Danmark i spidsen for opråb om hjælp til Sahel
20.10.2020 05:00:00 CEST | Folkekirkens Nødhjælp | Pressemeddelelse

Væbnede konflikter, terrorgrupper, ingen fødevaresikkerhed og ødelæggende klimaforandringer har skabt en så negativ udvikling, at det nu får Danmark, Tyskland og FN til at slå alarm.
I dag er de værter for en stor FN-konference, der skal sikre mere hjælp til regionen. Lige nu er der nemlig kun finansiering til at dække 40 procent af den planlagte internationale humanitære respons.
Folkekirkens Nødhjælps, der arbejder i regionens konflikt-epicenter, Mali, frygter, at Sahel-regionen fortsætter i sin nedadgående negativ spiral:
”Hvis ikke Sahel-regionen får mere og hurtig hjælp, så kan regionen blive hjemsted for en af verdens værste humanitære kriser,” siger generalsekretær Birgitte Qvist-Sørensen, og tilføjer, at klimaforandringerne i den grad forstærker krisen i Sahel.
”Flere områder i Sahel nærmer sig et tipping point, hvor det bliver umuligt for mennesker og dyr at overleve. Det er stigende temperaturer og ekstrem tørke, der skaber akut mangel på vand og mad. Basal ressourceknaphed er ekstremt farligt i kombinationen med eksisterende konflikter,” siger generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, Birgitte Qvist-Sørensen.
De konstant skærpende levevilkår gør, at Sahel er af et de områder i verden, hvor flest mennesker migrerer fra. Samtidig er det en af verdens mest folkerige regioner, og fødselsraterne er høje.
I dag bor der for eksempel 200 millioner mennesker i Nigeria, men FN’s demografiske fremskrivninger peger på, at Nigeria indenfor få årtier vil overtage USA’s plads som verdens tredje mest folkerige land.
”Med de kæmpestore befolkninger i Sahel-regionen burde det være tydeligt, at det er i alles interesse at bremse det eskalerende konfliktniveau og sikre, at sultkrisen ikke bider sig fast,” siger Birgitte Qvist-Sørensen. Folkekirkens Nødhjælp deltager også i konferencen.
Kontakter
Poul KjarPressechef
Tlf:+45 41865975pkja@dca.dkBilleder

Information om Folkekirkens Nødhjælp
Folkekirkens Nødhjælp støtter verdens fattigste i deres kamp for et værdigt liv og hjælper mennesker i nød. Vi giver akut nødhjælp i katastroferamte områder og langsigtet udviklingshjælp i fattige egne for at skabe en mere ligeværdig og bæredygtig verden.
Følg pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Timbuktu Fonden lancerer fire nye studielegater på hver 25.000 kroner19.3.2026 11:04:34 CET | Pressemeddelelse
I 2026 giver Timbuktu Fonden journalist- og mediestuderende mulighed for at søge studielegater til at rejse ud i verden og rapportere om global udvikling, retfærdighed og ressourcefordeling. Fonden vil årligt uddele fire legater på i alt 100.000.
Folkekirkens Nødhjælp samlede 12,5 millioner ind8.3.2026 17:56:01 CET | Pressemeddelelse
Dagens resultat overgik forventningerne med 1,5 million kroner, oplyser Folkekirkens Nødhjælp efter dagens store landsindsamling.
Midt i valgkamp - partier fra begge fløje samler ind til nødhjælp7.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Nødhjælp har ingen farve. Det viser flere politikere og folketingskandidater fra begge fløje, når de søndag går på gaden for at samle ind i forbindelse med Folkekirkens Nødhjælps årlige landsindsamling. Det sker er midt i en valgkamp, hvor besparelser i udviklingsbistanden fylder i debatten.
Valgstrid skaber rekordstor opbakning til nødhjælpsindsamling5.3.2026 06:14:00 CET | Pressemeddelelse
Mens politikerne diskuterer milliardbesparelser på udviklingshjælpen, sender tusindvis af indsamlere fra Folkekirkens Nødhjælp et klart signal: Vi må ikke vende verden ryggen.
10 år med Wefood – verdens første madspildssupermarked26.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Hvert tredje minut i ti år er en indkøbskurv fyldt med overskudsvarer fra Wefood blevet solgt. Det svarer til 3.036 tons mad- og drikkevarer, der er reddet fra skraldespanden – til gavn for kunderne, klimaet og nogle af verdens mest udsatte mennesker.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
