Dansk Metal: velkommen til piloter og kabinepersonale
På Dansk Metals hovedbestyrelsesmøde den 7. december skrev kabinepersonalet fra SAS (CAU) og piloterne (DPF) under på papirerne om, at de fusionerer med Dansk Metal. De er en del af Dansk Metal fra den 1. februar 2022.
På hovedbestyrelsesmødet blev det på sædvanlig vis besluttet, at der ydes understøttelse til eventuelle konflikter i forbindelse med de kommende overenskomstforhandlinger i 2022.
Den nuværende overenskomst mellem piloterne og SAS skal fornyes den 1. april 2022. Da piloterne på det tidspunkt vil være en del af Dansk Metal, er de omfattet af konfliktunderstøttelsen.
Kontakter
Rasmus Thye LynghøjPressechefDansk Metal
Tlf:30767127raly@danskmetal.dkInformation om Dansk Metal
Dansk Metal er en fagforening for ca. 100.000 lønmodtagere, der arbejder med it, teknik og mekanik.
Følg pressemeddelelser fra Dansk Metal
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Metal
Dansk Metal: Ny forsvarsaftale kan sikre danske arbejdspladser10.10.2025 19:29:48 CEST | Pressemeddelelse
Her til aften har et bredt politisk flertal indgået en ny aftale om at styrke det danske forsvar. Aftalen betyder blandt andet, at Danmark skal købe flere arktiske skibe.
Dansk fregatbyggeri kan skabe op mod 9.000 årsværk7.10.2025 06:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Holder regeringen sig til planerne om at producere krigsskibe i Danmark, kan det give op mod 9.000 årsværk i løbet af de kommende år. Det viser en ny analyse, som Arbejderbevægelsens Erhvervsråd har lavet for Dansk Metal.
Tyra II gør Danmark mere selvforsynende med energi6.10.2025 13:24:47 CEST | Pressemeddelelse
Genåbningen af Tyra-feltet er godt nyt for Danmarks energiforsyning, økonomi og arbejdspladser, siger Dansk Metals formand Claus Jensen.
Dansk Metal: Ny analyse viser stort potentiale for nye arbejdspladser inden for biosolutions16.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny analyse viser stort vækstpotentiale i biosolutions. Regeringens vækstteam skal nu komme med anbefalinger til, hvordan Danmark kan fastholde et stærkt og konkurrencedygtigt landbrugs- og fødevareerhverv. Anbefalingerne skal munde ud i en national vækstplan og en strategi for biosolutions, der bliver lanceret i begyndelsen af 2026.
Metalformand genvalgt som formand for 1 million industriansatte i Norden2.9.2025 11:25:02 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Metals formand, Claus Jensen, tager to år mere på posten som formand for organisationen Nordic IN, som repræsenterer industriens ansatte i de nordiske lande. I dag tirsdag er han blevet genvalgt på organisationens kongres, Nordisk Forum, som finder sted i Sverige.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum