Danmark lever fortsat op til målsætning om at yde 0,7 pct. af BNI i udviklingsbistand
Det fremgår af de vestlige landes økonomiske samarbejdsorganisation OECD's foreløbige rapportering for 2018, der netop er blevet offentliggjort.
Danmarks udviklingsbistand i 2018 er foreløbigt opgjort til 0,72 procent af BNI.
”Danmark er igen blandt de få lande, der lever op til FN-målsætningen på udviklingsbistanden. Den stramme udlændingepolitik har begrænset asyltilstrømningen til Danmark i 2018, og vi har derfor kunnet styrket indsatsen i udviklingslandene. Gennem vores udviklingssamarbejde er vi med til at skabe bedre levevilkår i fattige og skrøbelige lande med indsatser indenfor bl.a. jobskabelse og vækst, uddannelse, sundhed og rettigheder. Det er afgørende at kunne skabe bedre muligheder for, at unge kan se en fremtid for sig, der hvor de har hjemme. Dermed forebygger vi også irregulær migration,” siger udviklingsminister Ulla Tørnæs.
Regeringen har en målsætning om at yde 0,7 procent af BNI i udviklingsbistand. Den endelig opgørelse af OECD-landenes udviklingsbistand offentliggøres sidst på året.
For yderligere oplysninger kontakt:
Maria Westh, presserådgiver, tlf: 50778664, mawest@um.dk
Kontakter
Maria WesthPresserådgiver
Tlf:50778664mawest@um.dkInformation om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn17.9.2025 11:47:14 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde torsdag den 18. september 2025 kl. 09.00
København er vært for to europæiske topmøder om forsvar og sikkerhed den 1. og 2. oktober – sådan påvirker det trafikken i byen16.9.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
1. og 2. oktober er Danmark vært for to vigtige europæiske topmøder i København med stats- og regeringschefer fra hele Europa. Selvom det prioriteres at minimere generne for borgere og trafikanter i København vil der være markante trafikomlægninger i store dele af byen, som særligt vil påvirke trafikanter i Indre by, på Amager og omkring Københavns lufthavn.
Udenrigsministeren har i dag besøgt Ukraine12.9.2025 20:49:28 CEST | Pressemeddelelse
Fredag den 12. september har udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen været i Kyiv. Han mødtes blandt andet med den ukrainske præsident Volodymyr Zelenskyy, udenrigsminister Andrij Sybiha og genopbygningsminister Dmytro Kuleba, samt repræsentanter fra dansk og ukrainsk forsvarsindustri. Udenrigsministeren lancerede desuden det største danske landeprogram nogensinde.
Udenrigsministeren besøger i dag Ukraine12.9.2025 13:49:33 CEST | Pressemeddelelse
Fredag den 12. september er udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen i Ukraine. Han skal blandt andet mødes med ukrainske ledere og lancere det største danske landeprogram nogensinde.
I juli 2025 steg Danmarks samlede eksport 3,3 pct. i forhold til juni. Årsstigningstakten, dvs. de seneste 12 måneder i forhold til 12 måneder forud, var 8,1 pct.8.9.2025 13:25:12 CEST | Pressemeddelelse
I løbende priser steg den samlede eksport af varer og tjenester 3,3 pct. i juli i forhold til juni i henhold til den seneste sæsonkorrigerede opgørelse fra Danmarks Statistik. Vareeksporten steg med 2,2 pct. og tjenesteeksporten steg med 4,9 pct.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum