Danske Spil: De ryger i omdans i aften

”Nu er vi oddsættere tilbage på sporet! Andrea Lykke måtte forlade Vild med dans i fredags, og det havde vi ikke forventet på forhånd,” siger Mathias Reimer Larsen, oddssætter og Vild med dans-ekspert hos Danske Spil.
Hvem ryger så ud fredag aften? Her er der to kandidater, som er i farezonen.
”Vores bud er, at det kommer til at stå mellem Joel Hyrland og Natasha Brock. Joel var i omdans i fredags, og vi må derfor forvente, at han ikke har opbakningen fra seerne. Natasha har endnu ikke været i omdans, men hun ligger svagt til i karakterbogen hos dommerne, hvor kun Heidi Frederikke og Cecilie Schmeichel fik færre point sidste fredag. Vi forventer dog, at både Heidi Frederikke og Cecilie Schmeichel modtager mange seerstemmer, og derfor tror vi ikke, at de kommer i farezonen på fredag,” siger Mathias Reimer Larsen.
Før sæsonen gik i gang var Andrea Lykke Danske Spils favorit til at vinde hele konkurrencen, men hun røg ud i sidste uge, og nu har Danske Spils oddssættere så kastet deres kærlighed på et par nye deltagere.
Ny favorit
”Vi har været i vildrede omkring favoritterne, men der begynder nu at tegne sig et billede af, hvem der skal kæmpe med om sejren til det sidste: Casper Phillipson scorede imponerende 37 point hos dommerne i fredags, og han gjorde generelt en flot figur. Daniel Wagner må også siges at være blevet en af dem, man skal regne med. Det mener dommerne tydeligvis, det gør vi også her i Danske Spil, og det gør danskerne også: Næsten hver fjerde af alle spil placeret på vores vinderspil er således placeret på Daniel Wagner, så kunderne tror også meget på den dansende atlet,” siger Mathias Reimer Larsen.
Vild med dans sendes på TV2 i aften klokken 20.00.
Billeder
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Overrumplet over sit held på Eurojackpot: ”Havde ikke drømt om, at jeg skulle vinde så mange penge”8.7.2025 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
En erfaren midtjyde havde egentlig affundet sig med, at han aldrig ville vinde den store gevinst – men så købte han fire rækker i Eurojackpot…
Har du spillet Eurojackpot hos Shell eller Føtex i sidste uge? Så kan du være millionær7.7.2025 09:15:36 CEST | Pressemeddelelse
To danskere har vundet millioner i Eurojackpot på kuponer købt hos Shell i Juelsminde og Føtex i Herning.
Sommerens første og største: Heldig dansker vinder 16 millioner i Lotto6.7.2025 08:55:00 CEST | Pressemeddelelse
En heldig dansker ’nappede’ i aftes førstepræmien i Lotto: Præmien på 16.000.000 kroner er den største gevinst hos Danske Spil siden foråret.
Holmgren-triumf udløser 1,1 millioner kroner til Danske Spils Oddset-kunder5.7.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danske Spils Oddset-kunder vandt stort, da August Holmgren torsdag spillede sig videre til tredje runde ved Wimbledon. Sejren udløser nemlig en samlet gevinst på hele 1,1 millioner kroner. Og vinder Holmgren igen, når han i dag møder verdens nummer 11, kan det blive dyrt for Danske Spil med en forventet udbetaling på op mod 4 millioner kroner.
Danskerne kan vinde millioner hvis Vingegaard vinder gult igen4.7.2025 09:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Oddsene siger én ting – hjertet noget andet. For selv om konkurrenten Tadej Pogacar er favorit på papiret, tror danskerne massivt på Vingegaard – og det kan give dem millioner i lommerne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum