Danmark overdrager ledelsen af NATO’s mission i Irak til Italien
10.5.2022 15:06:16 CEST | Udenrigsministeriet | Pressemeddelelse
Ved en ceremoni i Bagdad overdrog den danske styrkechef, generalløjtnant Michael Lollesgaard, i dag ledelsen af NMI til Italien. Styrkechefen vil sammen med sin nære stab, et livvagtsbidrag og et dansk helikopterbidrag vende hjem til Danmark i løbet af maj måned. Danmark vil fortsat bidrage substantielt til missionen med bl.a. et sikrings- og eskortebidrag, stabsofficerer samt civile og militære rådgivere.
Udenrigsminister Jeppe Kofod udtaler:
”Danmark har leveret en kæmpe indsats i spidsen for den her mission. Det er der god grund til at være stolt af. Det er helt centralt, at irakerne bliver i stand til selv at tage vare på landets sikkerhed. Det gælder ikke mindst for den fortsatte kamp mod ISIL, som på ingen måde er slut endnu. ISIL’s brutale terrorregime må for alt i verden ikke vokse sig større i Irak og Syrien igen. Derfor fortsætter vi også kampen mod voldelig ekstremisme i regionen fra dansk side med en række substantielle bidrag til NATO’s mission i Irak – også efter at vi i dag giver lederstafetten videre til Italien.”
Forsvarsminister Morten Bødskov udtaler:
”Som forsvarsminister er jeg stolt over, at Danmark de seneste ca. 18 måneder har varetaget ledelsen af NATO’s mission i Irak. Det bidrag de danske udsendte har leveret er en kæmpe indsats for, at missionen er, hvor den er i dag. Jeg havde selv muligheden for at takke flere af de danske soldater, som har været udsendt, for deres professionelle og dedikerede indsats, da jeg besøgte missionen i sidste måned, og jeg glæder mig over, at Danmark fortsat vil bidrage til NMI og dermed støtte Irak i den langsigtede bekæmpelse af ISIL.”
Baggrund
NATO Mission Iraq (NMI)
NMI er en ikke-kamp mission, der har til opgave at levere rådgivning, uddannelse og kapacitetsopbygning til irakiske sikkerhedsinstitutioner med henblik på at støtte den langsigtede bekæmpelse af ISIL. Aktiviteterne fokuserer bl.a. på det irakiske forsvarsministerium og militære uddannelsesinstitutioner. Der indgår både civile og militære rådgivere, stabsofficerer og støttepersonel i NMI, herunder også med bidrag fra NATO’s partnerlande Australien, Finland og Sverige.
Danmark vil fortsat bidrage til NMI med et sikrings- og eskortebidrag, stabsofficerer samt civile og militære rådgivere. Der vil efter overdragelsen af missionsledelsen kunne være op til ca. 130 danske soldater og rådgivere tilknyttet NMI.
Den militære indsats står ikke alene, men indgår i en bredere ramme af politiske og civile tiltag i regionen for at forhindre, at ISIL igen får ideologisk og geografisk fodfæste. Gennem det regionale freds- og stabiliseringsprogram for Syrien og Irak bidrager Danmark til at stabilisere områder, som tidligere har været under ISIL's kontrol gennem bl.a. minerydningsindsatser. Derudover støtter Danmark forsoningsindsatser samt reformer af den irakiske sikkerhedssektor.
Udenrigsministeriets pressevagt: +45 61 97 92 47
Forsvarsministeriets pressevagt: +45 72 81 04 00
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Situationen i Mellemøsten påvirker levering af brevstemmer til folketingsvalget og lagtingsvalget på Færøerne6.3.2026 15:00:00 CET | Pressemeddelelse
Levering af post fra og via Mellemøsten er aktuelt ramt af store forsinkelser, og visse steder indstillet, som følge af situationen i regionen.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn27.2.2026 11:04:21 CET | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde fredag den 27. februar kl. 13.00.
Joint Statement24.2.2026 14:44:38 CET | Pressemeddelelse
We, the Foreign Ministers of the Federative Republic of Brazil, the French Republic, the Kingdom of Denmark, the Republic of Finland, the Republic of Iceland, the Republic of Indonesia, Ireland, the Arab Republic of Egypt, the Hashemite Kingdom of Jordan, the Grand Duchy of Luxembourg, the Kingdom of Norway, the State of Palestine, the Portuguese Republic, the State of Qatar, the Kingdom of Saudi Arabia, the Republic of Slovenia, the Kingdom of Spain, the Kingdom of Sweden, the Republic of Türkiye, and the Secretary Generals of the League of Arab States and the Organization of Islamic Cooperation, condemn in the strongest terms a series of recent Israeli decisions that introduce sweeping extensions to unlawful Israeli control over the West Bank. Changes are wide-ranging, reclassifying Palestinian land as so-called Israeli ‘state land’, accelerating illegal settlement activity, and further entrenching Israeli administration. We are clear that Israel’s illegal settlements, and decisions
Danmark sender humanitært bidrag til vinterkoldt Ukraine24.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danmark bidrager med yderligere 190 millioner kroner i humanitær støtte til ukrainerne.
Ny evaluering: Styrk kapacitet, sammenhæng og nærhed til partnerne19.2.2026 16:44:11 CET | Pressemeddelelse
En ny evaluering “Evaluation of Management of Danish Development Cooperation – 20 Years after Decentralisation” ser på, hvordan det danske udviklingssamarbejde er blevet forvaltet de seneste to årtier, i lyset af en ny global virkelighed præget af klimakrise, krig, migration og geopolitiske udfordringer. Evalueringen peger bl.a. på behovet for at styrke kapacitet, overblik og lokal forankring, hvis Danmark skal levere effektiv og synlig bistand i en mere kompleks verden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
