Transportministeriet

Danmarks første batteritog er nu på vej

Del

I Infrastrukturaftalen er der afsat 330 millioner kroner til indkøb af fire batteritog samt etablering af ladeinfrastruktur til togtrafikken på strækningen Holstebro-Skjern.

Fire nye batteritog er et skridt nærmere én af infrastrukturplanens hovedformål: At understøtte den grønne omstilling inden for den kollektive transport i Danmark.

I Infrastrukturplan 2035 er der afsat 330 millioner kroner til indkøb af fire batteritog samt til etablering af ladeinfrastruktur på den statslige strækning Holstebro-Skjern. På baggrund af oplæg fra Midtjyske Jernbaner og Banedanmark har den samlede forligskreds bag Infrastrukturplan 2035 nu tilsluttet sig indkøbet af fire batteritog, samt at Banedanmark arbejder videre med anlæg af ladeinfrastruktur på Holstebro Station og Skjern Station.

Region Midtjylland får et tilskud på 230 mio. kr. til indkøb af fire batteritogsæt, mens regionen og operatøren Midtjyske Jernbaner selv anskaffer tre togsæt til Lemvigbanen. Derudover er der afsat 100 mio. kr. til, at Banedanmark kan anlægge ladeinfrastruktur, som forventes at stå klar ultimo 2024.

Indkøbet skal foruden en konkret CO2-reduktion give værdifuld erfaring med batteritogsdrift forud for fremtidige batteritog på yderligere regionale statslige strækninger og på privatbanerne rundt om i Danmark.

Fakta

Midtjyske Jernbaner har på baggrund af et udbud valgt Siemens Mobility som leverandør af batteritogene. Midtjyske Jernbaner forventer, at batteritogene sættes i drift omkring årsskiftet 2024/2025. Der udestår en politisk behandling og endelig godkendelse i Region Midtjylland, inden en kontrakt med Siemens Mobility kan blive underskrevet.

I aftalen om Infrastrukturplan 2035 er der udover batteritog til strækningen Holstebro-Skjern også afsat 650 mio. kr. til etablering af den nødvendige ladeinfrastruktur til batteritogsdrift på de øvrige strækninger i Midt- og Vestjylland, på Svendborgbanen og i Nordjylland. Derudover er der afsat en pulje på 275 mio. kr. til tilskud til ladeinfrastruktur på privatbanerne.

Kontaktoplysninger til ordførere:

Socialdemokratiet:
Thomas Jensen, Thomas.Jensen@ft.dk, 61 62 41 78

Venstre:
Kristian Pihl Lorentzen, Kristian.Lorentzen@ft.dk, 27 52 28 18

Dansk Folkeparti
df@df.dk, 33 37 51 99

Socialistisk Folkeparti:
Anne Valentina Berthelsen, Anne.Berthelsen@ft.dk, 61 62 30 68

Radikale Venstre:
Rasmus Helveg Petersen, Rasmus.Helveg.Petersen@ft.dk, 61 62 55 41

Enhedslisten:
Henning Hyllested, Henning.Hyllested@ft.dk, 61 62 51 01

Det Konservative Folkeparti
Niels Flemming Hansen, Niels.Hansen@ft.dk, 61 62 32 21

Nye Borgerlige
Mette Thiesen, Mette.Thiesen@ft.dk, 61 62 50 96

Liberal Alliance
Ole Birk Olesen, Ole.Birk@ft.dk, 61 62 51 76

Alternativet
Torsten Gejl, Torsten.Gejl@ft.dk, 61 62 46 51

Kristendemokraterne
Jens Rohde, Jens.Rohde@ft.dk, 33 37 58 73

Kontakt transportminister Trine Bramsen via Transportministeriets pressetelefon: 33 11 00 14

Nøgleord

Information om Transportministeriet

Transportministeriet
Frederiksholms Kanal 27 F
1220 København K

41 71 27 00http://www.trm.dk

Følg pressemeddelelser fra Transportministeriet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Transportministeriet

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum