Danmark støtter med 10 millioner kroner til kampen mod ebola
24.8.2018 09:48:06 CEST | Udenrigsministeriet | Pressemeddelelse
Den Demokratiske Republik Congo oplever lige nu sit 10. ebolaudbrud i nyere tid. Det nuværende udbrud i Nordkivu-provinsen har allerede nu kostet flere mennesker livet end det sidste ebolaudbrud i landet, som WHO erklærede for udryddet for blot en måned siden. Derfor støtter Danmark WHO’s krisefond med 10 millioner kroner.
Danmark støttede også WHO’s krisefond med 10 millioner kroner tilbage i marts måned i år. Krisefonden har til formål at yde støtte til hurtige indsatser ved smitsomme sygdomsfrembrud og akutte sundhedskriser, herunder ebolaudbrud.
”Det er afgørende, at sygdomsudbrud som ebola hurtigt bliver inddæmmet, og at der kommer nødhjælp frem til de sygdomsramte i Den Demokratiske Republik Congo. Danmarks tidligere bidrag har været med til at sikre, at WHO kunne yde en hurtig og effektiv respons i denne og andre lignende kriser, og derfor er jeg glad for, at vi kan bidrage til, at organisationen kan fortsætte sit arbejde og sørge for at bremse sundhedskriser inden de kommer ud af kontrol,” siger minister for udviklingssamarbejde Ulla Tørnæs.
Den kriseramte Nordkivu-provins er med 8 mio. indbyggere tætbefolket og har gennem mange år været ramt af væbnet konflikt mellem militser og hæren. Der er derfor høj risiko for en hastig spredning.
WHO har iværksat en fælles FN-responsplan over tre måneder i tæt samarbejde med Den Demokratiske Republik Congos regering samt Læger Uden Grænser til bekæmpelse af udbruddet. Responsplanen har et budget på ca. 26 mio. USD.
For yderligere information: Presserådgiver Natasaha Guman, tlf.: 61 97 91 33
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Danmark vil støtte global uddannelsesfond med op til 1 mia. kr. frem mod 203023.9.2026 20:44:41 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen vil støtte uddannelsesfonden Global Partnership for Education (GPE) med 250 mio. kr. i 2027 og samlet op til 1 mia. kr. for perioden 2027-2030.
Danmark og Brasilien indgår strategisk partnerskab23.9.2026 15:56:37 CEST | Pressemeddelelse
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen har underskrevet et strategisk partnerskab mellem Danmark og Brasilien. Aftalen styrker samarbejdet om klima, energi, bæredygtig udvikling, sundhed, digitalisering og handel – og afspejler Danmarks ambitioner om at styrke relationerne til Latinamerika.
Udenrigsministeren rejser til New York til åbningen af FN's 81. Generalforsamling20.9.2026 18:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ukraine, stabilitet i Mellemøsten, partnerskaber i Afrika og udviklingen af AI. Det er nogle af emnerne, når udenrigsministeren fra den 20. til den 23. september deltager i højniveauugen i New York, der markerer åbningen af FN's Generalforsamling.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn18.9.2026 10:06:38 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde fredag den 18. september kl. 11.30.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn11.9.2026 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde fredag den 11. september kl. 11.00. Fra regeringen deltager udenrigsministeren og forsvarsministeren.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
