Dansk idræt skal være grønnere

Næsten hver anden dansker er medlem af et lokalt foreningsfællesskab, og hver dag benytter medlemmerne i eksempelvis fodboldklubberne, sejlsportsklubberne og badmintonklubberne landets over 10.000 idræts- og foreningsfaciliteter.
Det kræver mange energimæssige ressourcer at holde idræts- og foreningsdanmark kørende, og derfor er bæredygtighed og grøn omstilling også højt på dagsordenen i dansk idræt.
Som et vigtigt led i arbejdet mod en mere klimavenlig idræt, har DIF’s repræsentantskab nu vedtaget en ny certificeringsordning Grøn idræt, som skal hjælpe de enkelte specialforbund med at bidrage til en grønnere hverdag.
Grøn idræt er en toårig klima- og bæredygtighedscertificering, der udbydes af DIF og er målrettet DIF’s 62 specialforbund. Formålet med ordningen er at understøtte konkrete adfærdsændringer i forbund og foreninger som middel til reduktion af klima- og miljøaftrykket samt at fremme den grønne dagsordenen i hele samfundet.
For at blive certificeret som Grøn idræt skal man på ansøgningstidspunktet leve op til tre obligatoriske krav, udarbejde en klima- og bæredygtighedsstrategi og vælge to-fire individuelle indsatser, som aftales med DIF.
”Idrætten har et ansvar og en unik mulighed for at bidrage til den grønne omstilling helt konkret og lokalt. Med Grøn Idræt understøtter vi del forbundene i at vise ansvarlighed for deres egne aktiviteter. Men nok endnu vigtigere: Vi vil udnytte vores muligheder for i fællesskab at sætte skub i den bæredygtige adfærd ude i foreningerne. For den grønne omstilling lykkes kun, hvis den bliver en folkesag,” siger Rikke Rønholt Albertsen, bestyrelsesmedlem i DIF.
Og de grønne tanker og arbejdet for en mere klimavenlig idræt er allerede godt i gang. Det slog DIF-formand Hans Natorp i sin tale på DIF’s årsmøde i Idrættens Hus.
”Jeg glæder mig over at se flere og flere eksempler på forbund, foreninger og frivillige, der tager ansvar for klimaet og miljøet. Det sker for eksempel gennem affaldsindsamlinger, energirenoveringer, biodiversitet omkring golfbaner, mindre miljøbelastende sportsudstyr, strategier for reduktion af CO2-aftrykket ved events og meget andet. ”
Yderligere information
Rikke Rønholt Albertsen, bestyrelsesmedlem i DIF, 22 95 62 95
Hans Natorp, formand i DIF, 31 44 40 15
Foto: Claus Fikser
Udspillet Grøn idræt er vedhæftet
Nøgleord
Kontakter
Jacob AndersenKommunikationskonsulent
Tlf:24411213jaa@dif.dkBilleder
Vedhæftede filer
Information om Danmarks Idrætsforbund
DIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 8.700 idrætsforeninger og godt 2 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
DIF: Skab merværdi i de nye skove11.12.2025 10:20:31 CET | Pressemeddelelse
Idræts- og friluftslivet glemmes ofte i de mange aktuelle skovrejsningsprojekter landet over. Det mener DIF, som i dag afholder konferencen ’Skovrejsning og friluftsliv’ sammen med Lokale og Anlægsfonden og Klimaskovfonden.
Gidsel kan blive Årets Sportsnavn 202510.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Verdens bedste håndboldspiller, Mathias Gidsel, har haft et formidabelt 2025. Derfor gør han nu cykelrytteren Mads Pedersen selskab i kampen om titlen som Club La Santa, DIF og Team Danmarks Årets Sportsnavn 2025. Den tredje og sidste finalist offentliggøres 17. december.
Herrelandsholdet i håndbold, 4 km. holdet i banecykling og ishockeylandsholdet nomineret til Årets Hold 20258.12.2025 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Det er tre meget stærke nominerede, der kæmper om at vinde prisen som Årets Hold. Håndboldherrerne, banelandsholdet i 4 km. forfølgelsesløb og ishockeylandsholdet har hver især skrevet sportshistorie i 2025. Kåringen finder sted ved DR’s store gallashow SPORT 2025 den 3. januar i Jyske Bank Boxen i Herning.
Ny undersøgelse: Tidlig kropslig dannelse er afgørende for et aktivt liv3.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den motoriske udvikling i de tidlige år har stor betydning for vores idrætsaktivitet, viser en ny undersøgelse fra Idrættens Analyseinstitut. Et godt lokalt samarbejde mellem idrætsforeninger og dagtilbud er nøglen til at få flere med, mener DIF.
Mads Pedersen er første finalist i kampen om at blive Årets Sportsnavn 20253.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med en sæson præget af rekorder, trøjer og store triumfer er Mads Pedersen nu den første af tre finalister til at vinde prisen som Club La Santa, DIF og Team Danmarks Årets Sportsnavn 2025.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

