Dansk Fjernvarme: Det skal være en selvfølge, at fjernvarmepuljen har midler nok

Fra der blev taget politisk beslutning om, at Danmark skulle udfase den russiske naturgas i boligopvarmningen og sætte tempo på udrulningen af fjernvarme blev et kæmpe arbejde sat i gang hos kommuner, myndigheder og fjernvarmeselskaber for at få det til at ske.
I 2022 er kommunerne kommet i mål med varmeplaner, der skal gøres til virkelighed i 2023, hvor fjernvarmeselskaberne på baggrund heraf skal udrulle fjernvarmen. Derfor vil det være ærgerligt at se, at det hårde arbejde og de store ambitioner fra 2022 ikke kan realiseres i 2023 på grund af manglende rammer til at løfte arbejdet.
Af den grund gjorde Dansk Fjernvarme i august 2022 politikere og myndigheder opmærksomme på, at den populære fjernvarmepulje for 2022 var løbet tør, og det satte konverteringsprojekter på ”pause”. Nu tyder alt på, at det samme kommer til at ske i 2023, når puljen åbner den 23. januar.
Dansk Fjernvarme har nu indikationer på at fjernvarmepuljen, som fjernvarmeselskaber benytter sig af for at skabe sikkerhed for deres investeringer og for forbrugerne, ser ud til at løbe tør allerede i årets første kvartal – og det er kritisk for tempoet på fjernvarmeudrulningen.
- Det burde være en selvfølge, at tilskudspuljerne prioriteres og tilføres flere penge i en tid, hvor der er ekstra meget behov for midlerne til at få fart på udfasning af naturgas og den grønne omstilling, siger Kim Mortensen, direktør i Dansk Fjernvarme.
- Fjernvarmepuljen har vist sig som et effektivt værktøj til at sikre et stort antal husstande kan skifte væk fra gas og over til grøn fjernvarme i en tid, hvor energipriser, arbejdskraft og priser på materialer er steget. Med midler fra puljen kan fjernvarmeselskaberne reducere en del af forbrugernes tilslutningsbidrag og samtidig skabe sikkerhed for deres store investeringer i fjernvarmeinfrastrukturen, siger Kim Mortensen, direktør i Dansk Fjernvarme.
Potentiel oversøgning i årets første kvartal
 Ud af 20 adspurgte fjernvarmeselskaber med forventelige konverteringsområder tilkendegav 12 selskaber til Dansk Fjernvarme, at de forventer at søge fjernvarmepuljen i første kvartal, når projekterne har modtaget kommunalt tilsagn for et samlet beløb svarende til cirka 400 mio. kroner. I 2023 er fjernvarmepuljen på 197 mio. kroner og 100 mio. kroner fra vinterhjælpsaftalen.
- Afledt af kommunernes godkendte varmeplaner og breve, er mange fjernvarmeselskaber klar eller i gang med projekter til fjernvarmeudrulningen i 2023. Vi har kontakt til selskaber, der tilsammen allerede nu planlægger at søge for cirka 400 mio. kroner fra fjernvarmepuljen i første kvartal, og det overstiger fjernvarmepuljens midler for 2023, siger Kim Mortensen.
- Når tilskudspuljer som fjernvarmepuljen ikke har midler til at følge efterspørgslen, skaber det en ”stop-go” effekt for vigtige projekter. Det giver usikkerhed om tidshorisont, arbejdskraft og tilslutning for fjernvarmeselskaber, når de ikke kan garantere kommunerne og deres kommende forbrugere, at de kan modtage tilskud. Derudover betyder det også at de borgere, der er stillet fjernvarme i udsigt, vil få deres skifte væk fra gas forsinket. Det er et kæmpe problem, siger Kim Mortensen.
Dansk Fjernvarme anbefaler og opfordrer regeringen og Klima-, Energi-, og Forsyningsministeren til at sikre, at fjernvarmepuljen i 2023 ikke løber tør for midler, så fjernvarmeselskaber med sikkerhed kan benytte puljen til at få stabil, økonomisk og grøn fjernvarme ud til danskerne.
Kontakter
Sofie Karoline HøgedalPresserådgiver
Tlf:+45 22 53 27 44skh@danskfjernvarme.dkBilleder
Information om Dansk Fjernvarme
Dansk Fjernvarme er en af Danmarks største brancheorganisationer og er interesseorganisation for landets cirka 350 fjernvarmeselskaber, der forsyner omkring 69 procent af alle danske boliger med grøn og effektiv varme. Hovedkontoret ligger i Fjernvarmens Hus i Kolding med en afdeling beliggende centralt i København. I dag kommer 78 procent af fjernvarmen fra vedvarende energi, og sektoren har som mål at blive CO2-klimaneutral i 2030.
Følg pressemeddelelser fra Dansk Fjernvarme
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Fjernvarme
DIN Forsyning modtager Fjernvarmeprisen 202530.10.2025 22:57:12 CET | Pressemeddelelse
Vinder af Fjernvarmeprisen 2025 er DIN Forsyning A/S, der med deres store anlæg på havnen i Esbjerg er med til at sætte dansk fjernvarme på landkortet i hele verden.
Danskernes fjernvarme bliver i højere grad produceret på el21.10.2025 06:15:16 CEST | Pressemeddelelse
Fjernvarmesektoren har rundet et elforbrug på 2 TWh om året, svarende til samme årlige strømforbrug for over en halv million husstande. Det er en vigtig milepæl i elektrificeringen og den grønne omstilling af varmeproduktionen i Danmark.
CCS-aftale er positiv for udvikling af CCS-værdikæden10.10.2025 08:44:04 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen har med et bredt flertal i Folketinget indgået en aftale om smidigere myndighedsprocesser for CCS-projekter under land. Aftalen forventes at sætte fart på udviklingen af CCS-værdikæden og kan dermed bidrage til opfyldelsen af Danmarks klimamål, kommenterer Dansk Fjernvarme.
Udspil: Nedlukning af gasnet nødvendig for grøn omstilling af varmeforsyningen10.10.2025 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er behov for klar besked til de danske gasfyrsejere, hvis den grønne omstilling af varmeforsyningen i den private rumopvarmning skal fortsætte. Dansk Fjernvarme har samlet en række anbefalinger i et politisk udspil, som skal fortsætte tempoet på gasudfasningen fra 2022 ind i fremtiden.
Radikale Venstres udspil hilses velkommen af fjernvarmesektorens brancheorganisation20.9.2025 07:14:35 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Fjernvarme hilser Radikale Venstres udspil velkomment i forhold til at løfte den grønne omstilling af varmeforsyningen og øge elektrificeringen i Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

