Dansk Metal: Ny undersøgelse bekræfter desværre uddannelsessnobberi

Kun to procent af danskerne mener, at erhvervsuddannelserne er den ungdomsuddannelse med størst prestige. Af de 18-29-årige er det 0 procent der mener, at erhvervsuddannelserne har størst prestige. Anderledes ser det ud for gymnasierne. Her mener 37 procent af danskerne, at det er den ungdomsuddannelse med størst prestige. Det viser en dugfrisk undersøgelse fra YouGov foretaget på vegne af Dansk Metal.
”Der er i den grad uddannelsessnobberi i Danmark, og tallene her bekræfter desværre det billede. Vores lærlinge fortæller os, at de nærmest er blevet shamet i skolen, når de har fortalt, at de gerne ville have en erhvervsuddannelse. Det er jo helt forrykt, og fortæller noget om det forvrængede billede på uddannelse som alt for mange har ” siger forbundsformand for Dansk Metal, Claus Jensen.
Dansk Metal mener, at et af problemer er, at der florerer en række myter om erhvervsuddannelserne. For eksempel har mange en fejlagtig opfattelse af, at man ikke kan læse videre med en erhvervsuddannelse. YouGov-undersøgelsen viser nemlig også, at kun 22 procent af danskerne ved, at man kan tage en videregående uddannelse med en erhvervsuddannelse.
”Mange tror fejlagtigt, at man skal tage en gymnasial uddannelse for at blive ingeniør. Men ved at uddanne sig til industritekniker først, kan man også videreuddanne sig til både ingeniør, produktionsteknolog eller maskinmester. Der er for mange fordomme om erhvervsuddannelserne, og det resulterer desværre i, at mange unge fravælger uddannelsen. Vi skal have slået fast en gang for alle, at erhvervsuddannelserne er mulighedernes uddannelse,” siger forbundsformand for Dansk Metal, Claus Jensen.
Søgningen til erhvervsuddannelserne har ligget stabilt på omkring 19 procent de seneste fire år. Det er til trods for målsætninger om at få flere fra grundskolen til at tage en erhvervsuddannelse. Samtidig viser en ny analyse fra AE-rådet, at der vil mangle 99.000 faglærte i 2030, mens der vil være et overskud på ca. 50.000 med gymnasial uddannelse.
”Det er ikke nyt, at vi kommer til at mangle faglærte, men der er ikke blevet gjort nok. Vi risikerer at sætte tusindvis af gode arbejdspladser på spil. Vi bliver derfor nødt til en gang for alle at få stoppet uddannelsessnobberiet. Det gavner hverken samfundet eller de unge, der bliver presset over i en forkert uddannelse for dem. Derudover skal vi have løftet flere ufaglærte til faglærte og vi skal have flere praktikpladser,” slutter forbundsformand for Dansk Metal, Claus Jensen.
Nøgleord
Kontakter
Mads Rattenborg HersbøllPressechef
Pressechef i Dansk Metal
Billeder

Information om Dansk Metal
Dansk Metal er en fagforening for ca. 100.000 lønmodtagere, der arbejder med it, teknik og mekanik.
Følg pressemeddelelser fra Dansk Metal
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Metal
Dansk Metal glæder sig over dagens EU-dom om mindsteløn11.11.2025 09:16:43 CET | Pressemeddelelse
EU-Domstolen har i dag valgt at annullere dele af mindstelønsdirektivet. Det vækker glæde i Dansk Metal, der har kæmpet mod det fra start.
Dansk Metal: Forskningsplan prioriterer og giver retning6.11.2025 09:57:48 CET | Pressemeddelelse
Det er rigtig godt, at regeringen og forligspartierne har præsenteret en flerårig forsknings- og innovationsplan, der finansierer flere vigtige teknologier. Der er dog også mangler.
Dansk Metal: Positivt med flere muligheder for unge i fritidsjob3.11.2025 11:01:41 CET | Pressemeddelelse
Hos Dansk Metal ser man positivt på, at unge mellem 13 og 17 år nu får lettere adgang til flere fritidsjobs inden for eksempelvis industrien. Det er godt for både de unge og for samfundet.
Dansk Metal: Regeringen baner vejen for den grønne industri31.10.2025 10:41:53 CET | Pressemeddelelse
Dansk Metal roser regeringen for dagens beslutning om at udbygge vejnettet fra Brande og Give til Esbjerg Havn. Aftalen sikrer, at de store vindmølleelementer, som udgør rygraden i den grønne omstilling, fortsat kan produceres og transporteres fra Danmark.
Dansk Metal: Industriparker viser vejen for fremtidens arbejdspladser28.10.2025 09:32:20 CET | Pressemeddelelse
Regeringens og forligskredsens beslutning om at udpege 11 statslige industriparker er et markant og positivt skridt for dansk industri, vurderer Dansk Metal.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
