Danske Spil og kunderne enige: desværre ingen dansk finaleplads i meget tæt Eurovision
Danske Spil tror ikke på en finaleplads til det danske bidrag ved det internationale melodigrandprix. ”Vi tror ikke på en dansk finaleplads i år, men det kan godt blive en virkeligt tæt afgørelse,” vurderer oddssætter hos Danske Spil.

Der kan være grund til gedigne hjertesorger for sangeren Reiley, når han stiller i aften op til Eurovision for Danmark med sangen ’Breaking My Heart’: Ifølge Danske Spil ser det nemlig svært ud i aftenens semifinale.
”Vi vurderer, at Reiley kun har en lille chance for at gå videre fra aftenens semifinale. Vi tror dermed ikke på en dansk finaleplads i år, men det kan godt blive en virkelig tæt afgørelse. Der er 10 deltagere, der går videre til finalen, og meget kan ske under showet, men det ser desværre lidt for spændende ud for Reiley,” siger oddssætter hos Danske Spil, Peter Emmike Rasmussen, som har fulgt Eurovision tæt de sidste 20 år.
Han vurderer, at Reileys chance for at nå finalen hænger meget nøje sammen med, hvordan det går for de nærmeste konkurrenter:
”Vi forudser, at kampen om den afgørende 10.plads i semifinalen står mellem Danmark, Estland, Albanien og Grækenland, og lige nu hælder vi altså mest til, at det opgør ender med dansk nederlag,” siger han forsigtigt.
Han tilføjer, at Danske Spil er stille pessimist, så billedet er det samme hos kunderne, når man kigger på spillet ’Kommer Danmark i finalen? Ja/nej’.
”40 procent af indskuddene på spillet er sat på en dansk finaleplads, mens 60 procent er sat på, at Reiley ikke kommer videre fra aftenens semifinale, så kundernes tiltro til Danmark er omtrent på højde med vores,” siger Peter Emmike Rasmussen.
Det er i øvrigt lidt nyt, at Danske Spil og Danske Spils kunder er enige, når det gælder Eurovision.
”Sidste år troede vi ikke på en dansk finaleplads, men det gjorde kunderne: Langt de fleste indskud sidste år kom på, at Danmark ville gå videre, men fordi vi ikke troede på, at Danmark kom i finalen, var oddset op til semifinalen højere, og måske var der derfor flere, der spillede på det udfald,” forklarer Peter Emmike Rasmussen.
Sidste år var det Danske Spil, der fik ret, da det danske bidrag Reddi røg ud efter semifinalen – hvem får ret i år?
Semifinalen med dansk deltagelse løber af stablen klokken 21 torsdag aften og kan følges på DR. Finalen – måske med dansk deltagelse – afgøres lørdag aften.
Odds på Eurovision 2023:
Kommer Danmark i finalen?
Ja: 2,10
Nej: 1,67
Odds kan ændre sig.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
For ung til at gå på pension og for nordjysk til at bruge pengene - Lotto millionær tager tænkepause efter milliongevinst27.5.2023 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
En mand i 30’erne fra Nordjylland har ganske længe haft en million kroner stående på sin bankkonto. Hans Lotto kupon blev udtrukket som vinder af millionærgarantien på årets sidste dag i 2022 – men millionen står stadig og hygger sig på netbanken.
Glad vinder af 100.000 skrabekroner: ”Folk ville tænke, jeg var sindssyg sådan at løbe nøgen rundt og juble på græsplænen – så det lod jeg være med…”24.5.2023 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
En kvinde fra Sydsjælland vidste ikke helt, hvordan hun skulle fejre det på en passende måde, da hun vandt 100.000 kroner på et Quick skrabelod.
Weekenden bød på to vindere af 1.000.000 kroner i Lotto – er du den ene?22.5.2023 09:36:24 CEST | Pressemeddelelse
For to danskere bød weekenden på en helt særlig oplevelse: De vandt hver en million kroner i Lotto. Indtil videre har Danske Spil kun kontakt til den ene. Måske er du den anden?
Kvinde vandt 1 million i Lotto: “Det boblede i hovedet, og så begyndte jeg at tude!”20.5.2023 08:50:00 CEST | Pressemeddelelse
En sjællandsk kvinde har vundet 1.000.000 kroner i Lotto, så nu er der råd til luksus (og en nyanlagt have).
Sydvestsjællænder vinder 5,8 millioner kroner i Eurojackpot20.5.2023 08:41:41 CEST | Pressemeddelelse
Solen skinnede lidt ekstra på en heldig dansker fra Slagelse Kommune ved aftenens Eurojackpot trækning. Danskeren vandt andenpræmiepuljen og får nu svimlende 5,8 millioner kroner at forsøde tilværelsen med.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum