Dansk fodboldstjerne til klimatopmødet: Klimakampen er gået ind i overtiden
14.11.2022 16:02:54 CET | Folkekirkens Nødhjælp | Pressemeddelelse

”Klimakampen er gået ind i overtiden. Det er befolkningerne i udviklingslandene, der betaler den højeste pris for de globale temperaturstigninger, som de kun har en lille andel i. Det er dybt uretfærdigt, og det er nu, der skal handles,” siger Sofie Junge Pedersen, klimafortaler og fodboldspiller i Juventus og på det danske landshold, i en filmet besked til klimatopmødet i Sharm El-sheikh i Egypten i dag.
Budskabet afleveres på topmødet sammen med Folkekirkens Nødhjælp, der har besluttet at tage historisk klimaansvar for CO2-udledninger gennem 100 års nødhjælp og investere i en grønnere fremtid.
”Folkekirkens Nødhjælp sætter helt nye standarder for klimansvarlighed ved at tage historisk klimaansvar. Vi i de rige lande har et ansvar for at hjælpe verdens fattigste med at afbøde konsekvenserne af klimaforandringerne. Den form for ansvarlighed er der også behov for inden for fodbolden,” siger Sofie Junge Pedersen og fortsætter:
”Vi har et kæmpe ansvar for at gå forrest og nedbringe CO2-udledninger og inspirere de 3,5 milliarder fans verden over til at gøre det samme. I sidste ende bliver vi fodboldspillere også ramt af de stigende temperaturer. Vi kan ikke spille i 50 graders varme, eller hvis banerne står under vand.”
Ansvaret for fortidens udledningsfest og den regning, der nu følger med, står helt centralt i forhandlingerne mellem de rige lande og udviklingslandene på COP27.
”Nu må EU, USA og andre rige lande på banen og afsætte væsentligt større beløb til at afhjælpe de klimatab og -skader, som udviklingslandene retmæssigt gør krav på. Det kan være med til at få mere skred i forhandlinger om at reducere udledningerne af drivhusgasser og skabe den tillid, som er helt afgørende for at lande et forhandlingsresultat, der kan give et forsigtigt håb for fremtiden,” siger Folkekirkens Nødhjælps generalsekretær, Birgitte Qvist-Sørensen.
Hun tilføjer, at det er utrolig skuffende og skadeligt for tilliden i forhandlingerne, at rige lande som New Zealand, Belgien, Tyskland etc. tager pengene til tab og skader fra eksisterende bevillinger til klimahjælp og anden udviklingsbistand. At det reelt set er eksisterende bevillinger, der omdirigeres. Det betyder, at udviklingslandene igen ender med regningen fra de riges landes bord.
Folkekirkens Nødhjælps historiske initiativ præsenteres i denne uge på et FN højniveaumøde med deltagere fra hele verden, og i den danske pavillon på klimatopmødet i Sharm El-Sheikh i Egypten. Konkret investerer Folkekirkens Nødhjælp i klimatilpasset landbrug og planter 280.000 træer i Uganda, som er et forsigtigt modsvar til de 165.000 tons CO2, Folkekirkens Nødhjælp har lukket ud i atmosfæren gennem 100 år. De 280.000 træer breder sig ud over 500 hektarer – det svarer til omkring 1000 fodboldbaner.
Sofie Junge Pedersen og kvindelandsholdet er meget opmærksomme på klimaaftrykket af deres aktiviteter i forbindelse med holdets rejser. De har tidligere doneret overskuddet fra salg af spillertrøjer til Folkekirkens Nødhjælps arbejde med træplantning og klimatilpasning til gavn for fattige bønder i Uganda. Landsholdet diskuterer nu muligheden for at tage klimaansvar og kompensere for deres flyrejse til det kommende VM i Australien og New Zealand.
Kontakter
Poul KjarPressechef
Tlf:+45 41865975pkja@dca.dkBilleder
Information om Folkekirkens Nødhjælp
Folkekirkens Nødhjælp støtter verdens fattigste i deres kamp for et værdigt liv og hjælper mennesker i nød. Vi giver akut nødhjælp i katastroferamte områder og langsigtet udviklingshjælp i fattige egne for at skabe en mere ligeværdig og bæredygtig verden.
Følg pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Timbuktu Fonden lancerer fire nye studielegater på hver 25.000 kroner19.3.2026 11:04:34 CET | Pressemeddelelse
I 2026 giver Timbuktu Fonden journalist- og mediestuderende mulighed for at søge studielegater til at rejse ud i verden og rapportere om global udvikling, retfærdighed og ressourcefordeling. Fonden vil årligt uddele fire legater på i alt 100.000.
Folkekirkens Nødhjælp samlede 12,5 millioner ind8.3.2026 17:56:01 CET | Pressemeddelelse
Dagens resultat overgik forventningerne med 1,5 million kroner, oplyser Folkekirkens Nødhjælp efter dagens store landsindsamling.
Midt i valgkamp - partier fra begge fløje samler ind til nødhjælp7.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Nødhjælp har ingen farve. Det viser flere politikere og folketingskandidater fra begge fløje, når de søndag går på gaden for at samle ind i forbindelse med Folkekirkens Nødhjælps årlige landsindsamling. Det sker er midt i en valgkamp, hvor besparelser i udviklingsbistanden fylder i debatten.
Valgstrid skaber rekordstor opbakning til nødhjælpsindsamling5.3.2026 06:14:00 CET | Pressemeddelelse
Mens politikerne diskuterer milliardbesparelser på udviklingshjælpen, sender tusindvis af indsamlere fra Folkekirkens Nødhjælp et klart signal: Vi må ikke vende verden ryggen.
10 år med Wefood – verdens første madspildssupermarked26.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Hvert tredje minut i ti år er en indkøbskurv fyldt med overskudsvarer fra Wefood blevet solgt. Det svarer til 3.036 tons mad- og drikkevarer, der er reddet fra skraldespanden – til gavn for kunderne, klimaet og nogle af verdens mest udsatte mennesker.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

