Danmark leder nordisk beredskabsteam i Tyrkiet
I går blev Danmark udpeget af EU's Emergency Response Coordination Centre (EU’s civilbeskyttelsesmekanisme) (ERCC) til at lede udsendelsen af et teknisk team til Tyrkiet. Teamet skal være med at til hjælpe med EU's samlede humanitære indsats i kriseområdet. Det tekniske team (TAST, Technical Assistance and Support Team), som udsendes i dag, er en højt specialiseret enhed, der bidrager til at sikre kommunikations- og forsyningslinjer, så nødhjælp kan komme frem.
Minister for udviklingssamarbejde og global klimapolitik Dan Jørgensen udtaler:
"Det er en dybt tragisk situation, familier har mistet alt, og de menneskelige omkostninger er kolossale. Jeg er derfor glad for, at Danmark kan byde ind med at løse en konkret opgave, som der er stor efterspørgsel på. TAST-enheden vil være med til at forstærke koordineringen af den humanitære indsats på jorden, så de mange humanitære aktører, der er til stede, kan redde ofrene ud af murbrokkerne, så hurtigt som muligt. Det er vigtigt, at vi handler hurtigt, da de næste timer og dage er afgørende. Det er derfor godt, at Danmark kan være hurtigt ude, når behovet er stort.”
TAST-teamet består af beredskabspersonel med baggrund i logistik, IT og telekommunikation og eksperterfaring med humanitære indsatser. TAST består af både kontor, koordinations- og indkvarteringsfaciliteter og vil danne en basecamp, så nødhjælpsarbejderne har et sted at være, alt i mens redningsarbejdet pågår.
Det danske bidrag indgår i en fælles nordisk team. Der udsendes i alt omkring 12 mand fra Sverige, Finland og Danmark. Beredskabsstyrelsen udsender en teamleder, og har det overordnede ledelsesansvar for indsatsen.
Baggrund
Mandag den 6. februar klokken 04.19 lokal tid (02.19 dansk tid) blev det sydøstlige Tyrkiet og nordlige Syrien ramt af et voldsomt jordskælv. Epicenteret var ved den tyrkiske millionby Gaziantep. Jordskælvet målte 7,7 på richterskalaen og er derved det voldsomste af sin slags i Tyrkiet siden 1939. Et efterskælv på 7,6 på richterskalaen har bidraget til en yderligere forværring af situationen. Området har på det seneste været ramt af kraftig snefald og nattefrost, hvilket besværliggør redningsarbejdet.
Der er fortsat ikke et fuldt overblik over konsekvenserne. Seneste oplysninger er, at 3419 har mistet livet i Tyrkiet, mens sårede tæller 20.5334. Den syriske regering har oplyst, at 430 er bekræftet døde og mere end 1.000 er sårede. Dog behæftet med en høj grad af usikkerhed. Tabstallene stiger løbende, som rydningsarbejdet igangsættes. Jordskælvet har også medført massive ødelæggelser på infrastruktur og bygninger. På nuværende tidspunkter rapporteres der om mere end 11.302 ødelagte bygninger i Tyrkiet.
For yderligere henvendelser:
Udenrigsministeriets pressevagt på tlf. 61 97 92 47 (ikke SMS) eller pressevagten@um.dk
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
The Danish Ministry of Foreign Affairs to open new embassies5.12.2025 06:00:00 CET | Press release
To best safeguard Denmark’s interests in changing and uncertain times, the Ministry of Foreign Affairs will carry out a number of organisational adjustments. This includes the opening of new embassies.
Udenrigsministeriet åbner nye ambassader5.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
For at kunne tage bedst muligt vare på Danmarks interesser i en omskiftelig og usikker tid, vil Udenrigsministeriet foretage en række organisationsmæssige justeringer. Det indebærer blandt andet åbning af nye ambassader.
Formandskabskonference sætter fokus på demokratiets og retsstatens tilstand i Europa3.12.2025 11:28:18 CET | Pressemeddelelse
Torsdag den 4. december og fredag den 5. december er det danske EU-formandskab vært for en konference om demokrati og retsstatsprincippet
Udenrigsministeren rejser til Bruxelles og deltager i NATO-møde3.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Krigen i Ukraine og Ruslands aggressive fremfærd er på dagsordenen, når NATO’s udenrigsministre samles.
Udenrigsministeren besøger Israel og Palæstina30.11.2025 08:38:05 CET | Pressemeddelelse
Søndag er udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen i Israel og Palæstina. Her skal han mødes med Israels udenrigsminister og Palæstinas premierminister
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
