gårde, hvilket passer stærkt ind i vores ambition om at fremme det danske og lokale.”, siger Elias Billum Have, der er chef for Coops egne varemærker. Irma is introduceres til en pris på 49 kr. for et bæger med 700 ml. Der er i alt fem varianter: Hyldeblomst, chokolade, vanilje, blåbær og hvid chokolade med hindbær coulis. Du finder Irma is i Coops butikker; Kvickly, SuperBrugsen, Brugsen og 365discount. Udvalget kan variere fra butik til butik Yderligere information om isen: E
En ny og stærk fremtid for SuperBrugsen i Karup31.3.2026 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Coop Danmark overtager SuperBrugsen Karup fra Skåde Brugsforening 1. august
Lille ændring på 5.800.000 æggebakker giver stor miljøgevinst30.3.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Tekst og grafik på Coops mest populære æggebakke, Änglamark 10 stk., bliver nu printet direkte på pappet i stedet for at blive trykt på et påklistret mærkat. Med 5.800.000 æggebakker af denne type sparer Coop årligt 17,6 ton papir og reducerer CO2-udslippet med 39,2 ton.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
