Dansk Metal varsler konflikt og blokade mod nyt datterselskab i SAS
Blokaden er rettet mod et nyt datterselskab, som SAS oprettede dagen efter piloternes første strejkevarsel.
”Når man kender SAS’ historik med datterselskaber, så er det meget opsigtsvækkende, at SAS-ledelsen har oprettet et nyt datterselskab lige netop dagen efter, at piloterne varslede strejke første gang. Vi vil ikke risikere, at ledelsen igen laver det samme nummer med at flytte arbejde og produktion over i tomme selskaber for at omgå overenskomsten. Det er det, de tidligere har gjort med datterselskaberne Link og Connect. Derfor har vi varslet blokade mod det nye selskab,” siger forhandlingschef i Dansk Metal Keld Bækkelund Hansen.
Piloterne sendte deres første strejkevarsel den 9. juni. Den 10. juni aktiverede SAS et nyt datterselskab ved navn SAS Crew Services Danmark A/S. Direktion og bestyrelse i det tomme datterselskab er nogen af de øverste folk i SAS.
Kontakter
Rasmus Thye LynghøjPressechefDansk Metal
Tlf:30767127raly@danskmetal.dkBilleder
Information om Dansk Metal
Dansk Metal er en fagforening for ca. 108.000 lønmodtagere, der arbejder med it, teknik og mekanik.
Følg pressemeddelelser fra Dansk Metal
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Metal
Stort ja fra SAS-piloterne til ny overenskomst6.8.2022 08:53:06 CEST | Pressemeddelelse
93 procent af piloterne har stemt ja til den nye overenskomst med SAS. Dermed er de nye aftalevilkår en realitet.
Formand i Dansk Metal: Derfor skal du ikke hævne dig på SAS efter strejken19.7.2022 17:00:21 CEST | Pressemeddelelse
Efter konflikt kommer Dansk Metals formand, Claus Jensen, med en beklagelse til de SAS-rejsende, der har fået ødelagt ferien i den faglige krydsild mellem ansatte og arbejdsgivere. Formanden i fagforeningen, som organiserer de danske SAS-piloter, har også en særlig besked til dem, der lige nu proklamerer, at de aldrig flyver med SAS igen.
Konflikten er ovre: Ny overenskomst for piloterne i SAS19.7.2022 05:51:41 CEST | Pressemeddelelse
Efter lange og hårde forhandlinger og 15 dages konflikt mellem ledelsen og piloterne i SAS er der sent mandag aften aftalt en ny overenskomst.
SAS Pilot Group: Dispensation fra strejke praktiseres ikke efter intensionen10.7.2022 14:00:09 CEST | Pressemeddelelse
SAS Pilot Group (SPG) noterer, at dispensationen fra strejken vedrørende hjemflyvninger for charterrejsende fra SAS, desværre ikke bliver praktiseret efter intentionen.
SAS-ledelsen angriber igen den danske model5.7.2022 15:06:25 CEST | Pressemeddelelse
SAS-ledelsen bruger pilotstrejken som undskyldning for at søge konkursbeskyttelse i USA og lave en rekonstruktion af selskabet. Men ledelsens ansøgning til den amerikanske ret fylder flere hundrede sider, og de har planlagt det i månedsvis.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum