Danske Spil kan forvente million-udbetaling til kunderne: Største overraskelse siden Leicester

Arsenal er godt og grundigt på vej til at blive den mest overraskende engelske mester, siden Kasper Schmeichel og Leicester vandt Premier League for syv sæsoner siden.
Hvis man før sæsonen spurgte eksperterne - og deriblandt også oddssætterne hos Danske Spil - så var der bred enighed om, at Manchester City nok ville tage det tredje engelske mesterskab på stribe
Arsenal lå helt nede som nummer seks på Danske Spils liste over favoritter.
“Ikke siden Leicesters mesterskab i 2016 har så store underdogs været på vej mod mesterskabet i England. Vi gav odds 60,00 på Arsenal som engelsk mester tilbage i juni 2022, og det viser jo tydeligt, at vi ikke havde den store fidus til The Gunners,” indrømmer oddssætter Peter Emmike Rasmussen fra Danske Spil.
“Arsenal har ikke prøvet at ende i top 4 siden de blev nummer to efter Leicester i 2016, så vi må være ærlige og sige, at det kommer helt bag på os, at de nu ligger nummer et med så solidt et forspring til forfølgerne. Men man må også bare rose dem og sige, at de har været vældigt konstante hele vejen,” siger han.
Det er dog ikke alle, der er overraskede over Arsenals gode form: Før sæsonen var der faktisk en hel række af Danske Spils kunder, som forudså, at oddsene på et mesterskab til Arsenal måske var lige i overkanten.
“Det må man sige: Lige nu, hvor der stadig mangler halvdelen af sæsonen, står vi faktisk til at måtte udbetale en lille million kroner til vores kunder, hvis Arsenal vinder ligaen,” siger Peter Emmike Rasmussen.
Halvvejs i sæsonen er det reelt kun Manchester City, der stadig kan true Arsenal i kampen om trofæet. City er fem point bagud, mens Newcastle og Manchester United på de næste pladser lige nu har 11 point op til førstepladsen - og Arsenal har endda spillet en kamp færre end forfølgerne.
Arsenal kan med andre ord selv afgøre det:
“Der er vel snart kun to ting, der kan forhindre Arsenal i at blive engelske mestre. Et mirakel, eller Erling Haaland… Men med 25 mål i 20 kampe, så er Manchester Citys norske angriber jo i sig selv lidt af et mirakel, så lad os nu se,” siger Peter Emmike Rasmussen.
Leicester var i øvrigt helt oppe i odds 1.500 i den sæson, hvor de endte som mestre.
Danske Spils odds på engelsk mester ved sæsonstarten:
Manchester City 1,60
Liverpool 3,00
Chelsea 17,00
Tottenham 17,00
Manchester Utd 22,00
Arsenal 50,00 (kort inde i sæsonen steg Arsenal til odds 60,00)
Billeder
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Her landede weekendens millioner: Tjek din kupon12.5.2025 08:47:18 CEST | Pressemeddelelse
En tysker vandt i weekenden førstepræmien på 750 mio. kr., og to heldige danskere vandt hver 1.000.000 kroner skattefrit i Lotto - se, hvor de gyldne kuponer er købt.
750.000.000 i puljen i aften: Lotto Lars krydser fingre for, at en dansker vinder9.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hos Danske Spil sidder Lotto Lars klar til at ringe ud, hvis vinderen af den helt store pulje er dansk. Han ringede til danmarkshistoriens største vinder og håber, at det bliver en dansker igen i aften.
Fra københavneren til jyden: Danske Spils påskemillioner fejres vidt forskelligt8.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danske Spils nye påsketradition, Det Store Påske Lotto, sendte for nyligt 25 gevinster på 1.000.000 kroner ud over hele landet. Der er forskel på, hvordan man modtager gode nyheder i de forskellige landsdele.
Dansker vinder gigantisk andenpræmie på 38,4 millioner kroner – her er kuponen købt7.5.2025 09:27:12 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag aftens Eurojackpot trækning gav gigant-pote for en dansker, der kan sætte 38,4 mio. skattefri kroner ind på kontoen. Den vindende kupon er købt på en OK-tank i en lille by vest for Odense, oplyser Danske Spil.
Danske Spil sætter odds på ny pave: ”Danskerne vakler mellem to favoritter”7.5.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvem skal være den næste pave? Ingen ved det, men de danskere, der gætter med hos Danske Spil, har givet deres bud på, hvem der bliver den udvalgte. I dag sætter kardinalerne sig sammen bag lås og slå for at blive enige, inden den traditionsrige, hvide røg kan stige.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum