Dansk Metal får ny pressechef
Torsdag d. 1. juli starter Rasmus Thye Lynghøj som pressechef i Dansk Metal. Rasmus tiltræder stillingen efter senest at have været presseansvarlig i Rødovre Kommune.
I Dansk Metal glæder kommunikationschef Hanne Ahrensbøll siger over at have fået Rasmus på holdet:
”Vi ser meget frem til at byde Rasmus velkommen, vi har masser af spændende opgaver og vigtige dagsordner, som vi skal have bragt i spil, så Danmark kan beholde sin unikke position med konkurrencedygtige arbejdspladser til gavn for velstanden og velfærden for alle danskere.”
Stillingen som pressechef blev ledig, da Mads Hersbøll skiftede til Beskæftigelsesministeriet i juni 2021.
Rasmus Thye Lynghøj har en kandidat i medievidenskab fra Københavns universitet. Han har tidligere været ansat i Socialdemokratiet og kommer senest fra en mangeårig stilling i Rødovre Kommune. Rasmus ser frem til at starte i Dansk Metal:
”Jeg er utrolig glad for at komme med på holdet i et af fagbevægelsens mest markante forbund. Dansk Metal har altid været noget helt særligt for mig. Jeg glæder mig til at være med til at kæmpe for medlemmerne, fremtidens dygtige faglærte og Danmark som produktionsland.”
Kontakter
Petrine JørgensenPressekonsulent
Pressekonsulent i Dansk Metal
Information om Dansk Metal
Dansk Metal er en fagforening for ca. 100.000 lønmodtagere, der arbejder med it, teknik og mekanik.
Følg pressemeddelelser fra Dansk Metal
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Metal
Erhvervsuddannelserne får tiltrængt løft – nu skal pengene bruges klogt6.5.2025 21:03:58 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Metal roser ny politisk aftale: Klar retning for kvalitet og flere faglige muligheder for lærlingene.
Danmark skal tilbage i førersædet som skibsbyggernation1.5.2025 11:25:48 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Metal roser statsministerens udmelding på 1. maj – det er en historisk mulighed for at sikre danske arbejdspladser og styrke forsyningssikkerheden.
Tysk vækstpakke kan skabe næsten 9500 jobs i Danmark30.4.2025 08:28:00 CEST | Pressemeddelelse
Det kan resultere i næsten 9500 jobs de kommende år, når Tyskland i løbet at det næste ti år øger sine offentlige investeringer med 500 milliarder euro. Det viser ny analyse fra Dansk Metal.
Flådeplan er godt nyt for sikkerhed og danske arbejdspladser22.4.2025 15:34:02 CEST | Pressemeddelelse
Det vækker glæde i fagforeningen Dansk Metal, at forsvarsforligskredsen i dag har givet håndslag på, at de kommende skibe til Forsvaret skal bygges i Danmark.
Massiv opbakning til nye overenskomster i Dansk Metal9.4.2025 13:33:47 CEST | Pressemeddelelse
89 procent har stemt ja til de nye overenskomster. Syv ud af 10 har stemt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum