Danmarks Frie Forskningsfond får 15 nye fagrådsmedlemmer

De 15 nye og 17 genudpegede rådsmedlemmer skal med deres ekspertviden bidrage til at identificere de mest excellente idéer og initiativer i dansk forskning.
Fondens fem faglige forskningsråd fordeler risikovillige midler, ca. 1,5 milliard kroner i 2023, til den forskerinitierede, frie forskning inden for grundforskning såvel som anvendelsesorienteret forskning. Danmarks Frie Forskningsfond rådgiver desuden uddannelses- og forskningsministeren, Folketinget og regeringen i forskningsspørgsmål.
Beskikkelsesperiode
Rådsmedlemmerne er udpeget af Danmarks Frie Forskningsfonds bestyrelse i deres personlige egenskab efter åbent opslag og forslag fra forskningsmiljøerne og andre interessenter. Tiltrædelse sker per 1. januar 2023 for en fireårig periode med mulighed for genudpegning i yderligere to år.
Som følge af Lov om Danmarks Frie Forskningsfond per 1. juli 2017 udpeger Danmarks Frie Forskningsfonds bestyrelse rådenes medlemmer og formænd.
Nye medlemmer af de faglige råd
Danmarks Frie Forskningsfond | Kultur og Kommunikation
- Professor Anders Engberg-Pedersen, Syddansk Universitet
- Professor Mikkel Bille, Københavns Universitet
- Professor Ane Qvortrup, Syddansk Universitet
- Professor MSO Ulla Schmidt, Aarhus Universitet
Danmarks Frie Forskningsfond | Natur og Univers
- Lektor, Mette Burmølle, Københavns Universitet
- Professor, Johannes Overgaard, Aarhus Universitet
- Professor Tinna Ventrup Stevnsner, Aarhus Universitet
- Lektor Kirstine Berg-Sørensen, Danmarks Tekniske Universitet
- Professor Tenna Riis*, Aarhus Universitet
- Professor Søren Bak*, Københavns Universitet
- Professor Henrik Grum Kjærgaard*, Københavns Universitet
- Professor Lars Birkedal*, Aarhus Universitet
*Genudpegning
Danmarks Frie Forskningsfond | Samfund og Erhverv
- Lektor Kathrine Vitus*, Aalborg Universitet
- Professor MSO Bjørn Thomassen*, Roskilde Universitet
- Seniorforsker Karen Lund Petersen*, Dansk Institut for Internationale Studier
- Professor Marianne Simonsen*, Aarhus Universitet
- Professor Peter Norman Sørensen*, Københavns Universitet
- Professor Toke Reichstein*, Copenhagen Business School
* Genudpegning
Danmarks Frie Forskningsfond | Sundhed og Sygdom
- Professor Michael Eriksen Benros, Psykiatrisk Center København
- Professor Michael Hecht Olsen, Holbæk Sygehus
- Professor Mette Nyegaard, Aalborg Universitet
- Professor Claus Thorn Ekstrøm, Københavns Universitet og Region
- ovedstaden
- Professor Thor Grundtvig Theander*, Københavns Universitet
- Professor Helle Prætorius Øhrwald*, Aarhus Universitet
* Genudpegning
Danmarks Frie Forskningsfond | Teknologi og Produktion
- Professor Petar Popovski, Aalborg Universitet
- Professor Horst-Günter Rubahn, Syddansk Universitet
- Professor Henrik Myhre Jensen, Aarhus Universitet
- Professor Hanne Mørck Nielsen*, Københavns Universitet
- Professor Lis Wollesen de Jonge*, Aarhus Universitet
- Professor Mogens Brøndsted Nielsen*, Københavns Universitet
- Professor Peter Ruhdal Jensen*, Danmarks Tekniske Universitet
- Professor Stine Jacobsen*, Københavns Universitet
* Genudpegning
Nøgleord
Kontakter
Berit Bader LemmingPresse og kommunikation
Tlf:+45 72 31 95 08bbl@ufm.dkJesper RisomKontorchef
Tlf:+45 23 63 94 10jspr@ufm.dkBilleder
Information om Danmarks Frie Forskningsfond
Danmarks Frie Forskningsfond (DFF) finansierer forskning af højeste internationale kvalitet og styrker den excellente forskning i Danmark. Fonden investerer i risikovillig forskning, der er baseret på forskernes idéer inden for og på tværs af videnskabelige områder, uafhængigt af politiske og strategiske satsninger.
DFF fremmer internationalisering af forskningen og styrker det unge talent såvel som den erfarne forsker. Herudover yder fonden forskningsfaglig rådgivning til minister, Folketing og det øvrige danske og internationale forskningslandskab. Det sker med baggrund i ekspertise og faglig diversitet gennem fondens 84 bestyrelses- og rådsmedlemmer, der alle er anerkendte og aktive forskere.
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Frie Forskningsfond
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Frie Forskningsfond
45 nye forskningsprojekter styrker den kliniske behandling tættere på patienterne9.10.2025 09:20:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvordan udvikler vi behandling, der virker for mennesker i den virkelige verden? Det spørgsmål ligger til grund for den tematiske pulje til klinisk forskning, som Danmarks Frie Forskningsfond netop har uddelt til 45 banebrydende forskningsprojekter, der skal komme patienter og pårørende til gode.
Forskning på det specialiserede socialområde er styrket med knap 40 mio. kr.7.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks Frie Forskningsfond har samlet uddelt knap 40 mio. kr. til fem forskere under temaet ’Styrket forskning på det specialiserede socialområde’. Forskerne får dermed mulighed for at bidrage med praksisnær forskning på det specialiserede socialområde og med kapacitetsopbygning inden for forskningsfeltet.
Forskning for 34 mio. kr. skal bidrage med ny viden om udsathed og mistrivsel blandt børn og unge3.10.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fem nye forskningsprojekter bliver snart sat i gang med støtte fra Danmarks Frie Forskningsfond. Forskningsprojekterne skal være med til at give mere viden om, hvorfor børn og unge mistrives, og hvordan det kan forebygges.
Ny rapport viser forskningens mange veje til værdi i vores samfund3.10.2025 09:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvordan bliver midler fra Danmarks Frie Forskningsfond omsat til ny viden, akademiske fremskridt og bidrag til udvikling af vores samfund? I en ny impactrapport samler DFF for første gang et overblik over, hvordan forskningsbevillinger fra fonden fører til forskningsresultater, samarbejder, kompetencer og idéer, der skaber værdi – både i samfundet og i den akademiske verden.
Praksisnær ældreforskning styrkes med 12,4 millioner kroner30.9.2025 08:59:00 CEST | Pressemeddelelse
To nye, originale forskningsidéer bliver nu ført ud i livet med støtte fra Danmarks Frie Forskningsfond. Forskningsprojekterne skal støtte praksisnær forskning inden for pleje og omsorg til ældre borgere bl.a. i det nære sundhedsvæsen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum