Dansk Industri til nordsjællandske kommuner: Styrket samarbejde med virksomhederne kan sikre mere bæredygtighed for pengene

- Når det kommer til rengøring, vej- og park-vedligeholdelse eller tøjvask i ældreplejen, er det helt oplagt, at kommunerne får skabt konkurrence om opgaverne og dermed afsøgt mulighederne for, om de kunne løses smartere ved at inddrage virksomhedernes ekspertise og erfaringer, udtaler Jakob Scharff, der er branchedirektør i Dansk Industri.
Store forskelle understreger potentialet
Samlet set sendte kommunerne i Nordsjælland godt hver tredje opgave i udbud i 2020. Dét gennemsnit dækker dog over store forskelle kommunerne imellem. Mens kommuner som Furesø og Rudersdal konkurrenceudsætter omkring 25 pct., så har Hørsholm Kommune udbudt godt 34 pct. af deres opgaver og Gribskov Kommune hele 51 pct.
- Det er bemærkelsesværdigt, at der inden for samme landsdel er så store forskelle på, hvor ofte man rækker ud til virksomhederne og får afprøvet, om borgerne nu også er bedst tjent med at kommunen løser opgaverne alene. Derfor er det vores anbefaling, at de nordsjællandske kommuner får kortlagt de gevinster, de allerede har hentet og efterfølgende får afdækket potentialet for flere offentlig-private samarbejder, siger Jakob Scharff.
Virksomhederne kan bidrage til grøn omstilling
Dansk Industri peger på, at det eksempelvis kan være attraktivt for både kommuner og virksomheder at samarbejde om at løse klima -og miljøudfordringerne.
- En lang række virksomheder specialiserer sig i at udvikle bæredygtige løsninger af høj kvalitet, som kan bidrage til at nedbringe kommunernes CO2-udledning på en omkostningseffektiv måde, så vi sammen får mere bæredygtighed for pengene. Eksempelvis gik 10 kommuner i Region Sjælland sammen om et udbud af arbejdsbeklædning til bl.a. plejepersonalet, hvilket har ført til mindre tekstilaffald og mere bæredygtighed, siger Jakob Scharff.
Dansk Industri måler omfanget af offentlig-privat samarbejde i kommunerne på baggrund af den såkaldte Indikator for Konkurrenceudsættelse (IKU), som er fastsat af Indenrigs- og Boligministeriet. Indikatoren måler forholdet mellem værdien af de driftsopgaver, der er konkurrenceudsat, over for den samlede mængde af udbudsegnede opgaver.
En samlet oversigt over kommunernes placering kan findes her.
Følg os på:
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos branchedirektør Jakob Scharff på jasc@di.dk og tlf. 2017 0901 eller presserådgiver Ben Ron på benr@di.dk og tlf. 2830 5452.
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Nu bliver det lettere at holde kongresser i Danmark med tusindvis af købelystne turister30.6.2025 13:00:17 CEST | Pressemeddelelse
Stor ros fra Dansk Industri. Med ny aftale om international arbejdskraft fjerner regeringen bøvlet regel og giver internationale kongresser og messer mulighed for at søge midlertidige arbejdstilladelser i Danmark.
DI om ny ordning: Internationale kolleger er uundværlige30.6.2025 11:22:59 CEST | Pressemeddelelse
Der kommer færre danskere i den erhvervsaktive alder, og derfor er der et stort potentiale i, at international arbejdskraft kan komme hertil på overenskomstvilkår, lyder vurderingen fra Dansk Industri
DI: Brug forsvarsmilliarder klogt – i samarbejde med erhvervslivet25.6.2025 14:15:13 CEST | Pressemeddelelse
NATO-landene er i dag blevet enige om en ny, historisk målsætning om forsvarsinvesteringer: Fremover skal medlemslandene bruge fem procent af deres BNP på et stærkere forsvar, sikkerhed og beredskab. Med målsætningen følger markante øgede krav fra NATO til nationerne i form af nye styrkemål. Dansk Industri (DI) bakker fuldt op om behovet for at løfte både Danmarks og Europas forsvar i en tid med øget usikkerhed, krig i Europa og hybride trusler – men opfordrer samtidig regeringen til at bruge de mange ekstra forsvarsmilliarder klogt og i tæt samarbejde med det danske erhvervsliv.
DI: Spektakulært råderum skabt af erhvervslivet23.6.2025 11:14:04 CEST | Pressemeddelelse
Råderummet er blevet opjusteret med 58 mia. kr., og det skyldes i høj grad erhvervslivet, fordi der kommer flere internationale kolleger og øgede indtægter fra selskabsskat, lyder det fra Dansk Industri
DI: Ny kurs for udviklingspolitikken lover godt for fremtiden20.6.2025 12:24:07 CEST | Pressemeddelelse
Det er positivt, at regeringen og forligspartiernes nye udviklingspolitiske strategi vil koble økonomisk diplomati og udvikling. Det vil øge handelssamarbejde skabe mere vækst, samarbejde og bæredygtig udvikling i udviklingslandene, mener DI. Samtidig er rummer strategien gode muligheder for danske virksomheder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum