Danmark sætter ind mod seksuel vold og overgreb på kvinder og piger i Etiopien
Udviklingsminister Flemming Møller Mortensen udtaler:
”Jeg er fuldstændig rystet over at læse de beretninger, der kommer fra konflikten i Tigray. Forfærdelige og grufulde historier der tyder på, at voldtægt og seksuelle overgreb mod kvinder systematisk anvendes som et våben i den væbnede konflikt i Etiopien. Det strider imod al international og humanitær lov og er et alvorligt brud på menneskerettighederne, og Danmark deler FN’s og EU’s fordømmelse af disse modbydelige forbrydelser.”
Han tilføjer: ”Derfor er jeg glad for, at vi nu giver yderligere 10 mio. kr. til FN’s arbejde med at bekæmpe og forebygge seksuel vold og overgreb rettet mod kvinder og piger i Etiopien. Danmark har i år formandskabet for et globalt initiativ, der skal bekæmpe kønsbaseret vold i humanitære kriser. Derfor har vi en særlig forpligtelse til at gå foran og vise vejen. Det gør vi med denne støtte”.
”Jeg følger situationen i Tigray tæt, ikke mindst i samarbejde med vores ambassade i landet og med vores partnere. Det er fuldstændig afgørende, at den humanitære adgang opretholdes og udvides. Det vil vi holde den etiopiske regering fast på sammen med EU, FN og USA.”
Baggrund
Etiopien er præget af en stadigt mere alvorlig humanitær krise, og de humanitære behov er massive. Over 4,5 millioner mennesker vurderes at have behov for fødevarehjælp, og omkring 1,7 millioner er internt fordrevne som følge af konflikten. Den civile befolkning har et kæmpe behov for beskyttelsesindsatser og bistand til at imødekomme basale behov.
I Tigray fortsætter den væbnede konflikt, og der rapporteres om meget omfattende ødelæggelser på sundhedssystemet, drab på civile og menneskerettighedsovergreb, ikke mindst på piger og kvinder. Sikkerhedssituationen og væbnede kampe er fortsat en stor barriere for at nå ud til alle berørte områder Internationale humanitære organisationer har dog fået forbedret adgang til byerne i regionen, og livreddende indsatser er igangsat. I lyset af de massive behov giver Danmark nu 10 mio. kr. til FN’s Befolkningsfond, UNFPA, som har særligt fokus på piger og kvinders seksuelle og reproduktive sundhed og indsatser relateret til kønsbaseret vold.
UNFPA er en vigtig partner i det internationale initiativ om bekæmpelse af kønsbaseret vold i humanitære kriser, “Call to Action on Protection from Gender-Based Violence in Emergencies”, som Danmark er formand for i 2021-2022. Initiativet er globalt og samler pt. 87 partnere, stater, donorer, FN organisationer og civilsamfundsorganisationer. Målsætningen er at sikre, at bekæmpelse af kønsbaseret vold prioriteres og tænkes ind i alle humanitære indsatser.
Med COVID 19 er den kønsbaserede vold steget eksplosivt. Kønsbaseret vold finder sted i alle samfundslag, i alle lande – men stigningen er særlig stor i humanitære kriser. FN vurderer, at op mod 243 mio. kvinder og piger er udsat for kønsbaseret vold globalt.
For øvrige informationer, kontakt presserådgiver Julie Hannibal: +45 2945 3768
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Udenrigsministeren rejser til Bosnien-Hercegovina for at markere genåbningen af Danmarks ambassade10.7.2025 17:42:21 CEST | Pressemeddelelse
I dag rejser udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen til Sarajevo for at markere genåbningen af Danmarks ambassade i landet og 30-året for folkedrabet i Srebrenica.
Udenrigsministeren rejser til Rom for at deltage i Ukraine Recovery Conference9.7.2025 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kort efter sit møde med den amerikanske udenrigsminister, Marco Rubio, i Washington DC, rejser udenrigsministeren til Rom for at deltage i Ukraine Recovery Conference torsdag den 10. juli. Her vil Danmark underskrive aftaler for 435 mio. kr. til støtte til Ukraines genopbygning.
Dansk eksport i maj 20259.7.2025 11:23:39 CEST | Pressemeddelelse
I maj 2025 faldt Danmarks samlede eksport 0,8 pct. i forhold til april. Årsstigningstakten, dvs. de seneste 12 måneder i forhold til de 12 måneder forud, var 9,5 pct.
Udenrigsministeren har mødtes med sin amerikanske kollega7.7.2025 18:32:11 CEST | Pressemeddelelse
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen har for kort tid siden afholdt et møde med den amerikanske udenrigsminister Marco Rubio i Washington DC.
Danmark giver nyt humanitært bidrag til Gaza7.7.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen lancerer i dag en ny dansk støttepakke, som skal afhjælpe den humanitære situation i Gaza og hjælpe krigens ofre.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum