Danmark indgår som første land i verden unik aftale med FN
Udviklingsminister Flemming Møller Mortensen udtaler:
”Jeg er meget glad for, at jeg i dag kan underskrive One UN-aftalen mellem Danmark og FN. Aftalen er enestående og den første af sin slags, og den sætter en tyk streg under det unikke samarbejde, som Danmark har med FN’s organisationer.
Danmark har indtil nu haft 11 forskellige aftaler med hver af de 11 FN-organisationer, der er tilstede i København. Med One UN-aftalen barberer vi det ned til kun at have én samlet aftale med FN. Det betyder mindre bureaukrati, så FN i stedet kan bruge kræfterne på at hjælpe verdens mest udsatte mennesker. Det er lige præcis den form for nytænkning og modernitet, som skal kendetegne Danmarks samarbejde med FN.”
Baggrund
Efter mange års drøftelser og fire intense år med forhandlinger indgår FN og Danmark i dag én samlet værtskabsaftale for alle FN-organisationer i FN-byen i København. Aftalen erstatter de nuværende 11 separate værtskabsaftaler, der bl.a. regulerer pligter, rettigheder og immuniteter. De 11 individuelle aftaler var ressourcekrævende for både FN og danske myndigheder. One UN-aftalen er et positivt bidrag til den fortsatte udvikling af FN-byen.
Følgende FN-organisationer er til stede i FN-Byen i København: Den Internationale Migrationsorganisation (IOM), FN’s Udviklingsorganisation (UNDP), FN’s Miljøorganisation (UNEP), FN’s Befolkningsfond (UNFPA), FN’s Flygtningeorganisation (UNHCR), UNICEF, FN’s Organisation for Industriel Udvikling (UNIDO), FN’s Kontor for Projektledelse (UNOPS), FN's enhed for ligestilling og forbedring af kvinders forhold (UN Women), Verdensfødevareprogram (WFP), Verdenssundhedsorganisation (WHO).
FN-byen i København har 2.200 ansatte og omfatter også UNICEF’s humanitære varelager, som er det største af sin slags i verden. Danmark leverede i 2020 varer og tjenesteydelser for omkring 7 mia. kr. til FN.
Der forventes indgået aftaler med henvisning til One UN-aftalen med de to særorganisationer ’World Health Organization’ (WHO) og ’International Organization for Migration’ (IOM) i den nærmeste fremtid efter underskrivelsen i dag.
For yderligere information:
Udenrigsministeriets pressevagt +45 67 97 92 47 (ikke sms)
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
EU-formandskabet lukker foreløbig aftale om opgørelse af drivhusgasemissioner fra transporttjenester6.11.2025 12:26:09 CET | Nyhed
Det danske formandskab leverer resultater. Onsdag aften lykkedes det formandskabet at lukke en foreløbig aftale med Europa-Parlamentet om forslaget om opgørelse af drivhusgasemissioner fra transporttjenester.
Det danske EU-formandskab lander aftale om yderligere EU-investeringer i forsvar6.11.2025 12:22:09 CET | Nyhed
Det danske EU-formandskab, Europa-Parlamentet og Europa-Kommissionen har landet en aftale om, at yderligere midler i det nuværende EU-budget skal anvendes på forsvar. I praksis betyder det, at en række eksisterende EU-programmer er blevet tilpasset, så de over de kommende to år i større grad kan anvendes til at finansiere forsvarsrelaterede projekter og således understøtte Europas oprustning.
Kommissionens årlige udvidelsesrapport viser positive fremskridt blandt en række kandidatlande5.11.2025 16:06:47 CET | Pressemeddelelse
Kommissionen har tirsdag den 4. november fremlagt sin årlige udvidelsesrapport.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn4.11.2025 12:33:28 CET | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde onsdag den 5. november 2025 kl. 14.00.
Danmark giver 100 mio. kr. til klimatilpasning i udsatte storbyer i Afrika og Asien3.11.2025 10:30:00 CET | Pressemeddelelse
Byerne er en del af C40-samarbejdet, hvor borgmestrene har forpligtet sig til at mindske udslippet af drivhusgasser samt gøre byerne mere modstandsdygtige over for klimaforandringer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
