Danmarks Frie Forskningsfond får 24 nye medlemmer til de faglige forskningsråd i 2021
Medlemmer i Danmarks Frie Forskningsfond pr. 1. januar 2021 (pdf)
Beskikkelsesperiode
De nye medlemmer er udpeget for en fireårig periode, som starter den 1. januar 2021. Alle nye medlemmer er udpeget af fondens bestyrelse i deres personlige egenskab efter et åbent opslag og forslag fra forskningsmiljøerne og omverdenen i øvrigt.
Nye medlemmer i de faglige råd
Danmarks Frie Forskningsfond | Kultur og Kommunikation
Professor MSO Anders-Christian Jacobsen, Aarhus Universitet
Professor Kim Christian Schrøder, Roskilde Universitet
Lektor Lone Koefoed Hansen, Aarhus Universitet
Lektor Maria Fabricius Hansen, Københavns Universitet
Professor Pia Quist, Københavns Universitet
Professor MSO Randi Starrfelt, Københavns Universitet
Danmarks Frie Forskningsfond | Natur og Univers
Professor Kresten Lindorff-Larsen, Københavns Universitet
Professor Shfaqat Abbas Khan, Danmarks Tekniske Universitet
Professor Steen Lynge Hannestad, Aarhus Universitet
Professor Torsten Nygård Kristensen, Aalborg Universitet
Professor Troels Skrydstrup, Aarhus Universitet
Danmarks Frie Forskningsfond | Samfund og Erhverv
Lektor Lasse Folke Kikkert Henriksen, Copenhagen Business School
Professor MSO Lisbeth Funding la Cour, Copenhagen Business School
Professor Robert Tranekær Klemmensen, Syddansk Universitet
Danmarks Frie Forskningsfond | Sundhed og Sygdom
Professor Bo Torben Porse, Københavns Universitet/Rigshospitalet
Professor MSO Eva Ran Hoffmann, Københavns Universitet
Professor Henrik Nielsen, Aalborg Universitet/Aalborg Universitetshospital
Professsor Marianne Skovsager Andersen, Odense Universitetshospital/ Syddansk Universitet
Professor Nanna Brix Finnerup, Aarhus Universitet
Professor Peter Rossing, Steno Diabetes Center/Københavns Universitet
Danmarks Frie Forskningsfond | Teknologi og Produktion
Professor Michael Havbro Faber-Nielsen, Aalborg Universitet
Professor Stephen Edward Rees, Aalborg Universitet
Professor MSO Susanne Brix Pedersen, Danmarks Tekniske Universitet
Professor Susanne Bødker, Aarhus Universitet
Udover de nye medlemmer er følgende siddende medlemmer af fonden genudpeget for to år mere:
Danmarks Frie Forskningsfond | Kultur og Kommunikation
Professor Jørgen Bruhn, Linnéuniversitetet, Sverige
Danmarks Frie Forskningsfond | Natur og Univers
Professor Torben Heick Jensen, Aarhus Universitet
Danmarks Frie Forskningsfond | Samfund og Erhverv
Ingen genudpegninger
Danmarks Frie Forskningsfond | Sundhed og Sygdom
Professor Anders Fink-Jensen, Psykiatrisk Center København
Professor Eva Irene Bossano Prescott, Bispebjerg Hospital
Professor Torben A. Kruse, Odense Universitetshospital
Danmarks Frie Forskningsfond | Teknologi og Produktion
Professor Jens Honoré Walther, Danmarks Tekniske Universitet
Professor MSO Peter Balling, Aarhus Universitet
Professor Thomas Bak, Aalborg Universitet
Information om Danmarks Frie Forskningsfond
Danmarks Frie Forskningsfond (DFF) finansierer forskning af højeste internationale kvalitet og styrker den excellente forskning i Danmark. Fonden investerer i risikovillig forskning, der er baseret på forskernes idéer inden for og på tværs af videnskabelige områder, uafhængigt af politiske og strategiske satsninger.
DFF fremmer internationalisering af forskningen og styrker det unge talent såvel som den erfarne forsker. Herudover yder fonden forskningsfaglig rådgivning til minister, Folketing og det øvrige danske og internationale forskningslandskab. Det sker med baggrund i ekspertise og faglig diversitet gennem fondens 84 bestyrelses- og rådsmedlemmer, der alle er anerkendte og aktive forskere.
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Frie Forskningsfond
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Frie Forskningsfond
Støtte til sundhedsvidenskabelig forskning og forskningsophold i udlandet3.7.2025 08:51:36 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks Frie Forskningsfond uddeler lidt over en halv million kroner til to forskere, som skal på forskningsophold i udlandet. 1,4 millioner kroner går til forskning på det sundhedsvidenskabelige område, hvor otte talentfulde studerende får mulighed for at snuse til forskningsområdet.
219 mio. kr. til fremragende forskningsideer: 36 nye Sapere Aude-forskningsledere24.6.2025 08:55:00 CEST | Pressemeddelelse
Dansk forskning er netop blevet 36 nye forskningsprojekter rigere med Danmarks Frie Forskningsfonds bevillinger til nye, talentfulde Sapere Aude: DFF-Forskningsledere. Forskerne får nu mulighed for at udfolde deres egne, bedste forskningsidéer og samtidig prøve kræfter som ledere for deres egne forskningsgrupper.
Nyt opslag af frie midler offentliggjort4.6.2025 10:55:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks Frie Forskningsfonds opslag af frie midler for efteråret 2025 og foråret 2026 er nu offentliggjort. Opslaget er struktureret på en ny måde, hvor den vigtigste information om hvert af de enkelte virkemidler nu er samlet. Opslaget indeholder også andre ændringer, bl.a. ændres fondens eksterne bedømmelse, og for nogle virkemidler hæves beløbsrammen.
Forskning i verdensklasse støttet med 1,9 mia. kr. i 202420.5.2025 08:51:25 CEST | Pressemeddelelse
Læs Danmarks Frie Forskningsfonds årsrapport for 2024 og få indblik i aktiviteter, resultater og økonomi.
Fri forskning styrkes med 52 banebrydende projekter6.5.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
52 talentfulde forskere skal med deres nyskabende og excellente forskningsprojekter løfte dansk forskning til nye højder. Danmarks Frie Forskningsfond har netop uddelt 318 millioner kroner til forskningsprojekter, der spænder fra udfordringer og gevinster ved dybhavsminedrift til hvordan man kan skabe nye plantebaserede fødevarer med et naturligt B12-indhold.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum