Dansk Industri til nordsjællandske kommuner: Styrket samarbejde med virksomhederne kan sikre mere bæredygtighed for pengene
11.8.2021 04:00:00 CEST | DI - Dansk Industri | Pressemeddelelse

- Når det kommer til rengøring, vej- og park-vedligeholdelse eller tøjvask i ældreplejen, er det helt oplagt, at kommunerne får skabt konkurrence om opgaverne og dermed afsøgt mulighederne for, om de kunne løses smartere ved at inddrage virksomhedernes ekspertise og erfaringer, udtaler Jakob Scharff, der er branchedirektør i Dansk Industri.
Store forskelle understreger potentialet
Samlet set sendte kommunerne i Nordsjælland godt hver tredje opgave i udbud i 2020. Dét gennemsnit dækker dog over store forskelle kommunerne imellem. Mens kommuner som Furesø og Rudersdal konkurrenceudsætter omkring 25 pct., så har Hørsholm Kommune udbudt godt 34 pct. af deres opgaver og Gribskov Kommune hele 51 pct.
- Det er bemærkelsesværdigt, at der inden for samme landsdel er så store forskelle på, hvor ofte man rækker ud til virksomhederne og får afprøvet, om borgerne nu også er bedst tjent med at kommunen løser opgaverne alene. Derfor er det vores anbefaling, at de nordsjællandske kommuner får kortlagt de gevinster, de allerede har hentet og efterfølgende får afdækket potentialet for flere offentlig-private samarbejder, siger Jakob Scharff.
Virksomhederne kan bidrage til grøn omstilling
Dansk Industri peger på, at det eksempelvis kan være attraktivt for både kommuner og virksomheder at samarbejde om at løse klima -og miljøudfordringerne.
- En lang række virksomheder specialiserer sig i at udvikle bæredygtige løsninger af høj kvalitet, som kan bidrage til at nedbringe kommunernes CO2-udledning på en omkostningseffektiv måde, så vi sammen får mere bæredygtighed for pengene. Eksempelvis gik 10 kommuner i Region Sjælland sammen om et udbud af arbejdsbeklædning til bl.a. plejepersonalet, hvilket har ført til mindre tekstilaffald og mere bæredygtighed, siger Jakob Scharff.
Dansk Industri måler omfanget af offentlig-privat samarbejde i kommunerne på baggrund af den såkaldte Indikator for Konkurrenceudsættelse (IKU), som er fastsat af Indenrigs- og Boligministeriet. Indikatoren måler forholdet mellem værdien af de driftsopgaver, der er konkurrenceudsat, over for den samlede mængde af udbudsegnede opgaver.
En samlet oversigt over kommunernes placering kan findes her.
Følg os på:
Kontakter
Yderligere oplysninger fås hos branchedirektør Jakob Scharff på jasc@di.dk og tlf. 2017 0901 eller presserådgiver Ben Ron på benr@di.dk og tlf. 2830 5452.
Billeder
Information om DI - Dansk Industri
Vi arbejder for et åbent og velstående samfund i vækst og balance. Med det udgangspunkt skal Danmark være verdens mest attraktive land for virksomheder at arbejde i og ud fra. Når virksomheder i Danmark vinder, vinder hele Danmark.
DI hjælper hver dag virksomheder i Danmark med at vinde. Vi hjælper på udenlandske markeder, ved politiske forbedringer og med service og kompetencer, der øger konkurrenceevnen i hver enkelt medlemsvirksomhed.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
DI-prognose: Stiger en tønde olie 10 dollar, kan det koste tusindvis af job16.5.2026 07:04:42 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt oliechok fra krigen i Mellemøsten kan forplante sig til lavere aktivitet og færre job i Danmark. Dansk Industris prognose viser, at hvis olieprisen i en periode ligger blot 10 dollar højere end forventet, kan det bremse væksten med milliarder og koste 11.000 job.
DI: Klimafremskrivningen vurderer, at 2030-klimamålet står til at blive indfriet12.5.2026 16:54:23 CEST | Pressemeddelelse
Danmark er på vej til at indfri 70-procentsreduktionsmålet i 2030. Men alt afhænger af implementeringen, så de politiske aftaler bliver omsat til konkret handling. Det forudsætter stabile rammevilkår og en fast kurs i klimaindsatsen.
Over 8 ud af 10 juniormesterlæreelever er i praktik i en virksomhed8.5.2026 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny analyse fra Dansk Industri viser, at 86 pct. af juniormesterlæreeleverne er i virksomhedspraktik. Dermed har virksomhederne allerede i ordningens første år åbnet dørene for mere end 2.100 unge.
DI: EU sender vigtigt signal om forenkling af AI-regler7.5.2026 08:17:44 CEST | Pressemeddelelse
EU-landene er efter måneders forhandlinger i dag blevet enige om en AI-omnibus, der skal forenkle og justere reglerne på AI-området. Med aftalen er man blandt andet blevet enige om at trykke på pauseknappen og udskyde fristen for anvendelse af de mest omfattende regler om kunstig intelligens, samtidig med at der fjernes visse overlap mellem AI-forordningen og sektorlovgivning. Baggrunden for beslutningen er, at EU vil forenkle reglerne for at øge de europæiske virksomheders konkurrenceevne, og landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI), er overvejende positiv over for beslutningen. - Beslutningen er et vigtigt politisk signal om, at EU er villig til at genbesøge regulering, der i praksis risikerer at hæmme innovation og konkurrenceevne. At man både udskyder fristerne for højrisikokravene og begynder at rydde op i overlappende regler, er et skridt i den rigtige retning. Men vi må også være ærlige: Det her er kun første skridt, hvis EU for alvor skal rydde op i den digital
DI vil fjerne byggetilladelse for solceller på tage7.5.2026 07:55:50 CEST | Pressemeddelelse
Unødigt bureaukrati og uens kommunal praksis bremser i dag opsætningen af solceller på tage og forsinker den grønne omstilling. Derfor foreslår DI Teknik & Installation, at kravet om byggetilladelse fjernes for solcelleanlæg på bygningers tage.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

